Maddi Yardım

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi?

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi? Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilere 1100 TL Yardım Verilecek Mi?

Engellilere 1100 TL yardım verilecek mi sorusu ülkemizde binlerce insan tarafından merak edilen ve internet arama motorlarında sık sık aratılan bir ana başlık olmaktadır.

Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti devleti yaptığı yardımları sosyal yardım adı altında yapar. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler belli başlı şartları yerine getirmelidir. Bir devlet neden sosyal yardım yapar? Bir devlet sosyal yardım yaparak maddi sıkıntı çeken halkını gözetmek zorundadır.

Bu yardımlar her ne kadar büyük meblağlar olmasa da birtakım ihtiyaçların karşılanması için oldukça önemli bir role sahiptir. Sosyal yardımlarda en önemli nokta mağduriyet olmaktadır.

Yardımların önceliği aile odaklıdır, ardından nakdi yardımlar ve giyim, gıda, yakacak gibi yardımlarda yapılır. Bu makalenin yazılma amacı yapılan nakdi yardımlardan bahsederek herkesin haber almasını sağlamaktır. Bildiğiniz üzere evde bakım maaşı bir sosyal yardım türü olmaktadır.

Bu yardımlardan faydalanmak için doğal olarak bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların en başında gelen muhtaçlık sınırıdır. 2022 sayılı kanun kapsamında muhtaçlık sınırı 483 TL olmaktadır. Evde bakım aylığı 2021 yılında 1000 TL iken 2022 yılında 1100 TL olarak belirlenmiştir.

Kronik hastalar için yine aynı şekilde geçerlidir. Engel raporundaki oran %40 ve üstü olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından sunulan engelli yardımlarından faydalanabilirler. %40 ve altında olan engelli raporları için de yardımlar yapılmaktadır fakat ücret doğal olarak değişmektedir.

Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu
Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu

Engellilere 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engellilere 1100 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu yine merak edilen bir soru olmaktadır ve biz sizler için makalemizin bu kısmında bu soruya detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Sosyal yardım ücretinden yararlanmak isteyen kişiler sosyal yardım ücreti başvuru ekranını araştırıyor.

Bunun yanı sıra henüz başvuruda bulunmayanlar da yardım parasının nasıl alınabileceğini araştırıyor. Engelli sosyal yardımı devletin mağdur kişiler için sağladığı diğer birçok yardım gibi devlete ait kurumlardan alınabilir. Engelli sosyal yardımı almak isteyen kişiler bölge kaymakamlıklarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalıdır.

Sosyal yardım almak isteyen bireyler muhtaçlık belgesi, sağlık heyeti tarafından alınmış engelli raporu ve nüfus cüzdanlarıyla bu kurumlara giderek başvuru yapabilir.  Başvuru yapabileceğiniz kurumlar şu şekildedir;

 • Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Bölgenizde yer alan belediyeler
 • Vakıf genel müdürlüğü

Engelli yardım maaşı devlet tarafından yapılan yardımlardan bir tanesidir. Bu maaşlar engellinin engel oranına göre değişiklik gösterir. Engel oranı %40 ve altında olanlar çok düşük bir ücret alırken %40 ve üstü kişiler 2022 yılına göre 1100 TL maaş almaktadır.

Engel oranı %70 ve üstü olan kişiler daha yüksek bir ücret almaktadır. Yardım başvurunuzu yaptıktan sonra e-devlet üzerinden başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek bir e-devlet şifresi talep edebilirsiniz. Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını e-devlet üzerinden görebilirsiniz.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engellilere yapılan yardımlar nelerdir sorusu sık sık sorulan bir soru olmaktadır. Engelli bireylere maddi olarak sağlanan birçok olanak vardır.

 • %40 ve üstü engel oranı bulunan bireylere engelli aylığı bağlanması
 • Evde bakım ücreti verilmesi ve muhtaç aylığı bağlanması
 • Engelliler için gelir vergisinde de indirim uygulanır
 • Araç alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanabilirler
 • Özel araç gereçlerde KDV muafiyeti
 • Konutlarda emlak vergisi muafiyeti
 • Engelli kimlik kartı
5/5 - (14 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu