Belediye Yardımları

Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek? Gübre Desteği Kimlere Verilecek? Gübre desteği alma şartları nelerdir? Gübre Desteği Başvuru Formu.

Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Devletimiz, verdiği geri ödemesiz yardımlarla, her kesimden ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Her sene düzenli olarak geçimini çiftçilik ile sürdüre kişilere verilen gübre yardımı bu sene de tarım işi yapan vatandaşların yükünü biraz da olsa hafifletti.

Devlet, vereceği bu yardımlarla; bünyesi altında yaşayan vatandaşların enflasyona karşı korumak, alım gücünü desteklemek ve hayat standartlarını belli bir düzeyde tutmayı hedefler. Verilecek olan bu yardımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tarım ve orman bakanlığı ile birlikte yürütüyor.

Özellikle de son zamanlarda oldukça pahalılaşan hayat şartları tüm vatandaşların belini büktü. Bu yardımı alacak olan çiftçilerimiz de gübre desteği ne zaman verilecek sorusuna cevap aramaya başladı.

Bu verilecek olan destekler bu sene 6 ay geri çekilerek 2022 Ekim ayının sonu ile aralık ayının başında çiftçilerin Ziraat Bankasına kayıtlı olan hesaplarına devlet tarafından yatacaktır. Bu desteğe kimlik numaralarınızın son hanesine göre belirlenen tarihler içinde hesabınıza aktarılır.

Gübre desteği ne zaman verilecek sorusuna verilecek olan tüm cevapları bu yazı dizimizde sizin için araştırdık.

Gübre desteği nasıl alınır
Gübre desteği nasıl alınır

Gübre Desteği Kimlere Verilecek?

Devlet tarafından verilecek olan bu desteğin bazı şartları bulunuyor. Bu şartların olmasındaki temel sebep, gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişileri belirleyip, devletin vatandaşları için ayırdığı bu yardım fonunu sadece onların ihtiyacı doğrultusunda kullanmaktır.

Gübre desteği alma şartları nelerdir?

  • Bu desteğe sahip olmak için; çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırdıktan sonra en az 1 dekar alanına sahip olmanız gerekiyor.
  • Eğer sahip olduğunuz arazinin ölçümü 50 dekardan fazla ise; arazinizin toprak analizini yaptırmanız gerekiyor.
  • Bu analizi; ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine bağlı laboratuvarlara toprak örneklerinizi götürerek yaptırabilirsiniz.
  • Bu analiz ile birlikte sahip olduğunuz toprağın verimliliği ölçülür.
  • Bu şartlara ek olarak; bu yardımı alan kişinin ektiği ürünün yaşadığı coğrafyaya uyumlu olması gerekiyor.

Bu konuyla alakalı olan tüm bilgilere ve gübre desteği kimlere verilecek sorusunun cevabına, tarım ve orman bakanlığının resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu siteye hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapmak için https://www.tarimorman.gov.tr/HaberArsivi linkine tıklayabilirsiniz.

Tarım ve orman bakanı Vahit Kirişçi’nin yaptığı açıklamaya göre bu sene çiftçilere verilecek olan toplam destek ücreti 1.4 milyar Türk Lirası olarak belirlendi. Bu yardım desteğinin ücreti 2022 senesinde oldukça arttı.

Yeni yapılan düzenlemeye göre; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale grubundaki ödemeler dekar başına 46 Türk Lirası olarak hesaplanırken, diğer ürünlerde dekar başı olarak verilecek nakdi ücret 21 Türk Lirası olarak belirlendi.

Gübre Desteği Başvuru Formu

Gübre desteği başvuru formu için araştırma yapan çiftçiler için şunu söyleyebiliriz ki, bu formu tüm anlattığımız bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Daha sonra yaşadığınız il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine, eğer şartlar arasındaysa toprak analiz raporunuzla birlikte Gübre desteği başvuru formu için başvurabileceksiniz.

Geride bıraktığımız 2021 yılında mart ayında düzenli olarak ödenen bu deste fonu bu sene Ekim ayında ihtiyaç sahibi çiftçilere geri ödemesiz bir şekilde hibe edilecektir. Eğer siz de bu yardıma sahip olmak istiyorsanız bu formu ya tarım müdürlüklerinden ya da tarım ve orman bakanlığının kendi sitesinde bulunan başvuru formundan çıktı alarak yapabilir, bu formu gerekli mercilere iletebilirsiniz.

Tarım ve orman bakanlığının kendi sitesinde bulunan başvuru formundan çıktı almak için https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=1039&Liste=Destekler linkine tıklayabilirsiniz.

5/5 - (8 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu