Sosyal Yardım

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? Son dönemlerde gelir durumu düşük olan aileler tarafından tercih edilen yardım çalışmaları arasında yer almaktadır. Belediyeler, dernek ve vakıflar tarafından düzenlenen ve yürütülen hanelere yardım çalışması, aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da dönem dönem hayata geçirilmektedir. Aylık gelir düzeyi düşük olan aileler bu yardım kampanyasına başvuruda bulunarak temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Hane yardımı ile alakalı pek çok detayın merak edildiğini fark edebilirsiniz. Örneğin başvurunun nasıl yapıldığı, sorgulama ve yardımın nereden alınacağı gibi pek çok detay incelenmektedir. Merak edebileceğiniz bu tarz içerikler alt başlıklarda açık bir dille anlatılmıştır.

Hane Yardımı Nedir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi düşük gelire sahip ailelere yönelik hazırlanan bu yardım genel bilgi almak isteyen bireyler tarafından Hane yardımı nedir? başlığı altında incelenmektedir. Hane yardımı, yalnızca başvuruda bulunan kişiye değil, aynı zamanda ailesine yönelik yapılan bir yardım olarak tanımlanmaktadır.

Gıda, giysi, kömür ve odun gibi pek çok alanda yapılan bu yardım, ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Nakdi yardım şeklinde de yapılabilen hane yardımı sayesinde aileler eğitim, sağlık ve diğer pek çok alanda ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Hane yardımından yararlanmak için yapılması gereken tek işlem, ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmak olacaktır. Başvurunun sonuçlanması ile birlikte dernek, vakıflar ve bakanlık tarafından yürütülen bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışına çıktı ne demek? sorusu, bu ibare ile karşılaşan kişiler tarafından merak edilen başlıklardan birisidir. Yapılan yardımdan faydalanmak için sunulan belli başlı şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartların karşılanıp karşılanmadığı ise başvuru formunda belirttiğiniz bilgilerden anlaşılmaktadır.

Formu inceleyen heyet, tarafınıza bu bildiriyi gönderdiğinde yardımdan faydalanma durumunuzun olmadığını anlamanız gerekmektedir. Zira yardımın sağlanması için gelir düzeyinizin ve hanede yaşayan kişi sayısının önemli bir kriter olduğunu unutmamalısınız. İstenilen bu şartları karşılamadığınızda başvurunuz kapsam dışı olacak, yani yardımdan yararlanamayacaksınız.

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımına başvuruda bulunmak isteyenler Hane yardımı nasıl alınır? sorusunu da çeşitli kaynaklar üzerinden incelemektedir. Hane yardımı alabilmek için bu çalışmayı yürüten kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmalısınız. Ancak başvuruda bulunacağınız konum, bu yardımı düzenleyen kurumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bahsi geçen bu değişikliklerin olmasına karşı tarafınıza doldurmanız için bir form gönderilecektir. Bu formda yer alan;

 • Aylık gelir bilgisi,
 • Yaşanan konut durumu,
 • Ailede yaşayan kişi sayısı,
 • Adres ve iletişim bilgisi gibi çeşitli maddeleri doğru bilgiler ile doldurmanız ve eksik bir yer bırakmamanız gerekmektedir.

Bu adımların tamamlanması ile birlikte başvurunuz değerlendirmeye alınmak üzere onaylanacaktır. Ancak bu bilgileri yanlış ifadelerle doldurduğunuzda veya eksik bir alan bıraktığınızda başvurunuz geçersiz sayılabilmektedir. Bu tarz olumsuz sonuçlar almamak adına başvuru sürecine önem vermeniz tavsiye edilmektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Hane Yardımı Ne Demek? Ne Kadar?

Hane Yardımı Ne Zaman Yatar? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Demek?

Hane Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?


Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı başvurusu nasıl yapılır? bahsi geçen bu başvuru ile alakalı olarak kişilerin merak ettiği süreçlerden birisidir. Daha önce de belirtildiği gibi başvuruda bulunmak için bu yardımı düzenleyen bakanlığı veya derneği bilmeniz gerekmektedir. Zira başvuru yapacağınız site veya sayfa, bu kuruluşlara bağlı olan adresler şeklinde nitelendirilmektedir.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane yardımı başvurusu yapabilmek için uygulamanız gereken belli başlı adımlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Başvuruda bulunabilmek için e-devlet kapısına giriş yapılmalıdır.
 • Buradan yardımı düzenleyen bakanlığa ait ön başvuru formuna erişim sağlamalısınız.
 • E-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru üzerinden olmayan başvurular için diğer siteleri ziyaret etmeniz gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu sizden istenilen bilgiler ile eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Sıralanan bu basit adımları tamamladığınızda başvuru süreciniz değerlendirilmek üzere onaya alınacaktır. Başvurunuzun sonucu ise tarafınıza en kısa sürede bildirilecektir.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Başvurunun nasıl yapılacağı konusunda hane yardımı başvuru formu da merak edilen bir diğer içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Başvurunun tam anlamıyla gerçekleşmesi için kişilerin onlara yönlendirilen formu doldurmaları gerekmektedir. Bu nedenle başvuru formu incelenen bir içerik olarak değerlendirilmektedir.

Hane yardımı için yapılan bu başvuruda sizden gerekli bilgilerin alınması gerekmektedir. Alınacak olan bu bilgiler sayesinde tarafınıza nasıl ve ne kadar yardım yapılması gerektiği belirlenecektir. Form detaylarında bulunan bazı bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişisel bilgiler
 • İletişim bilgileri
 • Adres bilgileri
 • Aylık gelir durumu
 • Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı
 • Taşıt ve konut bilgisi

Bahsi geçen bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması oldukça önemlidir.

Hane Yardımı Sorgulama

Hane yardımı sorgulama, başvurunun yapılmasından sonra bu süreci takip etmek isteyen kişiler tarafından incelenen bir diğer başlıktır. Yapılan başvurunun hangi süreçte olduğu veya sonucun ne olduğu gibi tüm detaylar başvuru sorgulama kapsamında değerlendirilmektedir.

Form kısmında paylaşmış olduğunuz iletişim ve adres bilgileri sayesinde tarafınıza başvuru sonucu iletilmektedir. Ancak süreci adım adım takip etmek istiyorsanız başvuru yaptığınız site üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek başvuru sürecini izleyebilirsiniz. Böylece hane yardımı adına yaptığınız başvuru detaylarını takip etme imkanınıza da olacaktır.

Hane Yardımı Kimlere Verilir?

Bakanlık, vakıflar ve dernekler tarafından yürütülen bu yardım çalışması ile alakalı olarak Hane yardımı kimlere verilir? başlığının da detaylı bir şekilde incelendiğini fark edebilirsiniz. Bu yardım için başvuruda bulunmayı düşünen bireyler de mutlaka yardımın kimlere yapıldığını araştırmalı ve bilmelidir.

Hane yardımı, ailede bulunan kişilerin aylık gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyen düzeyde olması kapsamında verilmektedir. Bunun dışında yine aile bireylerinin sosyal güvence kapsamında olmaması ve diğer derneklerden yardım almıyor olması aranan kriterler arasında yer almaktadır.

Bu şartları sağlayan kişiler, temel ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilmek amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar üzerinden hane yardımı için başvuruda bulunabilmektedir. Ön değerlendirme sonucunda yardımı alıp almayacağınız tarafınıza bildirilecektir.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Yukarıda detaylı bir şekilde açıklanan hane yardımı ile alakalı olarak bu yardımın ayda ne kadar veya kaç ayda bir verildiği de merak edilmektedir. Zira temel ihtiyaçların planlı bir şekilde karşılanması bu süreç ile doğrudan alakalıdır.

Dernekler veya vakıflar tarafından yürütülen hane yardımı, alınacak olan yardıma bağlı olarak yapılmaktadır. Hane yardımı kaç ayda bir verilir? sorusu için örneğin gıda ve yakacak yardımlarının 1-2 ayda veya nakdi yardımların 2-3 ayda toplu şekilde yapıldığı cevabı verilebilir.

Başvuru formunu doğru bir şekilde ve eksiksiz tamamladığınızda bu gibi detaylar da yapılacak olan yardım ile birlikte tarafınıza bildirilecektir.

Hane Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Hane yardımı başvurusu için gerekli belgeler, bu süreçte talep edilen bir diğer konu olarak ön plana çıkmaktadır. Ailelerin bu yardımdan faydalanmak istediklerinde başvuru formu ile birlikte bu belgeleri de teslim etmeleri gerekmektedir.

Hane yardımı ile alakalı istenilen bu belgeler, ailenin yaşam koşullarını ve maddi boyutunu özetlemektedir. Bu nedenle yapılacak olan bu yardım, bahsi geçen belgelere göre düzenlenmekte ve aileye uygulanmaktadır.

Hane yardımı başvurusu için talep edilen belgeler, aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Kirada yaşayanlar için kira kontratı
 • Başvuran kişinin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Aile bireylerinin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aileye ait olan ikametgah belgesi

Sıralanan bu belgelerin temin edilmesi ve ilgili kurumlara iletilmesi, başvuru sürecinde önem taşımakta ve yardımın boyutunu belirlemede öncelikli olarak kullanılmaktadır.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu