devlet ödemeleri

Burs Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Izmir Büyükşehir Belediyesi burs ne zaman yatar? İzmir burs sonuçları nereden öğrenilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Her sosyal devlet, birbirinden farklı sosyal yardım projeleri yürütmektedir. Çünkü her ülkenin kalkınmışlık seviyeleri farklıdır.

Örneğin bir ülkede kıtlık varken bir diğer ülkede bolluk olması, bir ülkede doğalgaz rezervlerinin olması bir diğer ülkede olmaması gibi durumlardır. Bu doğrultuda devletler sosyal yardım adı altında yoksul durumdaki vatandaşlarının ihtiyaçları gidermektedir.

Devlet nezdinde muhtaç kişilere yapılan sosyal yardımlar dışında, belediyelerde kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal yardımlar yapmaktadır.

Ülkemizde belediyeler yardıma muhtaç kişilere erzak, yakacak, kömür, giysi, eğitim yardımı, kırtasiye yardımı, eşya veya para gibi sosyal yardımlar sağlamaktadır. Belediyeler, doğal afetler sonucunda evlerinin zarar görmesi gibi durumlarda para olarak veya evin tamir edilmesine yardım ederek sorunu çözmeye çalışırlar. 

Ayrıca belediyeler eşinden ayrılan ve eşini kaybeden kadınlara, engelli vatandaşlara ve yetimlere sosyal yardımda bulunurlar. Belediyeler dışında İHH İnsanı Yardım Vakfı, TOÇEV gibi derneklerde sosyal yardım projeleri yürütmektedir. Ülkemizde vakıfların da sosyal yardım projelerinde önemli yeri vardır. Bu doğrultuda vakıflar gıda, dar gelirli ailelere maddi yardım veya öğrencilere burs gibi sosyal yardımlar da bulunmaktadır.

Ülkemizde yerel yönetim birimleri bakımından en başta belediyeler yer almaktadır. Ayrıca belediyeler toplumun ihtiyaç duydukları hizmetleri karşılayan kurum özelliğine sahiptir. Belediyelerin görevleri ise yol, kanalizasyon, park ve temizlik gibi hizmetlerden oluşmaktadır.

Belediyeler şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitim alanında da sorumluluk sahibidir. Her belediye yaptığı sosyal yardımlarla yoksul vatandaşlarının yanında yer alarak sosyal belediye kimliğine kavuşmaktadır.

Sosyal belediyeciliğin temelinde ise kimsesiz, muhtaç kişilere, engelli kişilere, yaşlı kişilere, kadınlara, çocuklara ve öğrencilere ayni veya nakdi yardımlar bulunmaktadır.

Ülkemizde her belediyenin yaptığı gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaç olan vatandaşların yanında yer alarak sosyal belediyecilik örneğini sergilemektedir.

 Ne Zaman Açıklanacak
Ne Zaman Açıklanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım projeleri Nelerdir?

  • Ulaşım Kartı Desteği

Sosyal yardım programlarından birine kaydolan ve 0-5 yaş aralığında çocuğu olan muhtaç vatandaşlara aylık 10 binişlik ulaşım hakkı verilmektedir

  • Giysi Yardımları

İzmir’de ikametgahı bulunan yoksul vatandaşlara giysi yardımı yapılmaktadır.

  • Eşya Yardımları

İzmir sınırları içerisinde yaşayan yoksul vatandaşların başvuruları yapmaları halinde ve bu başvuruları incelendikten sonra eşya yardım programından faydalanabileceklerdir. 

  • Yakacak Yardımı

İzmir’de ikametgâh eden yoksul vatandaşlara verilmektedir.

  •  Süt Kuzusu Projesi

1 ve 5 yaş arasında olan çocuklara ayda bir kez olmak üzere 8 litre süt yardımı yapılacaktır.

  • İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerine Mont, Bot ve Kırtasiye Desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir sınırları içerisinde ikamet eden yoksul hanedeki öğrencilere kırtasiye malzemesi, bot ve mont yardımı olmak üzere sosyal yardım projesi yürütmektedir.

Bu yardımlar ilkokul ve ortaokul seviyesinde eğitim gören öğrencileri kapsamaktadır. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullar tarafında yardıma muhtaç durumdaki öğrencilerinin isimleri liste halinde İzmir Büyükşehir Belediyesine verilmektedir.

İzmir Belediyesi de bu liste doğrultusunda öğrencilere kırtasiye malzemesi, bot ve mont yardımı sağlamaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi birçok sosyal yardım projeleri yürütmektedir. Bu sosyal yardımlardan en önemlisi ise üniversite öğrencilerine verilen burslardır. İzmir Büyükşehir belediyesinin her sene üniversite öğrencilerine düzenli olarak vermiş olduğu eğitim bursunu bu sene de vermeye devam etmektedir.

İzmir Belediyesi, bu yıl burs alacak öğrenci sayısını 10 bin ve 8 ay verilmek üzere burs miktarını 500 TL olarak belirlediğini açıklamıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvuru Sonucu 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilere sağladığı burs yardımlarının başvuru sonuçlarının açıklanma tarihi öğrenciler tarafından son günlerde sıkça merak edilen konulardan birisidir.

Eylül ayında başlayan burs başvuruları 30 bin öğrenciyle kısıtlanmıştır. Bu 30 bin başvurudan sadece 10 bin öğrenci bu burstan yararlanabilecektir. İzmir belediyesi, burs ödemelerinin ilk kısmı olan 2.000 TL’nin Aralık ayında ve ikinci kısmı da 2023 yılında gerçekleşeceğine dair bir bilgilendirme yapılmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin burs yardımına başvuru yapan üniversite öğrencilerin sonuç bilgileri ise belediye tarafından başvuru formundaki öğrencinin irtibat numarasına SMS yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine vermiş olduğu burs destek ödemeleri İzmir’deki üniversite öğrencileri tarafından takdirle karşılanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin burs başvurularında T.C. vatandaşı olmak, lisans ve ön lisans eğitimi görüyor olmak, üniversite öğrencisinin 17 ve 25 yaş arasında olması, öğrencisinin ailesi İzmir’de oturuyor olması gibi şartları bulunmaktadır.

Ayrıca bir aileden sadece tek bir üniversite öğrencisinin başvuru yapma hakkı vardır.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Burs Destek Ödemesi Ne Kadar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlardan birisi de üniversite öğrencilerine burs verilmesidir. Belediye tarafından burs müjdesi verildikten sonra İzmir’de üniversite okuyan öğrencilerin gözü kulağı ya sosyal medyada ya da belediyenin resmi internet sitesindedir.

Hatta üniversite öğrencileri belediyenin bu burs desteğinin miktarının ne kadar olacağını ve ne zaman verilmeye başlayacağına dair soruları sosyal medya hesaplarında sıkça yer vermektedir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 bin üniversite öğrencisine 8 ay boyunca 500 TL burs desteği verilecektir.

İzmir’de ailesinin ikametgâh etme şartıyla üniversite öğrencisine toplam 4.000 TL burs verilecektir. Burs destek ödemelerinin İzmir Büyükşehir Belediyesine toplam maliye ise 40 milyon lira olarak açıklanmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine başlatmış olduğu burs programının başvuruları 15 Eylül ve 15 Kasım 2022 tarihleri arasında online olarak belediyenin sitesinden yapılacaktır.

Burs programına sadece 30 bin kişi başvurabilecektir. Bu 30 bin kişi içinden 10 bin kişi burstan faydalanacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesinin öğrenim desteği bursundan lisans ve ön lisans öğrencilerine verilecektir.

Ayrıca annesi ve babası boşanmış olan veya hayatta olmayan üniversite öğrencilerinin başvuruları ise Gürçeşme Danışma merkezine giderek başvuru yapmaları gerekecektir. Üniversite öğrencisinin burs başvuruları esnasında kesinlikle e-devlet sistemi üzerinden öğrenci belgelerini almaları gerekmektedir. 

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devletten sosyal yardım başvurusu yapmak için şu işlemi takip ediniz:

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrenci bursuna ve diğer sosyal yardımlarına başvuru yapmak için buraya https://www.bizizmir.com/tr/SosyalYardim tıklayınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine vermiş olduğu burs programının başvuru sonucunu sorgulamak buraya https://www.bizizmir.com/tr/Destek/BasvuruSonucSMS için tıklayınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite burs desteği hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını ALO 153 hattını arayarak alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım bürolarının adres bilgileri şu şekildedir;

Laleli Mah. Menderes Cad. No:420 (Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi) Buca/İZMİR

Milli Kütüphane Caddesi No:41/A Konak/İZMİR (YKM arkasında bulunan katlı otopark altı)

Mimar Sinan Mahallesi Şair Eşref Bulvarı No:50 Konak/İZMİR (Lozan Kapısı Girişi)

İzmir Belediyesinin sağladığı yardımlar için belediye hizmet binasını ziyaret etmeniz ve oradaki görevliler tarafından yapılan yönlendirmeler ile başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesine 0(232) 293 12 00 numarası veya izmirbuyuksehirbelediye@hs01.kep.tr   aracılığıyla ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. 

5/5 - (28 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu