Güncel

Go kart saat fiyatları İzmir

Go kart saat fiyatları İzmir. İzmir’de go kart nerede oynayabilirsiniz? Fiyatı Nedir? Go Kart İzmir Bilgileri

Go kart saat fiyatları İzmir
Go kart saat fiyatları İzmir

Go kart saat fiyatları İzmir

Go kart veya kısaca kart şeklinde nitelendirilen yarış kartları (arabaları); küçük, üstü açık, dört tekerlekli araçlardır. Arkaya monte edilmiş küçük, yatay bir motorları vardır. Genellikle tek tarafli 160 cc motora sahip olan go kart araçları, 5,5-6 HP güç üretebilmektedir.

Karting genellikle küçük, dairesel pistlerde yapılır. Eğlence amacıyla kullanılan go kart araçları en fazla 25 km/saat hız yapar. Formula 1, NASCAR ve Indy Car gibi diğer motor sporları türleri için de bir atlama taşı olarak görülüyor.

Karting sporu, kart yarışları için uluslararası yaptırım organı olan CIK-FIA tarafından yönetilmektedir. CIK-FIA, sürücülere lisans verir ve dünya şampiyonaları düzenler. Bu sporu daha basit şekilde yapmak için şehrinizdeki go kart pistlerine gidebilirsiniz. Pistlerin ise çoğu şehirde bulunuyor. İzmir’de ise fiyatlar ortalama şu şekilde:

  • 5 dakika 40 TL
  • 10 dakika 70 TL

Go kart saat fiyatları İzmir için bakıldığında dakika cinsinden olan fiyat, saat ücretine çevrildiğinde 420 TL’ye denk geliyor. Ancak saat olarak değil de pist uzunluğu ve tur sayısına göre hesaplamak daha doğru oluyor. Her go kart pisti aynı uzunlukta olamayabiliyor. İzmir’de çokça tercih edilen karting sporu için birçok işletme bulunuyor. Fiyatlar işletme kapasitesine ve pistin yerine göre de değişiklik gösterebiliyor.

İzmir go kart kaç TL?

Karting, Türkiye’de çok popüler bir spordur. Bu hizmeti sunan birçok parkur ve işletme var. Fiyatlar parkur uzunluğuna, etap sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. İzmir go kart kaç TL sorusuna gelirsek; fiyatlar işletme kapasitesine göre de değişiklik gösterebilir. Daha doğru fiyatlandırma için işletmelerle iletişime geçilebilir.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortalama fiyatlar 5 dakikası 40 T, 10 dakikası 70 TL gibidir. Çeşitli işletmelerde fiyatlar şu şekilde de görülmektedir:

  • Bilet satış sitesinden alacağınız Olimpik Go Kart pistinde yarışlar 10 dakikası 33 TL şeklindedir. Pist, Türkiye’nin en uzun karting pisti olarak biliniyor. Büyük kapasiteli bu pistte birçok aktivite alanı da bulunuyor. Cafeye sahip olan bu pistte go kart sporunu doyasıya yaşayabilirsiniz.
  • Bolçova karting (güncel 2022 fiyat)

10 dk 70 TL

15 dk 100 TL

  • İzmir Go Park (güncel 2022 fiyat)

5 dk 40 TL

10 dk 70 TL

  • Batı Painting & Go Kart (güncel 2022 fiyat)

5 dk 40 TL

10 dk 70 TL

Go kart ile trafiğe çıkılır mı?

Go kart sporunun yaygınlaşması ve talebin armasıyla en çok merak edilen şeylerden birisi ise go kart ile trafiğe çıkılır mı sorusudur. Araçların çeşitli al sat sitelerinde satışa çıkması da sorularını akla getirdi. Sürüş konforu, hız zevki ve ergonomik olmasıyla trafikte sürmek isteyen birçok insan olduğu görülüyor.

Ancak maalesef bu araçların trafikte kullanılması doğru değildir. Bugün araçlar için ABD’de 144 cm’den uzun olmak ve ehliyete sahip olmak şartları sunuluyor. Trafikte yaratacak hız ve fiziki güvenlik ihlalinden dolayı bu araçlar trafikte kullanılamıyor. Günümüzde ehliyetsiz bir şekilde Martı kullananları trafikte görür olduk. İlk çıktığında ehliyet sorgulanmıyordu bile. Ancak yaralanmalı kazaların çokluğu yaş sınırı ehliyet kavramını sorgulattırdı. 

Çeşitli haber sitelerinde go kart  araçlarla trafiğe çıkıp ceza yiyen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Karting araçları ile sokağa çıkmak her ne kadar keyifli görünse de ardından getireceği birçok tehlike bulunduruyor. Özellikle yarış için dizayn edilen motor ve donanım, olağan trafik için yetersiz kalıyor. Basit karting araçlarında çok fazla kontrol panelinin bulunmaması da olası hatalı manevralar karşısında hareketinizi engelleyebiliyor. Bu yüzden bu araçlarla trafiğe çıkmak kesinlikle tehlikeli ve yasak.

Go kart yasal mı?

Türkiye’de ticari go-kart pistlerinin sayısını belirlemek, bu işyerleri hakkında bir istatistik olmadığı için mümkün değildir. Sadece İstanbul’da en az 20 ticari karting pisti var.

TOSFED yönetmeliğine göre; ticari karting pistlerinin minimum kullanım yaşı 14 olarak belirtilmiştir. 14 yaşından küçük çocukların kart kullanması yasaktır. 14-18 yaş arası çocuklar sadece veli izni ile kart kullanabilirler. Ayrıca kartlarda emniyet kemeri kullanılması zorunludur.

Bazı pistlerde 14 yaşından küçük çocuklar ebeveyn izni ile kart kullanabilirken, bazı pistlerde ise ebeveyn izni olmadan kart kullanmalarına izin verilmektedir.

Go kart yasal mı sorusuna gelirsek Türkiye’de ticari go-kart pistlerinde alınması gereken güvenlik önlemlerini belirleyen bir mevzuat bulunmamaktadır. Ancak yıllar itibarıyla yaralanmalı ve ölümlü kaza haberlerine bakıldığında; şal, kaşkol, atkı gibi boğaza takılan uzun ve araç tekerleklerinin altına dolanan aksesuarları kullanmak doğru değildir.

Karting ile ilgili tek mevzuat TOSFED tarafından 2007 yılında çıkarılan “Hobi Karting Pistleri Yönetmeliği”dir. Bu yönetmelik bir mevzuat olmayıp, TOSFED’e başvuran işletmeler için bir kılavuz niteliğindedir. Yönetmelik kanun hükmünde değildir ve işletmeleri bağlayıcı değildir. Yönetmelik, hobi karting pistlerinin yapımı ve kartingde alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında genel bilgileri içermektedir.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu