Güncel

Kâğıttan Gemi Yapımı. Kâğıttan Kolay Gemi Nasıl Yapılır? Origami Gemi Yapımı

Kâğıttan Gemi Yapımı. Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır? Kâğıttan Kolay Gemi Nasıl Yapılır? Origami Gemi Yapımı

Kâğıttan Gemi Yapımı

Kâğıttan gemi yapımı, 7 den 70’e küçükten büyüğe herkesin ilgisini çeken ve yapması çok keyifli olan bir etkinliktir. Kâğıttan yapılan gemiler, gelişim çağındaki çocukların el becerilerini geliştirirken, büyüklerin ise günlük koşturmalar arasında kafasını dağıtmaya yarar. Çocuklar, anne ve babalarıyla bu etkinlik sayesinde kaliteli vakit geçirebilirler.

Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?

Ailesiyle kaliteli vakit geçirmek isteyen anne ve babalar kâğıttan gemi nasıl yapılır diye öğrenmek istiyor. Kâğıttan gemi yapmak için, ihtiyacınız olan tek şey bir adet a4 kâğıdı. Bunun için kâğıdın boyu 21,5 cm, eni ise 28 cm olmalıdır.

  • Kâğıdı boydan 2 ye katlayın, katladığınız yerin çok belirgin olması gerekir, bunun için kat yerinden elinizle 30 saniye boyunca kat yerine baskı uygulayın.
  • Daha sonra, katladığınız kâğıdı açıp 90 derece açıyla çevirin, bu durumda kâğıt, yatay bir şekilde zemin üzerinde durmalıdır.
  • Kâğıt, yatay bir şekilde zemin üzerinde durunca, soldan sağa doğru kağıdı 2ye olacak şekilde katlayın.
  • Yaptığınız bu işlem sonrasında, kâğıdınızın ortasında da kat izi bulunmalı. Bu katlama tarzına hamburger tarzı kâğıt katlama da denilir. Bu katlama işi de bittikten sonra, kâğıdın katlama kısmı size bakacak şekilde kâğıdı kendinize çevirin.
  • Üst kısmında bulunan 2 tarafı da kendinize doğru olacak şekilde ve uçları birbirine denk gelecek bir şekilde katlayın.
  • Alt kısmında 2,5 cm ile 5 cm arası boşluk kalmasına kesinlikle dikkat etmeniz lazım.
  • Üst tarafından katladığınız katların üzerinden sıkıca geçmeniz lazım, bunun amacı ise katları tam anlamıyla sabitlemektir.
  • Daha sonra kâğıdın alt kısmında kalan boşlukları, üst taraftan katladığınız yerin üstüne doğru getirmeye özen gösterin, bunu kâğıdın her iki tarafına eşit şekilde gelecek gibi uygulayın. Bu yapacağınız işlem sonrası, kâğıdın üst kısmı üçgen bir huniye benzerken, alt kısmı da dümdüz bir çizgiyi andırmalı ve bu iki kat kesinlikle birbiriyle eşit durmalıdır.
  • Eğer bir eşitsizlik var ise, diğer işleme geçmeden önce, muhakkak yaptığınız katlama yanlışını telafi etmelisiniz. Aksi takdirde, yaptığınız gemi asla düzgün durmayacaktır.

Tüm bu katlama işlemlerini düzgün yaptıktan sonra,  yaptığınız üçgen şeklini, kare haline getirin. Bunun için üçgenin içini açıp yanlara doğru genişletmeniz yeterli olacaktır. Yaptığınız kare kâğıda, elinizle baskı uygulayın ki kare kağıt şekli, tekrardan üçgen halini almasın.

Kare şeklini alan kâğıdın, altında kalan kısımlarını, her iki yüzünden de eşit olacak şekilde üst tarafa doğru katlayın. Bu işlemden sonra, elinizde yine bir üçgen kâğıt olmalıdır. Bu aşamadan sonra, yapacaklarımız oldukça basit ve kolaydır.

Elinizde bulunan üçgen kâğıdı tekrardan 45 derecelik bir açıyla tutun ve ortadan tuttuğunuz kâğıdı tekrardan kare haline getirin. Karenin kenarında bulunan üçgenleri dışarıya doğru çekin ve iki kenarı birbirinden çekip ayırın. Yapacağınız kâğıttan gemiyi daha da sağlam hale getirmek için, kat izlerini kesinlikle belirginleştirin.

İşte bu işin en eğlenceli kısmı geldi. İşte artık küçük bir leğene su doldurun ve keyifle kâğıttan geminizi yüzdürün. Geminin su içinde daha sağlam hale gelmesi ve ıslanmaması için, su altında kalan kısımlarını bantlamanız gerekiyor. Kâğıdınız ne kadar hafif olursa, yaptığınız gemi de su üzerinde o kadar rahat yüzecektir.

kağıttan gemi nasıl yapılır
kağıttan gemi nasıl yapılır

Kâğıttan Kolay Gemi Nasıl Yapılır?

Origami sanatı düşkünleri kâğıttan kolay gemi nasıl yapılır diye merak ediyorlar. İşte bu sorunuza ait olan tüm cevapları verdik. Ama eğer bu origami sanatını icra etmek için video görseline ihtiyacınız varsa Alttaki videoyu izleyerek kâğıttan kolay gemi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “VideoObject”,
“name”: “Kağıttan Gemi Yapımı (A4 kağıt)”,
“description”: “A4 kağıdı katlayarak gemi yapımı.. İletişim: [email protected] Twitter: @masaustukanali Instagram: masaustukanali Video sponsorlu değildir.”,
“thumbnailUrl”: “https://i.ytimg.com/vi/cax3Sw5nm_4/default.jpg”,
“uploadDate”: “2019-10-25T15:31:29Z”,
“duration”: “PT3M57S”,
“embedUrl”: “https://www.youtube.com/embed/cax3Sw5nm_4”,
“interactionCount”: “421447”
}

Kağıttan Gemi Yapımı (A4 kağıt)

 

Origami Gemi Yapımı

Origami gemi yapımı için ihtiyacınız olan tek şey bir adet a4 kâğıdıdır. Eğer elinizde a4 kâğıdı yoksa bunu normal bir büyük boy defter kâğıdı ile de yapabilirsiniz. Gerekli katlamaları dikkatli bir şekilde anlattığımız gibi uyguladığınız takdirde siz de origami gemi yapımı şeklini öğrenebilir ve tek başınıza kaldığınız zamanlarda bile keyifli vakit geçirip, günün yorgunluğunu üzerinizden atabileceksiniz. Bu origami sanatını çocuklarınıza da öğreterek, onların el becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak ve hayal dünyalarının sınırlarını zorlayacak ve ailece keyifli zaman geçirmenin tadına varabileceksiniz.

 

5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu