Güncel

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır? 2023 EYT’de Prim Günü Kaç Olmalı? EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur?

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır? 2023 EYT’de Prim Günü Kaç Olmalı? EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur? EYT’den Kimler Yararlanacak Son Dakika?

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır?

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır? 2023 EYT’de Prim Günü Kaç Olmalı? EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur? EYT’den Kimler Yararlanacak Son Dakika?

EYT hesaplamaları hem prim gün sayısına göre hem de yaşa göre yapılır. Bu durumda hesaplamaların net bir şekilde tamamlanabilmesi için kanunun çıkması gerekir.

Günümüzde yapılan çalışmalar hesaplamaların net ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması adınadır. Hesaplama yapacak kişiler bunu kendileri yapmak isterse e-Devlet hesabına giriş yapabilir. E-Devlet üzerinden SGK uygulamasına yönlendirebilir.

Sonrasında ise SGK biriminin sunduğu ayrıntılı bilgileri inceleyebilir ve ne zaman emekli olduğunuzu öğrenebilirsiniz. 

Emeklilik durumu SGK dökümünde ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı kişiler öncelikli olarak hesaplamalarını e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirmelidir. Fakat aksi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka en yakın SGK kuruluşuna başvuru yapmanız gerekir.

Sigortalı olduğunuzu düşündüğünüz fakat SGK kurumunun uygulamasında göremediğiniz de sigortalılık süresini kuruma sormalı veya sigortayı yapan kişiye danışmalısınız. Yapılan her sigorta e-Devlet hesabında gözükmektedir. Gözükmeyen durumlarda bizzat kurumla iletişime geçmenizde fayda vardır.

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır
EYT Hesaplama Nasıl Yapılır

EYT’de Prim Günü Kaç Olmalı?

EYT kapsamında emekli olmak isteyenlerin prim günü kadın ve erkeklerde farklıdır. Kadınlarda aranan prim günü 5000 prim gününü doldurmalıdır. Erkeklerde ise bu pirim sayısı 5500 civarında olmalıdır. Prim sayısının doldurulması erken emeklilik için aranan şartların en başında gelir.

Fakat prim gün sayısının dolu olduğunu bildiğiniz halde halen SGK dökümünde ilgili kurumun yaptığı sigortayı inceleyemiyorsanız bu durumda kuruma gitmeniz gerekir. Kuruma giderek hangi gün ve hangi tarih için başvuruda bulunmak istediğinizi talep edebilirsiniz. 

Sonrasında ise halen gözükmeyen durumlarda yapılan sigortanın hangi kurumdan yapıldığını öğrenerek belirtilen kuruma gidip bilgi isteyebilirsiniz. Özel ya da kamu kurumu gibi birtakım şirketler tarafından sağlanan sigortalılık durumu mutlaka SGK dökümünde görüntülenmelidir.

Dökümde incelediğinizde çalıştığınız yerin sigorta yapmadığını öğrendiğinizde derhal başvuru yapabilir veya inceleme talep edebilirsiniz. Fakat bu durum daha öncesi yapılan işlemler için geçersiz sayılabilir. Sebebi ise halen faaliyet göstermeyen kurumlara ulaşamamaktır.

EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur?

EYT kapsamında prim gün sayısının kadın ve erkeklerde belirtilen kanundaki gibi olması istenir. Kadınlar 20 yıl sigortalılık süresini doldurarak 5000 gün prim sayısına sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde emekli olmaları söz konusu olur.

Erkekler ise toplamda 5500 birim sayısını doldurarak 25 yıl sigortalılık hizmetinde bulunması lazımdır. Bu sürelerin her ikisinin de kanunda belirtilen şartlara uygun olması halinde emekli olunmak mümkündür. Emeklerinin talep edilmesi için kanunda belirtilen tüm şartları taşımanız ve bu şartları da detaylı şekilde öğrenmenizde fayda vardır. En yakın SGK kurumuna başvuru yaparak ilgili şartların tümüne hakim olabilirsiniz.

EYT Kimleri Kapsıyor?

EYT ile emekli olmak isteyen kişilerin prim gün sayısı ve şartları ile yaşı taşıması gerekir. Kapsama dahil olan yaklaşık 1.500.000’un üzerinde emeklilik bekleyen vatandaş vardır. Fakat her birinin aynı anda emekli olup olmayacağı tartışma konusudur.

Yaklaşık verilen emeklilik süresi ve prim günü taşıyan kişilerin emekli olması beklenir. Emeklilik talep etmek isteyen kişilerin çoğunluğu özel sektörde çalıştığı bilinir. Bakanlığın yaptığı açıklamaları detaylı şekilde incelemeli ve kimlerin bu kapsamdan yararlanabileceğini öğrenmelisiniz. Kapsam dahilinde erken emeklilik kademeli bir şekilde yapılması beklenebilir.

Sebebi ise özel sektörde halen kişilerin çalışıyor olmasıdır. Özel sektör büyük bir boşluk yaratmamak adına bakanlığı talepte bulunmuş ve bu durumda erken emekliliğini kademeli bir biçimde gerçekleşmesi gerektiğini öne sürmüştür. Bu durumda mutlaka 2023 başlarında alınacak olan kanun kararlarını detaylı şekilde incelemeniz ve takip etmenizde fayda vardır.

EYT’de Şartlar Nedir?

EYT gerekli şartları öncelikli olarak hem pirim hem de hizmet ettiği süredir. Hizmet süresi hem kadın hem de erkeklerde birbirinden farklı bulunur. Kadınların emeklilik prim gün sayısı için 5000 günü doldurması lazımdır.

Erkeklerin ise toplamda 5500 prim gün sayısı bulunması gerekir. Ayrıca buna ek olarak kadınlarda 20 yıl hizmet süresi ve erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresi istenir. Bu sürelerin hesaplanması ile erken emeklilik gündeme gelir.

EYT’den Kimler Yararlanacak Son Dakika?

EYT şartlarını taşıyan kişilerin bu durumdan faydalanabilmesine mümkün kılan bakanlık detaylı açıklamalarını yıl sonunda yapacaktır. Çoğu kişi dört gözle erken emekliliğin başlangıcını ve prim gün sayısı veya şartları ile yaş sınırını merak etmektedir.

Birbirinden farklı şart ve detaylara hakim olmak isteyen kişiler öncelikli olarak bakanlığın kendi web sitesindeki ayrıntıları incelemesi gerekir. Bakanlık sürekli yenilediği şartları detaylı şekilde kendi internet sitesinde açıklar. Bu sayede vatandaşlar en sağlıklı bilgiyi almış olur.

Tüm erken emeklilik isteyen kişiler detaylara hakim olmak için şartları mutlaka bilmelidir. Öncelikli olarak erken emeklilikten yararlanıp yararlanmayacağınızı e-Devlet hesabına girerek SGK uygulamasını tercih ettikten sonra inceleyebilirsiniz.

EYT Çıkıyor Yaş Sınırı Kaç Olacak?

EYT yaş sınırı özellikle erken emeklilik bekleyenler için önem taşır. En son belirtilen yaş sınırı kadınlar için 50 erkekler ise 55 yaş olmalıdır. Yaşa bakılarak erken emeklilikten faydalanmak söz konusu olabilir. Yaşı tutturan ve prim gün sayısı ise belirtilen şartları taşıyan kişilerin erken emeklilik talep etmesi gündemdedir.

Bunu bekleyen kişiler günümüzde yaklaşık 1.500.000’un üzerindeki emekli olmayı isteyen vatandaşları kapsar. Vatandaşlar bu kapsamda ne zaman emekli olmak istediğini incelemek için SGK birimine gidebilir. Hızlı ve pratik işlemler için ayrıca e-Devlet hesabını kullanabilirsiniz. E-devlet hesabı üzerinden detayları öğrenebilirsiniz.

EYT Çıkarsa Emeklilik Yaşı Kaç Olacak?

EYT kanunu çıkarsa kadınlar 50 yaşında erkekler ise 55 yaşında emekli olabilir. Yaşın yanında prim gün sayısının da esas alınması söz konusu olur. Kadınlarda yaş, prim gün sayısı ve hizmet süresi incelenir. Aynı şekilde erkeklerde de bu incelemeler yapıldıktan sonra erken emekliliğin olup olmadığına bakılır.

Erken emeklilik kapsamında emekli olmak isteyen kadınlar 50 yaşına doldurdukları zaman 5000 prim gün sayısı ve ayrıca 20 yıl hizmet süresini sağlaması gerekir. Erkeklerde ise bu durum 5500 prim gün sayısı, 25 yıl hizmet süresini kapsar. Gerekli şartları taşıyan kişilerin emekli olması söz konusu olur.

Aksi taktirde belirtilen şartları taşımayan kişilerin erken emeklilikten yararlanması durumu yoktur. Erken emekliliğin olabilmesi için mutlaka belirtilen tüm detayların taşınması lazımdır. Emeklilikten fayda sağlayacak kişilerin gerekli detayları kendi e-Devlet sayfasında incelemesi mümkün olur. Emeklilik için başvuruların alınması bakanlığın yapacağı açıklamaya bağlıdır. 

Bakanlık erken emeklilik kapsamında kişilerin emekli olacağı şartlarını detaylı bir biçimde açıkladıktan sonra ve kanun yürürlüğe geçtikten sonra başvurular alınır. Erken emeklilik başvuruları alındıktan sonraki ay kişiler emekli olur. Başvurudan sonraki ay ilk maaşlar alınmaya başlanacaktır.

Bu süre ortalama 2023 birinci ya da ikinci ayını kapsayabilir. Net bir tarih verilmese bile bakanlığın yaptığı açıklamalarda bu tarihlerin başvuru süresini ve ilk maaşları alınabilecek tarihler olduğu bilinir. Mutlaka başvuru yapılmalı ve erken emeklilik kapsamında emekli olmak isteyen kişilerin talepte bulunması gerekir. Emekli olduğu halde başvuru yapmayan kişilerin erken emeklilikten yararlanması mümkün olmaz. Bu sebepten dolayı kişilerin erken emekli olmayı istemesi gerekir. Hala çalışmaya devam etmek isteyen kişiler erken emeklilikten yararlanmayabilir.

Devlet Ödemeleri maddi yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (20 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

  1. Maddi yardım istiyorum eş im çalışmıyorkiracıyım uçtane çocuğum var maddi sıkıntısı yaşıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu