Sosyal Yardım

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2024? Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?  Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2024 Yeni yılın gelmesi ile birlikte ekonomik olarak bazı güncellemeler meydana geldi. Bu durumlar içerisinde özellikle son olarak gerçekleştirilen askeri ücretin güncel miktarının belirlenmesi pek çok kategori dahilinde de değişikliklere neden oldu.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bu doğrultuda pek çok kişi tarafından sorulan sorulardan birisi de evde bakım maaşı ne kadar sorusu oluyor. 22 senesinde kanunlar doğrultusunda 18 yaşından büyük olan veya 18 yaşından küçük olmasına rağmen muhtaçlık durumu bulunan kişilere devlet tarafından yardım seçeneği sunulmaktadır. Bu yardım kapsamında Türk vatandaşlarını 3 ayda bir olacak şekilde engelli maaşı sunulur. Alınan bu bakım maaşları özellikle son fiyat düzenlenmeleri ile birlikte herkesin ilgi odağı oldu.

2022 senesi ile birlikte asgari ücret toplam olarak %54 oranında artışı gerçekleştirdi. Böylece 8.500 TL olarak verilmeye başlanacak. Aynı zamanda mevcut çalışan kişiler için %40 oranında işsizlik maaşı sunulmakta olan işsizlik ödenekleri aylık ve brüt asgari ücretin %80’i altında yerini almakta.

Gerçekleştirilen zamlar doğrultusunda kişi başı ortalama aylık geliri farklılaşmış olup asgari ücretin üçte ikisi haline geldi. Eğer asgari ücretin üçte ikisinden daha az gelire sahip olan kişiler bulunuyor ise bu doğrultuda devlet yardımları imkânı meydana getiriliyor. 2022 senesi içerisinde bakım maaşı 3336 TL iken 2023 yılı ile birlikte %30 oranında artış gelmesi beklenmekte olup 4336 TL’ye kadar yükselmesi bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır? 

Evde bakım maaşı nasıl sorgulanır sorusu merak edilen bir konu haline gelmektedir. Bu durum doğrultusunda kişiler e-devlet hesapları üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptığı takdirde sorgulama şansına sahip oluyor. Aile Sosyal hizmetler Bakanlığı dahilinde yer alan kategori arama boşluğuna evde bakım maaşı yardım bilgileri sorgulama yazarak kişilere açılan sayfa üzerinden bilgilere ulaşım sağlayabilir.

Aynı zamanda evde bakım aylığı alan kişiler için SMS yardımı ile birlikte sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Eğer Ziraat Bankası dahilinde ödeme alınıyor ise cep telefonları içerisinde yer almakta olan SMS kategorisine bakiye yazarak 47 47’ye SMS atmanız yeterli olacaktır.

Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

Özellikle yardım ihtiyacı bulunan kişiler tarafından bakıcı maaşı nasıl alınır konusu oldukça sık soruluyor. Evde bakım maaşından yararlanmak istenilen kişilerin öncelikle başvuru yapması gerekecektir. Ancak bunun için öncelikle kişilerin mevcut bakım raporuna sahip olması gerekir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşını kimler alabilir sorusuna karşı bu maaş imkanından muhtaç durumunda yer alan engelli vatandaşlar ve aileleri yararlanabilmektedir. 3 ayda bir şekilde verilmekte olan evde bakım maaşı için kişilerin asgari ücretin üçte ikisinden daha az bir gelire sahip olması şartı aranmaktadır. Aynı zamanda rapor sahibi olunması oldukça önemli bir konu olup raporu olmayan kişilere bu verilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Ne Gerekir?

Engelli olan kişilerin öncelikle bu kategori dahilinde mevcut sağlık raporuna sahip olması ve rapor içerisinde ise ağır engelli yer almasıdır. Bunun yanı sıra mevcut hane sayısının gelire karşı bölünmesi ve beraberinde kişi gelirinin asgari ücretin üçte ikisinin altında yer alması gerekmektedir.

Eğer ücret üçte ikisi veya üçte ikisinden daha yüksek olur ise kişiler bu yardım imkanından yararlanamaz. Sosyal hizmetler bünyesinde yetkililerin incelemeleri sonucunda kişilerin engelli maaşına ihtiyacı olup olmadığını belirlenmektedir. Eğer onay alınamaz ise yardım maaşı bağlanmaz.

Konu içerisinde pek çok kişi evde bakım maaşı için ne gerekir sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı ise yukarıdaki maddeler olup bu maddeleri taşımayan kişilere yardım bağlanmaz.

Bankada Param Varsa Bakım Maaşı Kesilir Mi?

Yardım alan vatandaşlar tarafından çoğu kişi bankada paran varsa bakım maaşı kesilir mi konusunda tedirginlik yaşıyor. Bu doğrultuda evde bakım hali mevcut kişilerin halinde yaşayan sayısı ve herkesin geliri baz alınarak hesaplanmaktadır. Ardından değerlendirmeler gerçekleştirilerek hane içerisinde bulunan kişilerin bankadaki mevduat hesapları üzerinden aylık faiz getirisi meydana gelmektedir.

Evde Bakım Parası Almak İçin Rapor Kaç Olmalı?

Evde bakım maaşı denildiği takdirde bu imkândan yararlanmak isteyen kişiler evde bakım parası almak için rapor kaç olmalı sorusunu yöneltiyor. Bu soru karşısında   kişilerin en az %50 oranında engelli raporu alması gerekiyor. %50 altında yer alan vatandaşlar ise imkândan yararlanamıyor.

Sigortalı Olan Evde Bakım Parası Alabilir Mi?

Gündemde yer alan konulardan birisi sigortalı olan evde bakım parası alabilir mi oluyor. Bu konu dahilinde bakım parası alan kişiler çalışma konusunda herhangi bir problem bulunmaz. Fakat sigortalı olarak çalıştıkları iş içerisinde kazançlar mevcut sınırı üzerinde yer alırsa otomatik olarak bakım parası iptali sağlanır.

Bakım Parası Alan Ölüm Parası da Alır Mı?

 İş göremezlik veya bakım parası alan kişiler vefat ettiği takdirde hak sahiplerine ödeneği ödenmektedir. Merakla sorulan bakım parası alan ölüm parası da alabilir mi sorusuna karşı olumlu cevap vermek mümkündür. Kişilerin bu imkândan yararlanabilmesi için mevcut ölüm bilgileri ile birlikte dilekçe oluşturması ve Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması gerekir.

Evde Bakım Maaşı Alan Kişi Malulen Emekli Olur Mu?

2022 ve 2023 senesi evde bakım maaşı alan kişi malulen emekli olur mu konusuna dair günümüzde herhangi bir şekilde yasal bir cevap bulunmamaktadır. Gündelik hayatımızda bu şekilde talepler bulunsa da mevcut yasalarımız doğrultusunda evde bakım maaşı alan kişiler emekli olma hakkına sahip değildir.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu