Güncel

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

Engelli Raporu ile Araba Alınır mı? Engelli Raporu İle Araba Almanın Şartları Nelerdir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu ile Araba Alınır mı? Engelli Raporu İle Araba Almanın Şartları Nelerdir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır Şartlar Nelerdir
Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır Şartlar Nelerdir

Engelli Raporu İle Araba Almak

Birçok vatandaş engelli raporu ile araç satın alınıp alınmayacağını araştırıyor. Peki ama engelli raporu ile araç satın alınıyor mu Eğer satın alınıyorsa engelli raporu ile araç satın almak isteyenler hangi hususlara dikkat etmeli?

Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Biz çok vatandaş özellikle engelli raporu ile araç satın almak isteyenler ÖTV indiriminden yararlanıp yararlanamayacaklarını da araştırıyor.

Engelli raporu olan vatandaşlar nasıl araç sahibi olur?

Alınan bilgiler neticesinde Türkiye’nin şartları doğrultusunda engelli belgesi olan vatandaşlar iki türlü ÖTV indiriminden de yararlanma hakkına sahip olurken bu ÖTV indirimlerine dair detaylar da gündeme geldi.

Alınan bilgiler neticesinde engelli vatandaşlar %40-89 ve %90 üstüne göre iki farklı ÖTV indirim uygulamasından geçiyor. Alınan bilgiler neticesinde engelli vatandaşlar uygun fiyatlı olarak araç sahibi olma hakkına sahip oluyor.

Fakat engelli vatandaşlar araç sahibi olmak için birtakım koşulları da taşımalıdır. Bunun ile birlikte taşınan şartlar ise kişinin engellilik durumuna göre değişir iken bu durumda kişinin engellilik durumuna göre de yine o kişiye indirim uygulanır.

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?

Birçok vatandaş engelli raporu ile aracın nasıl alınacağını merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Öncelikle ÖTV ödemeden araç sahibi olmak için sizden istenilen belgelerin tamamlanması önem arz ediyor.

Bunun ardından sizden İstenilen belgeleri ilgili kuruma götürdükten hemen sonra araç bayisine giderek araç satın alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken engelli rapor ise kişinin engellilik oranını ispatlarken aynı zamanda araç tahsis ederken engellilik oranı da önem arz ediyor. Bu raporu aldıktan sonra kişinin araç kullanmaya müsait olup olmama durumu belli olurken alınan bilgiler neticesinde belgeleri Teslim ettikten hemen sonra kişi araç bayisine giderek kendisine belirtilen rakamlarda araç alabilir.

Araç satın alan kişiler araç satın aldıktan hemen sonra belgeleri ise ilgili kurumlara teslim etmek ile mükelleftir.

Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Türkiye’de kimi bayilikler ise engelli raporu dahi diğer belgeleri de kendileri alarak ilgili kurumlara teslim edeceklerini belirtiyorlar. Fakat siz araç bayisine bırakmadan ilgili belgeleri kurumları teslim edebilirsiniz.

Engelli Raporu İle Araç Satın Almak İçin Hangi Belgeler İsteniyor? Araç Alma Şartları Nelerdir?

Peki ama araç satın almak için engelli vatandaşlardan ne gibi belgeler isteniyor vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor. İlk etapta engelli kişinin nüfus cüzdanının 3 fotokopisi gerekiyor.

Ardından araç alacak olan engelli kişiye ait 5 adet vesikalık fotoğraf, çoğunluk ile bayilikler tarafından verilen başvuru formu fakat bu başvuru formu doldurulmuş şekilde iletilmelidir, Engelli Sağlık Kurulu Raporu başvurusu bunun ile birlikte tam teşekküllü hastaneden verilen dilekçe ve aynı zamanda onay verilmiş sağlık raporu, aynı zamanda hastaneden alınmış ve kişinin engellilik derecesini gösteren belge, engelli birey 18 yaşından küçükse de ÖTV ödemeden araç satın alabilir ancak bunun belirtildiğine dair belge de ilgili kurumlardan isteniyor.

Alınan bilgiler neticesinde Yukarıda belirtilen belgeleri tamamlayan kişiler ilgili kurumlara teslim ettikten hemen sonra araçların bayiliklerini giderek kendilerine belirtilen miktarda araç satın alma hakkına sahip olurlar.

Peki ama araç satın almak için hangi şartları taşımak gerekiyor vatandaşlar bu sorulara da cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Bunun ile birlikte engelli olup da araç satın almak isteyen kişilerin öncelikle engelli olduğuna dair belgenin ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da önem arz ediyor. Engelli raporu süreli ve süresiz olmak üzere 2 farklı çeşitte olduğu için kişinin öncelikle süresiz rapor alması isteniyor ya da raporun süresi dolduğunda zaman kaybetmeden güncellemesi belirtiliyor.

Satın alacağınız aracın 1.6 ve daha alt seviyede motora sahip olması gerekirken aynı zamanda engelli raporu ile araç satın alan bireyler ÖTV ödemez Bundan dolayı o bireylerin aracı 5 yıl satması da yasaklanır.

Engel durumu %40 ila %89 arasında bulunan kişilerin H sınıfı ehliyete sahip olması, Engel durumu %90 üzerinde olan bireylerin vasilerinin ehliyete sahip olmaları aranan şartlar arasında yer alır. Yani yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler ÖTV muafiyeti yaşayarak araç satın alma hakkına sahip olurken aynı zamanda bu kişilerin ÖTV muafiyetinden yararlandığı için 5 yıl süre ile aracı satmayacağına yönelik de bir belge imzalanır.

Engelli Raporu ile Araç Alma Limiti Ne Kadar Oluyor?

Birçok engelli vatandaş ÖTV muafiyeti dışında engelli raporu ile araç alma limitinin ne kadar olduğunu araştırırken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Engelli raporu ile araç satın alacak olan kişi kesinlikle bu limite uymak zorundadır.

Resmi Gazete ’de en son yayınlanan değişikliğe göre alınacak otomobilin en fazla 1.004.000 TL olur iken 2023 yılı öncesinde 1.004.000 TL’ye olan bu limit alınan bilgiler neticesinde yeni sene ile birlikte güncellik kazandı.

1 Ocak 2023 tarihinde güncellenen ÖTV’siz araç satın alma fiyat güncellemesi ile birlikte 1.004.000 TL oldu. Fiyat limiti bunun ile birlikte yapılan açıklamalara göre motor ve silindir hacmine bağımsız olarak geçerlidir.

Fakat engelli raporu ile her kurum o kişiye araç vermez. Peki ama engelli raporu olmadan başka hangi kurumlardan araç alabilir ve işte haberimizde; Toyota, Volkswagen, Honda, Renault, Opel, Dacia ve Volvo alınan bilgiler neticesinde engelli vatandaşlara araç satan kurumlar arasında yer alır.

Yani araç satın almak isteyen kişiler bu kurumlara giderek yukarıda belirtilen şartlara sağlıyor ise belgeleri tamamladıktan hemen sonra engelli raporunun olduğunu belirtip araç satın almak istediğini söyleyerek işlemlere başlar.

Gerekli şartları sağlayan kişiler alınan bilgiler neticesinde İstenilen belgeleri tamamladıktan hemen sonra bayiye giderek kendisine belirtilen limiti aşmadan bir araç satın alma hakkına sahip olur.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu