Sosyal Yardım

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir? 1000 Tl Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir? İBB Sosyal Yardım Sorgulama. İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL. İBB Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet.

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir?

İstanbul, Türkiye’nin pek çok açıdan en büyük şehri olarak bilinmektedir. Türkiye’nin en çok gelir ve katma değer üreten, en yoğun nüfusa sahip şehirleri arasında ilk sırada her zaman İstanbul olmuştur. En yoğun nüfusa sahip olduğu için bu büyük nüfusun bir kısmı da elbette ki yokluk içerisindedir.

Bu kişiler için İBB’nin sunduğu bazı sosyal yardım paketleri vardır ve bu paketler sayesinde yoksul kişilerin pek çok gideri karşılanabilmektedir.

İBB’nin sosyal yardımları arasında pek çok madde vardır ve bu yardımlara bütün İstanbullular başvurabilmektedir.

Elbette ki bu yardım paketleri başvuran tüm İstanbullulara çıkmamaktadır. Bazı kriterler ve prosedürler sonrasında başvurular arasından seçilen kişiler İBB’den yardım alabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda bu yardım paketlerinin hacmini giderek arttırmaya devam etmektedir. Nüfus ve bütçe açısından en büyük belediye İstanbul olduğu için elbette ki yardım paketleri en yüksek miktarda olan belediye de İstanbul’dur.

Bu sayede yoksul bir şekilde yaşayan vatandaşlar için pek çok yardım kalemi oluşturulmuş ve kimsenin mağdur olmaması sağlanmıştır.

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir
İBB Sosyal Yardımları Nelerdir

İBB Sosyal Yardım Sorgulama

İBB, sosyal yardımlar açısından en yüksek ödemeyi yapan belediyelerdendir. Bu sebeple pek çok kişi İBB sosyal yardım nasıl alınır şeklinde internet üzerinde arama yapmaktadır. İBB’den yardım almayı düşünen kişilerin bazı konularda bilgi sahibi olması gerekir:

  • İBB’nin sosyal yardımlarını almak için İstanbul’da ikamet etmek gerekmektedir.
  • İBB yardımlarına başvuracak kişinin maaşı en fazla asgari ücrete tekabül etmelidir.

Bu gibi bazı maddeler, sosyal yardımın çıkıp çıkmayacağını etkilemektedir. Yüksek maaşlı çalışanlar, sigortalı çalışanlar ve eksik belge sunanlar İBB yardımlarını almaya hak kazanamamaktadır. Bunun yanı sıra bir de yanlış belge ve bilgi vermek gibi bir hata yapılmaktadır. Bu hata, bir daha hiçbir şekilde İBB yardımlarına başvuramamanıza kadar büyük sorunlar yol açabilmektedir.

Sosyal yardım başvurusu yaptıktan sonra İBB sosyal yardım sorgulama işlemleri için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama bağlantıyı tıklayabilirsiniz:

Bağlantıda sosyal yardım başvurularınızı sorgulayabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Bu bağlantı sayesinde İBB’ye yapılan tüm sosyal yardım başvuruları sorgulanabilmektedir. Bağlantıdan aynı zamanda geçmiş başvurular ve sonuçları görülebileceği gibi güncel başvurular ve başvurunun son durumu hakkında da bilgi alınabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı 1000 TL

İBB’nin pek çok markette ve alışveriş yerlerinde geçen yardım kartları son dönemde oldukça gündemde. 1000 TL’lik yardım kartlarına başvurmak isteyen kişilerin bazı konularda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Başvuru ile alakalı bazı püf noktalar ve asla yapılmaması gereken şeyler vardır. Tüm bunların ışığında başvurmak, 1000 TL’lik kartı alma olasılığını arttıracaktır.

İBB sosyal yardım kartı almak ve başvuruda dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı pek çok doğru bilinen yanlışlar vardır. Bu yanlışların sonucunda pek çok kişi İBB sosyal yardım kartından mahrum kalabilmektedir.

Kart başvurusunda bulunacak kişilerin muhakkak dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki bu kartın gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere verileceğiyle alakalıdır. Yani ihtiyaç sahibi olduğunuzu belgeleyebilmeniz gerekmektedir.

İşsiz ve sigortasız olmadığınız tespit edilirse yardım kartı başvurunuz direkt olarak geçersiz sayılacaktır. İşsiz ve sigortasız olmayan biri yanlış beyanda bulunursa ve bu İBB yetkilileri tarafından tespit edilirse direkt olarak hukuki işlemlerin başlatılacağını da bilmek gerekir. İBB sosyal yardım kartı başvurusu için 153 hattından bilgi alabilmek mümkündür.

Başvuru esnasında doldurulacak belli başlı formlar vardır. Bu formların eksik ya da yanlış bir şekilde doldurulmaması gerekmektedir. Başvuru esnasında verilecek bilgi ve belgelerin tamamı doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Tüm bilgi ve belgeler 1-3 aylık bir inceleme sürecinden geçeceği için yanlış beyan veren bir kişinin bu kartı almasına imkân yoktur. Bu sebeple gerçekten ihtiyaç sahibi olan ve ihtiyaç sahibi olduğunu belgeleyebilen kişilerin başvurması ve kartı alması mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet

İBB’nin düzenlemiş olduğu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1000 TL’lik yardım kartları ile alakalı detaylı bilgiyi hem İBB’nin sitesinden hem de E-Devlet üzerinden öğrenebilmek mümkündür. Aynı zamanda başvurular da iki taraftan alınabilmektedir.

Aşağıdaki link üzerinden E-Devlet platformuna geçiş yaparak sosyal yardım başvurusu yapılabilir ve İBB sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir: Başvuru İçin https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti Tıklayın.

Aynı zamanda link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen diğer yardımlarla alakalı bilgi almak, yeni başvurular yapmak ve güncel başvuruların son durumlarıyla alakalı bilgi alabilmek de mümkündür.

İBB’nin 1000 TL’lik yardım kartını almaya hak kazanan kişiler büyük çoğunlukla benzer özellikler taşıyan kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler genellikle 65 yaş ve üzerinde olmaktadır. Yardım kartının çıktığı kişilerin belirli bir oranda veya üzerinde bir engeli bulunmaktadır.

En sık karşılaşılan benzer özellik ise haneye aylık olarak giren paranın asgari ücretin dörtte birine eşit olmasıdır. Bu şekilde benzer özellikler taşıyan milyonlarca kişi İBB’nin yardım kartını kullanmaktadır.

Eğer siz de İBB’nin yardımlarına başvurmayı düşünüyorsanız yukarıdaki prosedürlere ve kriterlere uyup uymadığınızdan emin olmalısınız. İhtiyacınız olan konuda bir yardıma başvurmanız ve bu ihtiyacınızı belgeleyebilmeniz oldukça önemlidir.

Aksi durumda yardımın çıkmama ihtimali ve çıksa da sonrasında kesilme ihtimali oldukça yüksek olacaktır. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelmemek için yalnızca ihtiyacınız olan yardıma başvurmayı tercih etmekte fayda var.

5/5 - (5 Oy )

2 Yorum

  1. Benim eşim 3 senedir hapiste geçinemiyorum Ne olursun bana yardımda bulun İki çocuğum var biri 3 yaşında biri 4 yaşında Ne olursunuz bana yardımda bulunur Benim evim kira 4 2 3 gündür kiramı ödemiyorum Bez yok ıslak mendil yok benim Çocuklar ikisi küçük soğuk

  2. Benim durumum yok bana yardım eli uzatın kirada yaşıyorum eşim askari üçretle çalışıyor benim durumum 3kızım si ışitme engeli bana yardım edin sosyal yardımı istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu