Sosyal Yardım

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Askıda Eğitim Destek Paketi Başvuru. Eğitim Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Eğitim Destek Paketi Başvuru

Günümüzde faaliyet gösteren devlet kurum ve kuruluşları, yardıma muhtaç ailelere birtakım sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de eğitim desteğidir.

Özellikle eğitim-öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte dar gelirli aileler bu destek paketleri ile yakından ilgilenmektedir. Eğitim destek paketi sunan kuruluşlardan bir tanesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ili sınırları içerisinde ikamet eden dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına eğitim desteğinde bulunmaktadır.

Eğitim desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler ve aileler, eğitim destek paketi başvuru işlemini gerçekleştirmelidir. Desteği tutarı ise 2022 yılı itibarıyla 250 TL olarak belirlenmiştir.

Bu tutar üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarında eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Aynı zamanda öğrencinin ve ailesinin gerekli tüm şartları taşıması zorunludur.

Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır
Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır

Eğitim Destek Paketi Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Eğitim destek paketi başvurusu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için belediyenin hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekir.
 • Bu ziyaretiniz sırasında sizlerden istenen belgeleri yanınızda bulundurmanız zorunludur. Ardından tarafınıza verilen formu doldurarak teslim etmeniz durumunda başvurunuz alınacak ve 14-30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.
 • Eğitim destek paketine başvuru yaparken herhangi bir sorun yaşamamak adına sizlerden istenen bilgilerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir.
 • Başvuru işleminin ardından belediye personelleri tarafından bir inceleme yapılacak ve başvurunuzun onaylanması durumunda cep telefonunuza kısa mesaj gönderilecektir.

Eğitim Desteği İçin Nereye Başvurulur?

Eğitim desteği için nereye başvurulur sorusu, dar gelirli vatandaşlar ve eğitim gören öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her ilçede bir hizmet noktası oluşturmuştur.

Eğitim destek paketine başvuruda bulunabilmek için bulunduğunuz ilçede yer alan hizmet noktasına gitmeniz gerekir. Burada sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz işleme alınır.

Eğer aklınıza takılan bir soru varsa veya konu ile alakalı yönlendirme istiyorsanız cep telefonunuzdan ALO 153 numaralı belediye destek hattını arayabilirsiniz. Bu hat, tüm belediye birimleri tarafından kullanılabilen bir yardım hattıdır. Arama yaptığınızda sizleri belediye personeli karşılayacak ve aklınıza takılan tüm sorulara yanıt verecektir.

Askıda Eğitim Destek Paketi Başvuru

Askıda eğitim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bir yardım programıdır. Tıpkı askıda fatura hizmetinde olduğu gibi hayırseverler bu programa bağış yapmakta ve yapılan bağışlar ihtiyaç sahibi öğrencilerin İstanbulkartlarına yatırılmaktadır.

Tek seferlik olmak üzere ödenen yardımın tutarı ise 250 TL olarak belirlenmiştir. Askıda eğitim destek paketi başvuru işlemleri için belediye hizmet noktalarını ziyaret ederek bir form doldurmanız yeterlidir.

Askıda eğitim desteği ihtiyaç sahibi olan öğrencilere verilmektedir. Bu destek yılda bir kez verilir. İlerleyen yıllarda da bu destekten faydalanabilmek için öğrencinin başvuruyu yinelemesi şarttır. Öğrencinin dikkat etmesi gereken nokta ise başvuru esnasında formda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmaktır.

Eğitim Destek Paketine Kimler Başvuru Yapabilir?

Eğitim destek paketine kimler başvuru yapabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıda yer alan şartları taşıyan öğrenciler bu destek paketine başvuruda bulunabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup kendisinin veya ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarında eğitim görmek
 • Öğrencilik durumunun aktif olması
 • Vakıf veya özel üniversitelerde okuyan öğrenciler için %100 burslu olmak
 • Ara sınıflarda ve son sınıfta okuyan öğrenciler için yıl sonu not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,00 olması
 • Öğrencinin veya ailesinin muhtaçlık sınırının altında yaşaması

Yukarıda yer alan şartların tamamını sağlayan öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden eğitim desteği alabilmektedir.

Eğitim Destek Paketi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Eğitim desteğine başvuru yapmak için bazı belgeleri temin etmeniz gerekecektir. Eğitim destek paketi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi ve transkript
 • Bursluluk ve disiplin belgesi
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu
 • Öğrencinin İstanbulkart bilgisi
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Yukarıda yer alan belgelerin tamamını temin eden öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden eğitim desteği alabilmek için başvuruda bulunabilir. Aynı zamanda engelli olma gibi özel durumlar için sağlık kurulu raporu da gerekecektir. Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız ALO 153 numaralı hattı aramanız yeterlidir.

Eğitim Destek Paketi Başvuru Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi genellikle başvuruları 14-30 gün içerisinde sonuçlandırarak başvuru sahibine geri dönüş yapmaktadır. Ancak yoğunluk yaşandığı zamanlarda başvurular daha geç sonuçlandırılabilir.

Eğer başvurunuz 30 gün içerisinde sonuçlandırılmadıysa eğitim destek paketi başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Eğitim destek paketi başvuru sorgulama işlemi için tek yapmanız gereken cep telefonunuzdan ALO 153 numaralı belediye destek hattını aramaktır. Bu hattı aradığınızda belediye operatörleri sizlerle ilgilenecek ve başvurunuzun son durumu ile alakalı tarafınıza bilgi verecektir.

Ayrıca belediye binasını bizzat ziyaret ederek de başvuru sonucunu öğrenmeniz mümkündür. Daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruların yanıtını bulmak için bu telefon numarasını arayabilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı için https://www.devletodemeleri.com/ogrenci-para-yardimi-basladi/ tıklayın.

1/5 - (1 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu