devlet ödemeleri

Doğalgaz Yardımı

İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi? Kimler Doğalgaz Yardımı Alacak? Başvuru Formu

İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi? Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Verilecek? Doğalgaz Yardımı Nereye Yatacak? E-Devletten Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? 

İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi? 

İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi? Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Verilecek? Doğalgaz Yardımı Nereye Yatacak? E-Devletten Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? 

Dar gelirli ailelerin ısınma ve elektrik ihtiyaçlarını giderebilmesi için yapılacak destek vatandaşların bir nebzede olsa rahatlamasını sağlayacak. Soğuk kış günlerinde fatura ödeme derdinden bir nebze olsun kurtaracak.

İşverenler tarafından sağlanacak olan bu destekle milyonlarca çalışan, elektrik ve doğalgaz yardımı alabilecek. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen doğalgaz ve ısınma yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak. 

Çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı. Bu nedenle tüm özel sektör çalışanları ısınma ve doğalgaz yardımından faydalanmayacak. 

İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi 
İşçilere Doğalgaz Yardımı Verilecek Mi

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Verilecek? 

Düzenlemeye göre hazine, asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ve SGK priminden kesilen 454,6 TL‘den vazgeçerek, toplamda 633 TL‘lik bu rakamı, doğalgaz yardımı olarak çalışanların maaşına eklenecek.

Ayrıca, işverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı için vergi ve SGK primi ödemeyecek. Aylık 1.000 TL’yi aşmayan bu ödemeler istisna kapsamına giriyor, 1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi tutulacak ve bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine ilave olarak yapılacak.

Ayrıca, işverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL’ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek,  yani 1000 TL’yi 2023 yılı haziran ayına kadar işçinin maaşına ekleyebilecek.

İlgili Makaleler

Ayrıca, personele nakit olarak ödenen yemek bedelleri de gelir vergisinden istisna edildi. İşverenler çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergisinden istisna tutulacak.  

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatacak? 

Bu ücret 9 Kasım 2022 tarihinden itibaren 30 Haziran 2023 tarihine kadar yani toplamda 8 ay, mevcut ücretlerine ek olarak yatacak. Kazançlarına ilave olarak yatırılacak olan ücret 1.000 TL‘yi aşmayan ödemelerde Gelir Vergisi ve SGK Priminden istisna edildi. Bu düzenleme ile, işverenlerin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olarak yapacakları ödemeler vergi ve SGK yönünden teşvik ediyor. 

E-Devletten Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? 

Doğalgaz ödemeleriyle ilgili detaylar merak ediliyor, ihtiyaç sahibi kişiler doğal gaz yardımlarından alt yapısı bulunan ve doğal gaz aboneliği bulunan tüm vatandaşlar yararlanabilecek.

Doğalgaz desteği ise e – devlet üzerinden yapabiliyor, Doğalgaz yardımı almak isteyen kişiler 5 Eylül’den itibaren T.C. kimlik numarası ve şifresiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasına giriş yapan kişiler kimliklerini doğrulayarak başvuru yapabilirler. Doğalgaz yardımlarından alt yapısı bulunan ve doğal gaz aboneliği bulunan tüm vatandaşlar yararlanabilecek.  

Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti doğrudan başvuru sitesine gidilebilir.

Aynı zamanda ALO153 Beyaz Masa hattını veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ALO144 ya da  ALO183 Sosyal destek hatlarından birini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kişiler e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilir. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlar ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.

Yaptığınız başvuruları sorgulamak ve takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayabilirsiniz.Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (3 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Öğrenciyim baş vuru yapmak için destek istiyorum günde 20 lira okula gidiyorum sabah kahvaltısı nında yapmıyorum gidiyorum okula gene yetmiyor

  2. 4 çocuk annesiyim 2 öğrencim var Kiradayım doğalgaz yok sobayla ısınıyorum eşim inşaatçı ev hanımıyım sizden çocuklarım için gıda yardımı istiyorum

  3. Iki çocuğumla kiradayim babadan maaş alıyorum devletimizden aldığım parayla geçinmeye çalışıyorum arada ev işlerine gidiyorum dizlerimden iğne vuruldum sağlık sorunlarım var Allah raxi olsun

  4. Ne yardımı ya gizliden gizliye işverene destek paketi bu sigorta primini yatirmadiklari gibi o parayı bile yatırmadılar biz veremeyiz o parayı devlet şart koymadığı için alma hakkınız yok deyip işinize bakın dediler kimi kandırıyorsunuz ya bu paket sadece işverene yapılmış yardım paketi işçiyi düşünen 1 Allahın kulu yok bu ülkede seçim günü görüşürüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu