Güncel

İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? İcra Borcu Olanlara Af Geliyor. İcra Borcu Nasıl Silinir? Detaylar Haberimizde…

İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?
İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İcra Borcu Affı Başvurusu

Bazı insanlar, aldıkları borcun geri ödemesi konusunda zorluk yaşayabiliyorlar. Alınan borç kişiden ya da bankadan da olsa geri ödeme konusunda söz verdiği zamanı geçiren insanlar hakkında adli işlem süreci de başlatılabiliyor. Bu insanlar adli işlem sürecine girince ne yapacaklarını bilemiyor ve bu konu için bir çıkış kapısı arıyorlar.

İlgili Makaleler

Ödemekle mükellef oldukları borçlarını söz verdikleri sürede temin edemeyen insanlar, devletten bir çıkış kapısı bekliyor ve icra borçlarının devlet tarafından af edilmesini beklerken devletten borçlu insanların yüzlerini güldürecek olan haber geldi. Bu haberi duyan borçlu kimseler de, icra borcu affı başvurusu nasıl yapılır diye araştırmaya yapmaya başladı. Bu yazı dizimizde icra borcu affına ilişkin olan tüm sorularınıza cevap bulacak ve gerekli yerlere başvurularınızı yapabileceksiniz.

Devlet Ödemeleri  asgari ücret 2023 son dakika 9.500

İcra Borcu Affı Olacak Mı?

İcra borcu affı olacak mı sorusunun cevabını, resmi kurumlarda teyit etmek isteyen vatandaşlar için sevindiren haber geldi. Bu icra borçlarının affı olacak ama bu icra affı kapsamına dahil olabilmek için belli şart ve zaman dilimleri içerisinde bulunmanız da gerekiyor.

İcra Affı Kimleri Kapsıyor?

Türkiye cumhuriyeti devletinin icralık olan vatandaşları için uygulamaya koyduğu bu haberin doğruluğunun devlet tarafından teyit edilmesini istiyor ve icra affı kimleri kapsıyor diye resmi kurumlar üzerinden araştırma yapıyor.

İcra borcu affına sahip olabilecek kimseler, 15 ağustos 2022 tarihinden önce icra işlemine düşen kişileri kapsayacak ve silinecek borçlar için belirlenen alt sınır limiti 2000 Türk Lirası olması şartı aranacak. Ve bu silinecek borcun, hukuki olarak icra işlemine dâhil olması gereklidir. 

Kısaca silinecek olan borcunuz eğer 2000 Türk Lirası ise bu icra affı sürecinden fayda sağlayabileceksiniz. 15 Ağustos 2022 tarihinden önce silinecek borçlar da, vergi borcu olarak gösterilip kişinin üzerinden silinecek. Kabine toplantısında açıklama yapan başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, toplamda 5,5 milyon kişinin icra borcunun silineceğini ve 10 milyon icra dosyasının kapanacağını duyurdu. Bu icra affı için devlet tarafından ayrılan bütçe ise 30 milyon Türk Lirası civarıdır.

Devlet Ödemeleri  Green Card Çıkma İhtimali Nedir? Nasıl Başvurulur?

İcra Borcu 5 Yıl Ödenmezse Ne Olur?

Eğer borcunuz varsa ve sahip olduğunuz borç icra takibine düştüyse icra borcu 5 yıl ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız bu konuyu size kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. Eğer borcunuzu söz verdiğiniz zaman diliminde ödemezseniz, 1 sene sonra borç dosyanız icra takibine düşer. Ama eğer zamanaşımı sürecine girerseniz ve icra takibi süreci başlatılırsa 5 yıl içerisinde dosyanız silinir. Bu silinme işlemi için karşı tarafın sizin hakkınızda ödeme emri çıkartması gereklidir. Eğer ödeme emri çıkmazsa da, icra takip dosyanız tamamen takip sürecinden düşer.

İcra Borcu Kaç Yıl Sonra Silinir?

Eğer sahip olduğunuz borcu, size verilen zaman dilimi içerisinde öderseniz bu borç tamamen silinir. Ama bazı kişiler, bu borcu ödeyecek maddi gücü kendinde bulamaz ve icra borcu kaç yıl sonra silinir diye araştırma yapıyorlar. Bu konunun araştırması için verilecek en net cevap ise 10 yıldır. Eğer borcunuzu ödemezseniz ve hakkınızda ödeme emri de çıkmamışsa, icra borcunuz 10 sene içerisinde icra dairesinden de silinecektir.

Devlet Ödemeleri  21.21 saat anlamı. Neyi İfade Ediyor?

Borçlunun Üzerinde Mal Yoksa Ne Yapılır?

Borcunuzu ödemeye yetecek kadar maddi gücünüz yoksa devlet bu borcu bazen borçlu olan kişinin mal varlıklarına el koyarak alacaklı olan kişiye tahsil eder. Ama bazı borçlu olan kişilerin üzerinde mal varlığı bulunmaz. Durum böyle olunca da borçlu kişiler, borçlunun üzerinde mal yoksa ne yapılır diye merak ediyorlar.

Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa ve borcunuzu ödeyecek bir mal varlığınız yoksa devlet sahip olduğunuz maaşın bir kısmına el koyarak borcunuzu alıcı adına sizden tahsil eder. Eğer siz de hakkınızda bir icra dosyası olup olmadığını merak ediyorsanız devletin resmi sitesi olan e devlet adresine giriş yapabilirsiniz. Bu giriş için https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bu linke tıklayarak hızlı ve güvenilir bir şekilde hakkınızdaki işlemleri öğrenebilirsiniz.

5/5 - (18 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu