devlet ödemeleri

Maddi Yardım

En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar? İşsizlere ve İş Arayanlara 4003 TL Sosyal Yardım Başladı

En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar? İşsizlere ve İş Arayanlara 4003 TL Sosyal Yardım Başladı. 2023’te İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak?

En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar?

En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar? İşsizlere ve İş Arayanlara 4003 TL Sosyal Yardım Başladı. 2023’te İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak?

İşsizlik maaşı her sene asgari ücrete göre belirleniyor. Yılda iki kez belirlenen asgari ücretle birlikte işsizlik maaşları da güncelleniyor. En düşük işsizlik maaşı 2023 ne kadar sorgulamaları da yıl sonuna doğru artıyor.

En düşük işsizlik maaşı 2023 yılı için 4 bin 3 liradır. Bu tutar asgari ücrete ara bir zam gelmesi halinde tekrardan hesaplanarak güncellenecektir. İşsizlik maaşlarının hesaplamasında direkt olarak asgari ücretin dayanak varlık olarak ele alındığı belirtilmektedir.

Bundan dolayı asgari ücretten bağımsız bir artış söz konusu değildir.

İşsizlik maaşının en düşük tutarı aynı zamanda asgari ücretle çalışan kişilerin alabilecekleri işsizlik ödeneğini de gösterir. İşsizlerin belirli bir süre almaya hak kazanacağı işsizlik maaşıyla ilgili her geçen yıl yeni bir düzenleme yapılıyor.

Son düzenlemelerle birlikte sigortalı olarak çalışmış olan bireylerin işsiz kalması halinde bu tutarı belirli bir süre boyunca almasına imkân sağlanmaktadır. İşsizlik maaşlarının kişilerin yatırdıkları prim ve vergi oranlarına göre değiştiği ancak en düşük sınırın 4 bin 3 lira olarak hesaplandığı belirtilmektedir.

En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar?
En Düşük İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar?

2023’te İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak?

Her sene güncellenen işsizlik maaşlarının 2023 yılında da yükseltileceği belirtildi. 2023’te işsizlik maaşı ne kadar olacak sorgulaması yapan birçok kişi bulunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte işsizlik maaşı belli oldu. Buna göre 2023 yılında işsizlik maaşının en düşük sınırının 4.003 TL olduğunu söylemek mümkündür.

İşsizlik maaşlarının asgari ücret artış oranıyla aynı düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Her asgari ücret artışında işsizlik maaşları da düzenlenmektedir.

Otomatik olarak artış oranının belli olduğu işsizlik maaşıyla ilgili ekstra bir ücret yükseltmesi söz konusu değildir. Bundan dolayı asgari ücret artış oranında işsizlik maaşlarının da arttığını belirtmemizde fayda vardır.

En Düşük İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınıyor?

İşsizlik maaşlarının kaç ay boyunca alınabileceği de birçok kişinin merak ettiği bir konudur. En düşük işsizlik maaşı kaç ay alınıyor sorularına SSK’dan net bir cevap alabilirsiniz. Buna göre en az 6 ay boyunca vatandaşların işsizlik maaşı alması mümkündür.

Belirli şartlara göre değişen işsizlik maaşlarının süresinin 10 aylık süreye kadar uzatıldığını da belirtmekte fayda vardır. İşsizlik maaşlarının süreleri genel olarak:

  • En az 600 gün prim ödeyen: 6 ay
  • En az 900 gün prim ödeyen: 8 ay
  • En az 1080 gün prim ödeyen:10 ay

Belirlenmiştir. Bu süreler içerisinde ödenen prim gün sayısına göre işsizlik maaşlarının alınacağı sürenin de değiştiğini söyleyebiliriz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Çalışırsan Alabilirsin?

İşsiz kalınması durumunda alınabilen işsizlik maaşlarının ne kadar süreyle alınabileceği de merak edilmektedir. İşsizlik maaşı kaç ay çalışırsan alabilirsin sorgulaması birçok kişi tarafından yapılmaktadır.

Bunun için belirli prim günlerinin doldurulması gerektiğini belirtebiliriz. En az 600 gün prim ödeyen kişilerin işsizlik maaşı almaya hakkı bulunur. 600 günlük süre hemen hemen 2 yıllık bir çalışma süresini de beraberinde getiriyor.

En az 2 yıl boyunca sigortalı bir şekilde çalışmış kişilerin işsizlik maaş hak talebinde bulunması mümkün. Aynı zamanda ödenen prim gün sayısı yüksek olan kişilerin daha uzun süreyle maaş almasına imkân sağlanıyor.

2 yıl boyunca çalışmış ve işsiz kalmış olan vatandaşların 6 ay boyunca işsizlik ödeneği alması mümkündür.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Belirli bir süreden sonra işsiz kalan kişilerin bu maaşları nasıl alacağı konusunda bilgisi olmayabilir. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı da oldukça basittir.

İşsizlik maaşı alabilmek için daha öncesinden gerekli şartları sağlamış olmalısınız. Ardından başvuru yaparak sizlerde işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşsizlik maaşı süreniz başvuru sonuçlarında yer alacak şekilde açıklanmaktadır.

İşsizlik maaşı süresinin daha sonrasından değişmesi mümkün değildir. Başvuru yapıldıktan sonra hesaplamalarla birlikte işsizlik maaşı alabileceğiniz ay sayısı belli olacaktır.

İşsizlik maaşı için yapılan başvuru tarihi esas alınacak olup o tarihten sonra bir yerde çalışılmaması gerekmektedir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşların ödemeleri de bir sonraki aydan itibaren geçerli olmakla birlikte belirtilen aylar kadar olacaktır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

  • Son üç yıl içinde en az 600 gün boyunca çalışılması ve sigorta priminin ödenmesi
  • Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalınması
  • En az 120 gün boyunca hizmet vermiş olmak

İş yerinden ayrılmak zorunda kalan ve işsizlik maaşı alayı isteyen vatandaşların bazı şartları tamamlaması gerekiyor. Bu şartların sigortalılık açısından önemli olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir diyenlerin çeşitli sonuçlarla karşılaştığını söylemek mümkün oluyor.

Bulunuyor. Tüm bu şartların sağlanmasıyla birlikte işsizlik maaşı alınması mümkündür. İşsizlik maaşları hesaplanırken kişinin brüt ücreti ve diğer kesinti tutarları da dikkate alınıyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşlarının nasıl hesaplandığını bilmeyenler için bakanlığın yazılı olarak paylaştığı bir içerik bulunuyor. Detaylıca anlatılmış olan işsizlik maaşı hesaplamalarında asgari ücret ana varlık olarak görülmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanıyor diyen birçok kişinin soluğu bakanlığa ait sitede aldığını söyleyebiliriz. Buna göre işsizlik maaşının hesaplanmasında sigortalı olan kişinin son dört aylık brüt kazanç ortalaması esas alınıyor.

Günlük brüt kazancın %40’ı olacak şekilde hesaplanan işsizlik maaşlarının hiçbir zaman asgari ücretin %80’ini geçmeyeceğini söyleyebiliriz.

Yani buradan da yola çıkarak bir vatandaşın en fazla asgari ücretin %80’i oranında işsizlik maaşı alması mümkündür. İşsizlik maaşlarının alındığı süre içerisinde miktar olarak değişmesinin de mümkün olmadığı açıkça belirtiliyor.

İşsizlik Maaşı İkinci Kez Alınır mı?

İşsiz kalan kişilerin işsizlik maaşını tekrardan alıp alamayacağı da birçok kişinin merak ettiği bir konudur. İşsizlik maaşı ikinci kez alınır mı diyenler için yanıtın olumlu olduğu belirtiliyor.

İkinci kez işsizlik maaşı almak için herhangi bir engel söz konusu değildir. Aynı şartları tekrardan sağlayan kişilerin 2. kez hatta 3. kez işsizlik maaşı alması mümkündür.

İşsizlik maaşı için gerekli şartların sıfırdan sağlanması gerekiyor. Yani bir işe girip ayrılan ve bunun sonucunda işsizlik maaşı alan kişinin ilerleyen dönemde tekrardan bir işe girmesi ve kendi isteği dışında ayrılması gerekmektedir. Böylelikle herhangi bir limit olmadan işsizlik maaşlarının alınacağını söylemek mümkündür.

İşsizlik Maaşı Başvuru Formu

Başvuru için İŞKUR’un resmi müdürlüklerini ziyaret etmelisiniz. İşsizlik maaşı başvuru formu için aynı zamanda e-Devlet platformunu da tercih edebilirsiniz. Online olarak işsizlik ödeneği için başvuru yapmanız mümkündür. Bu sayfada https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu yer alan bağlantıya tıklayarak işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda maaş başvuru durumlarınızı dilediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Hem online hem de müdürlüklerden yapılabilecek olan maaş başvuruları kısa sürede yanıtlanıyor.

İşsizlik maaşıyla ilgili yapılacak olan başvuruların eksiksiz olması da aranan kriterler arasındadır. Bundan dolayı formu eksiksiz doldurmayan vatandaşların başvurularının olumlu olarak değerlendirilemeyeceği de bakanlık tarafından iletilen bir bilgidir.

İşsizlik maaşlarına hem online hem de bizzat müdürlüklere giderek kısa süre içerisinde başvurabilir ve bir sonraki aydan itibaren geçerli olmak üzere ödeme alabilirsiniz.

 

3.5/5 - (2 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu