Sosyal Yardım

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama. Erzak Yardımı Başvurusu E-Devlet. Gıda Yardımı Başvuru Formu. Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama


Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama
; Ülkemizde ihtiyaç sahibi bir çok vatandaş bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda bağlı bulundukları belediyelere ya da E-Devlet üzerinden ihtiyaçları doğrultusunda yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunuyor.

Gıda yardımı da en büyük ihtiyaç doğrultusunda bulunan yardımların arasında bulunuyor. Gıda yardımına başvuru yapmak için sizler de ihtiyaç sahibiyseniz kesinlikle başvurunuzu ertelemeyin. Sizlere bu yazımızda gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? gıda yardımı başvuru formu, gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemi ve bir çok konuda bilgi vereceğiz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kuru gıda yardımı başvurusu yapmak için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor. Bunu kanıtladıktan sonra kuru gıda yardımı başvurusu yaparak yardımdan yararlanabilirsiniz.

Gıda yardımı başvuru yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu doldurarak yapılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken işlem https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf adresinden gereken formları temin edip, şahsen ya da posta yoluyla başvuru yapmanız gerekiyor.

Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonrasında kuru gıda yardımından yararlanabilirsiniz. Ancak sınırlı sayıda hizmet verildiği için kontenjan sorununa takılabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

NOT: Kuru gıda yardım hizmeti sınırlı sayıda olduğu için, her yapılan başvuru sonrasından kuru gıda yardımından yararlanabileceksiniz anlamına gelmemektir. 

Erzak Yardımı Başvurusu E-Devlet

e-Devlet Erzak Yardımı Başvurusu ; E devlet üzerinden gıda ve erzak yardımı başvurusu yapabilmek için e-Devlet Erzak Yardımı link’e tıklayarak açılan sayfada sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak gıda yardımı başvurusunda buluna bilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımı başvuru formu doldurularak şahsen başvuru ya da posta yoluyla başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde kesinlikle bu yardımdan yararlanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Kuru gıda yardımı başvuru formunu doldururken gerçek ve doğru bilgilerle doldurulması gerekiyor. Size sorulan soruların yanıtlarını yanlış verseniz bile detaylı olarak araştırılacağı için sonuç değişmeyecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Adana Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu sorgulama yapmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yaptıktan sonra E-Devlet sistemi kullanıcısı olmanız gerekli. E-Devlet üzerinden sisteme girdikten sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmından yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu

Gıda Yardımı Başvurusu Yapmak ; 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde  olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç olması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından gıda yardımı yapılmaktadır.

Gıda yardımından  3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler yararlana bilir. Gıda yardımları hane ihtiyacına göre belirlenir.

T.C. Kimlik kartınız ile başvuruda bulunup size verilen gıda yardımı başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Gıda Yardımı Ne Kadar?

Gıda yardımı ne kadar? sorusunu soranlar için aylık olarak para yardımı yapılmıyor. Öncelikle bunu bilmeniz gerekiyor. 3 farklı şekilde kuru gıda yardımı kolisi bulunmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Kuru Gıda Yardımı Kolisi

 1. A tipi (14 kg.) 1-2 kişilik aileler için
 2. B tipi (21,5 kg.) 3-4 kişilik aileler için
 3. C tipi (28,5 kg.) 5 veya üzeri aileleri için

Türkiye’de 81 ilde yaklaşık olarak 21 bin aileye aylık kuru gıda yardımı yapılmaktadır. Kuru gıda yardımından yararlanan kişiler ölüm, muhtaçlığın giderilmesi ya da bakım altına alınması, bilgi vermeden 3 defa kuru gıda yardımı kolisini almaması halinde kesilmektedir.

Gıda Yardımı Ayni Ne Demek?

Gıda yardımı ayni ne demek; Ayni yardım SGK’lı olarak çalışan personele işveren tarafından yapılan yardımların genel adıdır. Örnek verecek olursak işveren personeline gıda, kıyafet ya da kömür, mama ve bez yardımı gibi yardımlardan veriyorsa bu da ayni yardım olarak değerlendirilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Kimlere Veriliyor?

Gıda yardımı kimlere veriliyor? Gıda yardımından yararlanmak için 2 şart aranmaktadır. İlk olarak gıda yardımı herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ya da geliri net asgari ücretinin altında olan kişilere verilmektedir.

Diğer aranan şart ise 7/1976 tarihli 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki aylık alan kişilere verilmektedir.

Gıda Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Gıda yardımı almak için nereye başvurulur? Gıda yardımından yararlanmak için, istenilen şartları sağladıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti sağlayan T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurulmaktadır.

Başvurunuzu Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu doldurarak yapabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Gıda yardımı kaç ayda bir verilir? Gıda yardımı için başvuru yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sonucunda gıda yardımından yararlanabilecek kişilerin 81 il genelinde adrese teslim edilmek üzere her ay yapılmaktadır.

Gıda Yardımı Aynı Kaçında Yatıyor?

Gıda yardımı ayın kaçında yatıyor? Öncelikle gıda yardımı hakkında sizlere para yardımı olarak yatmadığını, her ay adrese teslim edilmek üzere kuru gıda yardımı kolisi olarak verilmektedir bilgisiniz verelim.

Maddi olarak yardım almak için de Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın maddi yardım olarak verilen yardımlara başvuru yapmanız gerekiyor.

Gıda Yardımı Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı nasıl yapılır? Gıda yardımı başvuran ihtiyaç sahibi ailelerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gıda yardımı kolisi adresinize her ay teslim edilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu 

Gıda Yardımı Kapsam Dışı Ne Demek?

Gıda yardımı kapsam dışı ne demek? Gıda yardımı kapsam dışı durumu farklı sebeplerden dolayı görülebilir. Siz de kuru gıda yardımından kapsam dışı yazısını görüyorsanız bu sebeplerden gıda yardımınız kesilmiş olabilir.

 • Gıda yardımı için başvuru yapan kişinin vefat etmesi
 • Muhtaçlığın ortadan kalkması
 • Başvuru yapan kişinin bakım altına alınması
 • Bilgi vermeden 3 defa art arda gıda yardımının teslim alınmaması

Gıda Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Gıda yardımı devam ediyor ne demek? Gıda yardımı alan ihtiyaç sahibi vatandaşların bu bildirimi görmesi durumunda telaşlanmaması gerektiğini belirtelim. Gıda yardımı devam ediyor yazısı belirtiliyorsa; gıda yardımından yararlanıyorsunuz anlamına gelmektedir.

Gıda Yardımı İçinde Neler Var?

Gıda yardımı içinde neler var? Kuru gıda yardımı kolisinin içerisinde adından da anlaşılacağı gibi gıda ürünleri bulunmaktadır.

Gıda Yardımı İçin Telefon Numarası

Gıda yardımı için telefon numarası Santral: 0312 705 8000 Ana Hat: 0312 705 8001 olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

Ak Parti Gıda Yardımı Başvurusu

Ak Parti Ramazan haricinde de tüm parti mensupları ve STK kuruluşlarıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. Sizde bu yardımlardan faydalanmak isterseniz Ak Parti Gıda Yardımı Başvurusu Link’ine tıklayarak başvuruda buluna bilirsiniz.  444 25 44 Nolu Ak Parti İletişim Merkezi Telefon numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz.

4.2/5 - (32 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

25 Yorum

 1. Benim koruma kararim oldugu icin adres bilgilerim gizli yardima cok ihtiyacim var ama başvuru yapamıyorum liseye giden kizim var evimde hic esyam yok elimdekilerle idare ediyorum cok zor durumdayim gidaya bayram harcligina ihtiyacim var gida yardimi basvurusu yapamıyorum ikametim belli deyil

 2. Bursa da oturuyor 3cocugum var eşim calışmıyor kaza gecırdı kolunda pilatın var 2ögrencim var sizden Allah razısı İcin yardım istyorum kiradayim

 3. Bir çocuk annesi bayanım evimin kirası çocuğumun okul masrafları ve evimin geçimini sağlayabilmek için desteklerinize ihtiyacım var sesimizi duyarsanız Allah razı olsun sizden

 4. Benim kocam 4 çocukla beni bıraktı gitti yardıma ihtiyacim var nolur bana yardim edin

 5. Maddi durumum hiç yok lütfen bir el uzatın 6 kardeşim var 4 kişi genetik hastalık var sara hastası ve psikolojik 3 kişi okuyor babam ceza evinde anem kalp hastası el uzatan kim olursa rabim sevdiklerinden aylesinden kaza bela göstermesin çocuklarina uzun ömürler versin inşaallah

 6. Benim 3 çocuğum var eşim beni çocuklarımı bıraktı gitti nerde bilmiyoruz zor durumdayım bana yardım edin lütfen gıda yardımı istiyorum bana yardım edin lütfen

 7. Ben 3 çocuk annesiyim kiracıyım eşimden ayrıyım sizden yardım istiyorum rica ediyorum ben çalışamıyorum kronik hastalığım var üstelik anji olacağım su faturaları elektrik faturaları hepsi birikmiş ben oturduğum evde köpek bile oturmaz o yerde bile yarısını ödedim yarısı kalmış çocuklarım iki tane okuyor biri çalışmıyor sizden bana yardım etmenizi istiyorum Allah rızası için yardım eder misiniz çok zor durumdayım

 8. %50 engelliyim evi kira tek başıma yaşıyorum hiçbir gereğim yok benim yardıma Muhtacım ev kira şu anda çırağımı zor veriyorum hiçbir gelirim yok tek başıma hanede yaşıyorum Lütfen bana yardım ediniz Adana Yüreğir Atakent’te oturuyorum lütfen yardım ediniz Yardımlarınızı Muhtacım bana yardım ediniz yatmazdım Muhtacım hiçbir

 9. Selamın aleyküm sayın kıymetli bakanlığımız ben üç çocuk babasıyım evim kiradayım hallah rızası için iki oğlum okula gidiyor kiramı zor veriyoruz em gıda em maddi yardım bekliyoruz lütfen hallah rızası için yardım bekliyoruz

 10. Abla bu başvuru formu var internet ten veya kırtasiye den bu formlar ı çıkarıyorsun tam olarak eksiksiz dolduruyorsun ve iş kurdan çalışmadığına dair belgeyi de alıyorsun sonra pttye gidiyorsun orada aps kargo daki görevliye deki ben kuru gıda yardımı içi n form doldurdum ona göre sana büyük bir zarf vericek ikisini de koy kaldığın bölgenin vakıflar genel müdürlüğü yada bölge müdürlüğü vardır adresi doğru şekilde yazıp yoluyorsun yollama ücreti 22 TL civarı gibi inşallah yardımcı olmusumdur

 11. Evim kira iki tane oğlum var biri 7 biri 3 yaşında kiramı ödeyemedim gıdaya ihtiyacım var

 12. Eşim epilepsi hastası çalışamıyor 3 çocuğum var geçinmekte zorlanıyorum Allah rızası için yardım edin çocuklarim için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu