Belediye Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. İbb 600 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? İbb 7000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. İbb 600 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? İbb 7000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç durumda olan, muhtaçlık sınırı altında yaşayan veya dar gelirli ihtiyaç sahibi kişilere bir takım sosyal yardımlarla destekte bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde pek çok yardım projesini barındırmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları, nakdi ve ayni yardımlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.  İBB nakdi, yani para yardımı dışında ihtiyaç sahiplerine gıda, halk süt, giyim, kırtasiye, yakacak, mobilya gibi yardımlar da yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Özellikle büyükşehirde yaşıyorsanız, her geçen gün ekonomik zorluklarla karşılaşmamak mümkün değildir. Öncelikle muhtaç ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olan vatandaşlara belediyeler, birçok sosyal yardım hizmeti sunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinin ön ayak olduğu bu yardımların verilmesi, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Türkiye çapındaki belediyeler tarafından verilmeye başlamıştır.

Bu belediyelerden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? diye merak edenler, İBB yardım portalı üzerinden araştırma yapabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, ihtiyaç sahiplerine verdiği yardım türleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • İBB Sosyal Yardım Kartı
 • Gıda ve Erzak Yardımı
 • Yakacak Yardımı
 • Para Yardımı
 • Sağlık Yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve Mobilya Yardımı
 • Halk Süt Yardımı
 • Bebek Maması ve Bebek Bezi Yardımı
 • Asker, Gazi ve Şehit Yakını Yardımları
 • Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
 • Dul Kadınlar için Yardım
 • Kira Yardımı
 • Eğitim ve Burs Desteği
 • Afetzede Yardımı
 • Günlük Sıcak Yemek Yardımı
 • Tıbbi Cihaz ve Malzeme Yardımı
 • Genç Üniversiteli Yardımı
 • Yeni doğan Bebek Desteği
 • Kırtasiye Yardımı
 • Fatura Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul’da yaşayan pek çok ihtiyaç sahibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? diye merak etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yapılan başvuruyu detaylı bir şekilde incelemektedir. Çünkü bu yardımlardan faydalanabilmek için belirli şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartların başında da elbette, yoksul durumda veya dar gelirli durumda olmak gerekir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar, gerekli olan ve istenen belgeleri, kuruma teslim etmelidir. Başvuruları olumlu değerlendirilen kişiler, belediye tarafından bilgilendirilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya bulunulan ilçe belediyesine gidilerek bizzat yapılabilir. Form doldurarak başvurularını tamamlayabilir. Bazı vatandaşlar, başvuru için e-devlet portalını kullanmaktadır.

E-devlet üzerinden yapılacak başvurular için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanabilir. Sisteme T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girilebilir. Bu linkteki form, doldurulur ve ilgili belediye ile yardım türü seçilir. Yine aynı link üzerinden, daha sonra başvuru durumu sorgulanabilir. ALO 153 Beyaz Masa hattı aranarak da başvuru hakkında bilgi edinilebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama, birkaç farklı yöntemle yapılabilir. Bu yöntemlerden ilki, belediye binasına giderek bilgi edinmektir.  Yardım sorgulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi üzerinden de yapışabilir. Bunun için aşağıdaki https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme linkine tıklanabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulaması, belediyenin sosyal ve ekonomik destek sitesi üzerinden de yapılabilir. Bunun için de, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linki tıklanabilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden de İBB yardım sorgulama yapılabilir.  ALO 153 Beyaz Masa hattı aranarak da başvuru sonucu hakkında bilgi edinebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İBB yardımlarına başvuracak ihtiyaç sahiplerinin, başvuru sırasında bir form doldurması gerekmektedir. Başvuru, ister belediyeye bizzat gidilerek yapılsın ister internet ve e-devlet üzerinden yapılsın öncelikle başvuru formu doldurulur. İstanbul Belediyesi yardım başvuru formu, mutlaka doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formda başvurulmak istenen yardım türü işaretlenmelidir.

Başvuru formu, ihtiyaç sahibinin kişisel bilgileri ve muhtaçlık durumunun belirlenebilmesi için doldurulur. Formdaki kişisel bilgilerini, aylık gelir bilgilerini, mülk durumunu ve ikametgâh adresi gibi bilgilerini doğru ve eksiksiz dolduran kişinin başvurusu böylece tamamlanmış olur. Bu formda verilen bilgiler ve istenen belgeler, ayrıntılı olarak incelenir ve kişinin durumunun, gerçekten yardım almaya elverişli olup olmadığı saptanır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Numarası

İBB yardım başvurusu, yardım sorgulama, öneri ve şikâyetler için 7 gün 24 saat boyunca, Belediyenin ALO153 Beyaz Masa destek hattı aranabilir.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım numarası olarak belediyenin sabit hattı da kullanılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sabit telefon numarası, 0212 153 00 00’dır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, öncelikle istedikleri yardıma başvurmak zorundadır. Bunun için belediye binasına gidilebilir, online olarak e-devlet veya belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Tüm bu başvuru yöntemlerine ek olarak vatandaşlar, ALO153 hattından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa yardım başvurusu da yapabilmektedir. Destek hattından gerekli bilgi alınabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı, düzenli veya tek seferlik yapılan bir yardımdır.  Tek seferlik yapılan gıda yardımı genellikle Ramazan ayında ve dini bayramlarda verilen yardımdır. İBB sosyal yardım kartı sahibi olan vatandaşlar ise gıda yardımından düzenli olarak faydalanır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu, belediyeye gidilip bizzat yapılabilir, ALO153 Beyaz Masa destek hattı aranabilir.

Başvuru işlemi, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden online olarak da yapılabilir. Başvuru formunda gıda yardımından faydalanılmak istediği belirtilmelidir. Bunun dışında, formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olmadığı halde formda yanlış bilgiler olan kişinin hem başvurusu iptal edilmekte hem de kendisine cezai yaptırım uygulanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları, engelli vatandaşları da kapsamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, fiziksel engeli bulunan kişilere medikal malzeme, tekerlekli sandalye, gözlük ve baston gibi malzeme desteği sunar. Yatalak engelliler için de tıbbi malzeme yardımında bulunan belediyenin, aynı zamanda engelli vatandaşlar için gıda, erzak, sağlık, ulaşım, eğitim, bursa ve nakit para gibi sunduğu daha birçok yardım bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli yardımı başvurusu, belediye binasından, ALO153 Beyaz Masa destek hattından ve internetten ya e-devlet ya da belediyenin resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilir. Engelli yardımı, tek seferlik verilen bir yardımdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, birçok yardımla muhtaç vatandaşlara yardım elini uzatan belediyelerden biridir. Belediyenin verdiği birçok yardımdan bir tanesi de maddi yardımdır. Temel ihtiyaçlarını bile karşılamayacak durumda olan veya bunları karşılamakta güçlük çeken ihtiyaç sahipleri,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım maddi yardım başvurusu yapabilir. Maddi yardım başvurusu, belediyenin diğer yardım başvuruları ile aynı yöntemle yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir belediyesi yardım kolisi başvurusu, ALO153 destek hattı aranarak ya da internet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruların doldurulan form ve istenen belgeler yönünde incelenmesi sonucu, yardıma gerçekten ihtiyacı olduğu tespit edilen kişiler, belediye tarafından yardım kolisi desteği alabilmektedir ve yardım kolileri adreslere, belediye tarafından gönderilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu birkaç şekilde yapılmaktadır. Büyükşehir Belediyesi veya yaşanan ilçe belediyesine giderek form doldurularak yapılabilir. Alo153 Beyaz Masa hattı aranarak da, yardım kartına başvurulur. Ayrıca yardım kartı başvurusu, SEDEP üzerinden de yapılır. Bunun için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvurulinkinin tıklanması gerekir.

E-devlet üzerinden yapılacak başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanabilir. Her iki internet kaynağından yapılan başvurularda internet üzerinden form doldurulur. Başvuru formunun mutlaka doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.  Formun doldurulmasının ardından “Sosyal Yardım Türleri” menüsünden “Sosyal Kart” seçeneği seçilmelidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım

İhtiyaç sahibi İstanbullu vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım başvurusunda bulunabilmektedir. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken veya karşılayamayacak durumda olan kişi ve ailelere verilen nakdi yardım başvurusu,  ALO 153 destek hattı ve internet üzerinden yapılabilir. Belediye binasına gidilerek de bizzat yapılabilen nakdi yardım başvurularında mutlaka bir form doldurulması gerekir.

Online başvuru için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklanabilir. Başvuruda bulunan kişilerin, ikametlerinin bulunduğu muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekmektedir. İşsiz başvuru sahibinin, SGK’dan işsiz olduğunu kanıtlayan bir belge alması da gerekmektedir. Hane içine giren kazancın asgari ücretin 1/3’ünü aşmaması da, nakdi yardım verilirken göz önünde bulundurulan bir husustur. Başvuru sonuçları yaklaşık bir ay içinde belli olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin “Genç Üniversiteli” eğitim desteği devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu koşullarını sağlayan lisans ve ön lisans öğrencileri, bu yardımla karşılıksız burs imkânına sahip olmaktadır.

T.C. vatandaşı olmak, öğrencinin veya ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi başvuru için aranan şartlardandır. Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olanlara verilen bu burs yardımı için internet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Detaylı bilgi, https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linkinden alınabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 den az olması, herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması, işsiz olunması, engelli, hasta veya bakıma muhtaç olunması gibi şartlar aranan İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı için e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir.

E-devlet üzerinden başvuru, https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkinden yapılabilir. Ayrıca Belediyeye bizzat gidilerek de başvuruda bulunulabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvurusu,  https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkine tıklanarak da yapılabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı belki de, muhtaç ve yoksul vatandaşlar için yapılan en önemli sosyal yardımlardan birisidir. Bu yardım, ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarını indirimli olarak ödeyebilmelerine olanak tanımaktadır. Elektrik yardımı ile ilgili https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adresinden detaylı bilgi alınabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektrik yardımı başvurusu, yine bu link üzerinden yapılabilmektedir.

İBB Para Yardımı Başvurusu

İBB para yardımı başvurusu yapabilmek için kişinin ya da ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor veya karşılayamıyor durumda olması. Başvuru için ALO 153 Beyaz Masa destek hattı aranabildiği gibi belediyeye şahsen gidilerek başvuruda bulunulabilir. Başvuru, internet üzerinden  https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden de yapılabilir. Para yardımı için fakirlik belgesinin alınması ve başvuru formunun eksiksiz, doğru bir biçimde doldurulması şarttır.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

 1. Banda yardem edin eşim cezevinda kimsem yok tek cocugum var lütfen yardımcı olurmsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu