devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Gıda Yardımı Alabilir? Erzak Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Erzak yardımı başvurusu sonrasında ihtiyaç sahipleri için belediyeler, sivil tolum örgütleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere birçok kurumdan ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılmaktadır.

Erzak gıda yardımı almak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Kurumlara şahsen başvuru yapmak ve erzak yardımı kapsamı verilecek kişiler arasında ilgili şartları taşımak başlıca kriterler arasında yer alıyor.

Erzak Yardımı
Erzak Yardımı

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Erzak yardımı başvurusu formu doldurularak online olarak başvuru yapılması da mümkündür. Bu yardımı almak isteyenlerin öncelikle erzak yardımında bulunan kurumları bulması gerekmektedir.

Ardından ilgili kuruma form ile internet üzerinden veya doğrudan başvuru yaparak erzak yardımından yararlanabilirsiniz. Erzak yardımı alınabilmesi için kurumlar tarafından belirlenen şartların taşınması gerekmektedir.

Erzak Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Erzak yardımı başvuru şartları, Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak.
 • Hane gelirinin asgari ücret miktarından fazla olmaması.
 • İhtiyaç sahibi olmak
 • İlgili kanun kapsamında muhtaç aylığı almak vb.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yurt içi kuru gıda yardımı hizmetleri kapsamında istenen şartları sağlayanlar bu yardımdan yararlanabiliyor.

Belediyeler veya diğer kurumlar tarafından istenecek söz konusu şartlar farklılık gösterebilmektedir.

İlgili Makaleler

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvuru formu doldurulmasının ardından Bölge Müdürlüklerine şahsen ya da posta yoluyla başvuru yapılması gerekecektir.

Yurt içi kuru gıda yardımı hizmetlerinde başvuru yapacak kişilerde ayrıca 18 – 65 yaş arası kişilerde İŞKUR iş başvurusu kaydı da istenmektedir. Bazı kurumlara internet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Erzak Yardımı Kimler Alabilir?

Erzak ve para yardımı almak için bazı koşulların sağlanması istenir. Günümüzde birçok kamu ve özel kurum tarafından hatta şahıslar tarafından bile verilen erzak yardımlarında genelde herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve geliri asgari ücretten düşük olan kişilere erzak yardımı yapılmaktadır.

Erzak yardımı yapan kuruma göre bu şartlar değişecektir.

Belediye Erzak Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye erzak yardımı başvurusu belediyelerin sosyal yardım işleri müdürlükleri bünyesinde yapılabilmektedir. Günümüzde bazı belediyeler e – Devlet ve online işlemler sayfalarından başvuru kabul ederken bazı belediyeler tarafından doğrudan başvuru yapılması istenmektedir.

Muhtarlıktan alınacak belgeler, başvuru formu ve diğer evrak ile başvuru yapılabilmektedir.

E – Devlet Üzerinden Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

e – devlet gıda yardımı başvurusu için İçişleri Bakanlığı hizmet sayfası kullanılabilir. ‘’e – Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama’’ ekranına T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile giriş yaparak ihtiyaç sahiplerinin erzak gıda yardımı veya bağlı oldukları belediyenin diğer yardımlarını talep etmeleri mümkündür.

PTT Üzerinden Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

PTT 700 TL yardım başvurusu https://www.devletodemeleri.com/ptt-700-tl-yardim-basvurusu-2023/ başta olmak üzere geçmiş yıllarda PTT üzerinden ihtiyaç sahiplerine çeşitli miktarlarda yardımlar yatırılmıştır.

PTT tarafından doğrudan erzak yardımı veya destek verilmiyor. Ancak çeşitli bakanlık ve kurumlar PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine söz konusu yardım paralarını yatırmaktadır.

Erzak – iaşe yardımı için de destek ödemeleri bu kapsamda PTT’ye yatırılabilir.

Erzak Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

Erzak yardımı yapan yerler arasında kamu ve özel birçok kurum bulunuyor. Ayrıca şahıslar, dernek ve vakıflar tarafından da yardımlar yapılmaktadır.

Erzak yardımı yapan Kurumlar Hangileridir?

 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Kızılay
 • STK’lar
 • Valilik – Kaymakamlıklar vb.

Erzak Yardımı İçin Hangi Numara Arayabilirim?

153 erzak yardımı konusunda da Türkiye genelinde belediyeler için kullanılabilecek bir telefon numarasıdır. Beyaz Masa ya da Çözüm Merkezi olarak tanımlanan bu telefon hattı, Türkiye genelinde belediyelerce uygulanmakta olan talep, öneri ve şikayetleri değerlendirmektedir.

Bu kapsamda erzak yardımı için söz konusu hattı kullanarak belediyelerden destek alabilirsiniz.

Erzak Yardım Kolisinde Neler Olur?

 • Kuru fasulye,
 • Nohut,
 • Bulgur,
 • Pirinç,
 • Sıvı yağ,
 • Salça,
 • Şeker,
 • Un,
 • Tuz,
 • Makarna vb.

Erzak kolisi yardımı kapsamında paket içinde temel gıda ürünlerine yer verilmektedir. Her insan için günümüzde temel gıda olarak kabul edilen ürünlere yardım kolisi içinde yer verilmektedir.

Kızılay Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay erzak yardımı başvurusu, ihtiyaç sahibi vatandaşların Türk Kızılay şube başkanlıkları ve temsilciliklerine dilekçe ve ekli belgeleri teslim ederek yapmaları mümkündür.

Çeşitli sosyal yardımlar için ayrıca online iletişim kanalları veya diğer iletişim adresleri üzerinden de taleplerin iletilmesi mümkündür.

İBB Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB erzak yardımı başvurusu için İstanbul’da ikamet eden vatandaşların Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

ALO 153 hattı üzerinden, online başvuru sayfasından veya doğrudan ilgili kurumlara giderek de başvuru yapılabiliyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kapsamında birçok farklı sosyal yardım da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunulmaktadır.

Devlet Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet erzak yardımı almak için gıda yardımında bulunan kurumların hangileri olduğunun belirlenmesi gerekecektir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren il – ilçe müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları veya diğer devlet kurumlarından yardım almak için e – Devlet üzerinden veya valilik – kaymakamlıklardan başvuruların yapılması gerekecektir.

Erzak gıda yardımı kapsamında günümüzde birçok devlet kurumu vatandaşlara destek vermektedir.

Erzak Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Gıda yardımı kurumlar tarafından sadece Ramazan ayında değil, yılın hemen hemen her ayında yapılmaktadır. Kurum tarafından duyurulan sosyal yardım projesinin kapsamına göre ihtiyaç sahiplerinin farklı zamanlarda bu desteklerden yararlanması sağlanır.

Genelde ihtiyaç sahipleri için bu tür yardımlar aylık olarak yapılmaktadır.

Başkent Kart Erzak Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Başkent Kart Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin Ankara’da ikamet eden vatandaşlara kolayca ulaşmasını sağlayan ve Türkiye’nin en gelişmiş şehir kartı olarak kullanılıyor.

Bu kapsamda Başkent Kart erzak yardımları ve diğer sosyal yardımlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşların desteklerden yararlanması sağlanıyor. Destek oranları ve yardım tarihleri ise proje kapsamına göre değişmektedir.

Belediye Erzak Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

E – Belediye yardım başvurusu adımları izleyerek gıda yardımı almak için taleplerini ileten vatandaşlara tüm belediyeler en kısa sürede dönüş yapmaktadır.

Değerlendirme süreci sonrasında yardım alması uygun görülen kişilere takip eden birkaç gün içinde yardım kolisi gönderilmektedir. Yılın tüm aylarında proje kapsamında göre ilgili kişilere erzak yardımı yapılabilmektedir.

Yaşlılara Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

65 yaş üstü para yardımı başvuru dahil olmak üzere, gıda yardımı veya diğer yardımlardan yararlanmak isteyenlerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranı üzerinden e – Devlet aracılığıyla başvuruda bulunmaları mümkündür.

Ayrıca belediye veya diğer kurumlara da başvuruda bulunarak vatandaşların erzak yardımından yararlanmak için taleplerini internet üzerinden veya doğrudan kurumların ilgili birimlerine giderek yapmaları da mümkündür.

Erzak Yardımı İçin Telefon Numarası

Erzak yardımı telefon numarası Türkiye genelinde tüm belediyeler tarafından kullanılan ALO 153 hattı olarak belirlenmiştir.

Gıda yardımından yararlanmak isteyenlerin söz konusu çözüm merkezini arayarak erzak yardımı taleplerini iletmeleri mümkündür.

Erzak gıda yardımı kapsamında yardım veren kurumların ilgili birimleri aranarak da ihtiyaç sahiplerinin taleplerini iletmeleri mümkündür.

PTT 700 tl yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/ptt-700-tl-yardim-basvurusu-2023/ Tıklayın.

5/5 - (16 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu