Maddi Yardım

Evde Bakım Maaşı Son Dakika Haberleri. 2022 Güncel Maaşlar Ne Kadar Oldu

Evde Bakım Maaşı Son Dakika Haberleri. Engelli Maaşı Alanlara Müjde. Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Maaşı Kimlere Verilecek? Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak? Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Evde Bakım Maaşı Son Dakika Haberleri 2022 Güncel Maaş Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşı, %50 ve üzeri engelli olanlar ile hasta ve düşkün yaşlıları kapsamaktadır. Bu kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve bakımının yapılması amacıyla her ay 2354 TL ücret ödenmektedir. Düşkün durumda olan kişinin vasisi, ücreti Ziraat Bankası ATM’lerinden çekerek bakım masrafları için kullanabilmektedir.

Evde bakım maaşı son dakika haberleri pek çok kişi tarafından takip edilir. Yapılan son açıklamalara göre evde bakım maaşı Temmuz 2022’den itibaren geçerli olmak üzere 2354 TL’ye yükseltilmiştir.

Bu maaşın tutarı her yıl enflasyona bağlı olmak üzere değişir. Ancak bu maaşı alabilmek için vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Evde Bakım Maaşı Son Dakika Haberleri
Evde Bakım Maaşı Son Dakika Haberleri

Engelli Maaşı Alanlara Müjde

Engelli maaşı alanlara müjde geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, artan enflasyon nedeniyle engelli maaşlarına zam yapıldığını duyurdu. Yeni zam ile birlikte engelli maaşları 1687 TL’ye kadar yükseldi. Engelli yakını aylığı ise bu yükselmeden etkilenerek 1124 TL oldu. Gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlar başvuruda bulunarak zamlı engelli maaşlarını Ziraat Bankası ATM’lerinden her ay çekebilecek.

Engelli maaşı için ödenen ücretler her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre değişecek. Bu sayede engellilerin enflasyon karşısında olumsuz etkilenmemeleri ve geçimlerini sağlamaları amaçlanacak. Yeni gelişmeleri takip edebilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelli maaşı ne kadar oldu sorusu, %40 ve üzeri engeli bulunan ve bu doğrultuda devletten maaş almak isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. 2022 Temmuz itibarıyla geçerli olmak üzere engelli maaşına zam gelmiştir. Gelen zam ile birlikte ortaya çıkan yeni engelli maaşı ise şu şekildedir:

  • %40-69 arası engelli vatandaşlar: 1124 TL
  • %70 ve üzeri engelli vatandaşlar: 1687 TL
  • Engelli yakını: 1124 TL

Yukarıda yer alan tutarlar, her ay vatandaşların Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Başvuru esnasında IBAN numarası belirtmeyen vatandaşlar ise kendilerine en yakın PTT şubelerini ziyaret ederek bu maaşı çekebilmektedir.

engelli maaşı ne kadar oldu
engelli maaşı ne kadar oldu

Engelli Maaşı Kimlere Verilecek?

Engelli maaşı kimlere verilecek sorusu günümüzde pek çok kez sorulur. 2022 Ağustos ayı itibarıyla engelli maaşı alabilen kişiler şunlardır:

  • %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olanlar
  • Yasal açıdan bakmakla yükümlü kimsesi olmayan engelliler
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan engelliler
  • Sosyal güvencesi ve geliri olmayan engelliler

Yukarıdaki şartları sağlayan engelli vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen engelli maaşına başvuruda bulunabilmektedir. Yapılan incelemelerin ardından başvuru sonuçlandırılacak ve vatandaşa bilgi verilecektir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, takip eden ay içerisinde ilk maaşlarını çekebilir. Konu ile alakalı daha geniş bilgi alabilmek için kuruma ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Devlet kurumlarından engelli maaşı alan vatandaşlar, engelli maaşı ne zaman yatacak sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Engelli maaşı genellikle her ayın 1’i ile 8’i arasında yatırılır. Ancak bazı aylarda yoğunluğa bağlı olarak bu durum değişiklik gösterebilir. Bu nedenle düzenli olarak mobil bankacılık uygulamasını kontrol ederek maaşın yatıp yatmadığını sorgulamanız gerekecektir.

Engelli maaşları herkesin hesabına aynı anda yatmaz. Maaşlar ülke bazında değil il bazında yatırılmaktadır. Eğer üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen engelli maaşınız hesabınıza yatırılmadıysa, cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı hattı arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sizleri karşılayan kurum personeli tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

  • Engelli maaşı nasıl sorgulanır sorusunun yanıtına gelecek olursak, ödeme bilgilerini sorgulayabilmek için e-devlet hesabınızı kullanabilirsiniz.
  • Öncelikle şifre bilgilerinizi kullanarak e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmelisiniz.
  • Burada yer alan sekmelerden ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ ibaresine tıklamalı ve beklemelisiniz.

Karşınıza gelen ekranda ilgili bilgileri kontrol ederek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu aşamada bir sorun yaşıyorsanız veya aklınıza takılan soruların yanıtını almak istiyorsanız, mesai saatleri içerisinde cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı sosyal destek hattını arayabilirsiniz. Ancak engelli maaşının bazı aylarda yoğunluk nedeniyle geç yatırılabildiğini unutmamalısınız. Daha detaylı bilgi için bakanlığa ait resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Belediyelerin Engellilere Yardımları İçin https://www.devletodemeleri.com/belediyelerin-engellilere-yardimlari-nelerdir/ Tıklayın.

5/5 - (7 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu