Belediye Yardımları

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Desteği Kimlere Var? E Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Nasıl Birikir?

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Özellikle son zamanlarda artan hayat pahalılığı, enflasyon oranları ve alım gücünün düşmesi ile birlikte dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlar, daha rahat şartlar içinde yaşam kalitesini biraz bile olsa arttırmak istiyor.

Vatandaşlarının bu isteğine kayıtsız kalmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise, yeni bir yardım projesine imza attı. Bu yapılacak yardım sayesinde, dar gelirli, yardıma muhtaç ve yaşam fonksiyonları elektrikli sağlık cihazlarına bağlı olan vatandaşlarına elektrik faturası için yardım ödeneği ayırdı.

Elektrik faturası desteği nasıl alınır sorusuna cevap arayan vatandaşlarımız için bu yazı dizimizi derledik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu yardımı alacak vatandaşlar için de bazı şartlar ve gereksinimler belirledi.

Bu şart ve gereksinimlerin temel amacı, gerçekten ihtiyaç sahibi birey ve aileleri tespit edip, ayrılan ödeneği sadece onların ihtiyacı doğrultusunda doğru bir şekilde kullanmak.

elektrik fatura desteği nasıl alınır
elektrik fatura desteği nasıl alınır

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan bu yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar elektrik yardımı nasıl yapılır sorusunun cevabını internet üzerinden araştırmaya başladılar.

Bu yardıma başvurmak düşündüğünüz kadar zor değil. Tek yapmanız gereken internet arama çubuğu üzerine elektrik yardımı nasıl yapılır yazmak ya da https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu yapacağınız başvuru, yetkili merciiler tarafından onay aldıktan sonra en yakın PTT kurumuna gidip size verilecek olan formu doldurup bu yardımdan faydalanmaya başlayabileceksiniz.

Elektrik Desteği Kimlere Var?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uyguladığı bu sosyal yardım kapsamına girecek olan tüm vatandaşlarda istenilen ilk kriter, yardıma muhtaç ve yoksul durumda olmalarıdır. Gelir düzeylerinin, belirlenen asgari ücretin altında ya da hiçbir şekilde bir geliri olmaması lazımdır.

Hane halkı kişi başı ortalama kazancı devlet tarafından belirlenen asgari ücretin 3te 1’ini aşmaması gerekir. Elektrik desteği kimlere var sorusuna verilecek bir diğer cevap da, eşi vefat etmiş ve hiçbir yerden başka geliri olmayan dul kadınlar, engelli vatandaşlar, kronik rahatsızlığı bulunup hayati fonksiyonlarını elektrikli cihazlara bağlı bir şekilde sürdürmek zorunda kalan insanlara geri ödemesiz bir şekilde hibe edilir.

Elektrik desteği kimlere var sorusunun bir diğer cevabı ise;  düşkün ve kimsesiz vatandaşlar, 65 yaş üstü hiçbir yerden geliri olmayan vatandaşlar ve herhangi bir doğal afete maruz kalmış olan vatandaşlardır. Bu yardım belirttiğimiz tüm bu şartlara uyan vatandaşlara, tamamen devlet tarafından ve geri ödemesiz bir şekilde verilecektir.

Hane içinde 1 ya da 2 kişi yaşayan vatandaşlara aylık 103 Türk Lirası verilirken hane içinde 5 yahut daha fazla yaşayan vatandaşlara 206 Türk Lirası yardım ücreti veriliyor.

E Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siz de eğer bun yapılacak yardıma muhtaç olan vatandaşlardansanız e devletten elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır diye öğrenmek istiyorsanız işte size cevabınız burada! Size en yakın PTT şubesine elektrik fatura örneğiniz, kimlik kartınız ve bağlı olduğunuz muhtarlıktan düzenli ikametgah adres kayıt örneğiniz ile gitmek ya da yukarıdaki bıraktığımız link adresinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu alacağınız yardım kapsamından çıkmanız halinde devletin size ayırdığı bu ödenek kesilir ve başka bir yardıma muhtaç ya da dar gelirli aileye bağlanır. Ancak e devletten elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır diye öğrendikten sonra, ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına da üyelik yaptırmanız, devlet tarafından aranan şartlardan bir diğeridir.

Elektrik Yardımı Nasıl Birikir?

Elektrik yardımı nasıl birikir diye öğrenmek istiyorsanız, bilmeniz lazım ki, devlet tarafından her ay düzenli bir şekilde ödenen bu para birikmez ve kalan kullanım hakkı da diğer aya devretmez. Ancak geçmişe dönük olarak 3 ay boyunca Ptt şubelerinden fatura yatırmaya gittiğiniz takdirde bu ücret faturanızdan kesilir ve daha az fatura ücreti ödersiniz. Yani bu verilecek olan yardımı nakdi olarak talep edemezsiniz.

Elektrik İndirimden Faydalanmak İçin Nereye Başvurulur?

Bu verilecek olan yardımdan faydalanmak için nüfus kimlik cüzdanınız ve elektrik faturanız ile birlikte size en yakın olan PTT şubesinden başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Elektrik indirimden faydalanmak için nereye başvurulur diye merak eden tüm vatandaşlarımız bu yardımın en ince ayrıntılarını Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendi resmi sitesinden öğrenebilir.

5/5 - (11 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

4 Yorum

  1. 4 kişilik aileyiz kirada oturuyorum evde çalışan bir kişi yetiştiremiyorum

      1. Bende para desteği istiyorum babam yok bana yardımcı olursanız sevinirim evimiz yıkıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu