Güncel

E-Devletten İsim Değiştirme

E-Devletten İsim Değiştirme. E-Devlet İsim Değiştirme Nasıl Yapılır? E-Devlet İsim Değiştirme Adım Adım. Kimler İsmini Değiştirebilir? E-Devlet İsim Değiştirme Şartları. E-Devlet İsim Değiştirme Ne Kadar Sürer? İsim Değişimi İçin Son Tarih Ne Zaman?

E-Devletten İsim Değiştirme 2022

İsmi ve soy ismi hatalı ya da genel ahlaka aykırı olan vatandaşlar, e-devlet üzerinden isim ve soy isim değişikliği yapabilmektedir. Bu nedenle e-devletten isim değiştirme 2022 yılında vatandaşlar tarafından sıkça araştırılır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaşlar bir defaya mahsus olmak üzere e-devlet hesaplarına giriş yaparak isimlerini ve soy isimlerini değiştirebilecek.

Bu değişiklik yalnızca ismi veya soy ismi hatalı olan vatandaşları kapsayacaktır. Aynı zamanda isminde veya soy isminde genel ahlaka aykırı bir ibare olan vatandaşlar da bu değişiklikten faydalanabilmektedir.

Başvurular, 24 Aralık 2022 tarihinde son bulacaktır. Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 134 bin 818 kişi ismini, 298 bin 670 kişi ise soy ismini değiştirmiştir.

e devlet isim değiştirme nasıl yapılır
e devlet isim değiştirme nasıl yapılır

E-Devlet İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Devlet isim değiştirme nasıl yapılır sorusu, bu yenilikten faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından pek çok kez sorulur.

 • İsim ve soy isim değişikliği için öncelikle T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekir.
  Sosyal Yardım Başvuru Formu
  Sosyal Yardım Başvuru Formu
 • Ardından arama sekmesini kullanarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına gitmelisiniz. Arama kısmına Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazın ve alttaki görselde çıkan alana tıklayın.
  isim soy isim değişikliği
  isim soy isim değişikliği
 • Kurum sayfasında yer alan ‘Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi’’ sekmesine tıklamalısınız. Yeni isim veya soy isim bilgilerini girdikten sonra doğrulama işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

  Bu işlemlerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeniz durumunda başvurunuz alınacak ve işleme koyulacaktır. Ancak bu hizmeti yalnızca hatalı isim ve soy isim sahibi olan vatandaşların kullanabileceğini unutmamalısınız.

E-Devlet İsim Değiştirme Adım Adım

E-Devlet üzerinden isim ve soy isim değiştirmek her ne kadar basit olsa da bu durum birçok kişiye karmaşık gelebilmektedir. E-devlet isim değiştirme adım adım aşağıda açıklanmıştır.

 1. Gerçekleştirmeniz gereken ilk işlem T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileri ile e-devlet kanalına giriş yapmaktır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa, size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek bir tane edinebilirsiniz.
 2. Sırasıyla alt kısımda yer alan ‘’Hizmetler’’ ve açılan sayfadaki ‘’Kurumlar’’ sekmelerine tıklamalısınız.
 3. Kurumlar sayfasında aşağılara inerek ‘’Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’’ ibaresine tıklamalısınız.
 4. Burada karşınıza birçok hizmetin yer aldığı bir ekran gelecektir. Bu ekranda sıralanan hizmetler arasından ‘’Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi’’ sekmesine tıklamalısınız.
 5. Alt kısımda yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamalısınız.
 6. Karşınıza gelen ekranda yeni isim ve soy isim bilgilerini girerek doğrulama yapmalısınız.

Yukarıda sıralanan işlemlerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız durumunda başvurunuz ilgili birimlere iletilecektir. Herhangi bir sorun yaşamamak adına tüm işlemleri doğru uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Kimler İsmini Değiştirebilir?

E-devlet üzerinden isim ve soy isim bilgilerini değiştirmek isteyen vatandaşlar, kimler ismini değiştirebilir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. E-devlet üzerinden isim değiştirmek her ne kadar mümkün olsa da yalnızca belirli kişiler bu yenilikten faydalanabilir. Bir vatandaşın bu işlemi gerçekleştirebilmesi için isminde veya soy isminde imla hatası gibi durumların olması gerekir. Aynı zamanda ismin genel ahlaka uymaması veya anlam kaymalarına sebep olması gibi nedenler bulunmalıdır.

Gereken şartları taşımamasına rağmen ismini veya soy ismini değiştirmek isteyen vatandaşların mahkemeye başvurmaları gerekir. Genel ahlaka uyan, imla hatası bulunmayan veya belirtilen diğer şartları taşımayan isimler e-devlet üzerinden değiştirilememektedir. Ancak yine de şansınızı denemek istiyorsanız, yukarıda verilen bilgilere göz atarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İsim Değiştirme Şartları

Az önce de belirtildiği gibi isim ve soy isim bilgilerinizi değiştirebilmek için bazı şartları sağlamanız gerekecektir. E-devlet isim değiştirme şartları şunlardır:

 • İsim veya soy ismin genel ahlaka uymaması ya da anlam kaymalarına sebep olması
 • Toplum tarafından komik veya gülünç bulunan bir isme sahip olmak
 • Terör örgütü elebaşı ile aynı isme sahip olmak
 • Telaffuzu zor olan bir isme sahip olmak
 • Kişinin kendisine ya da ailesine karşı bir suç işleyen kişi ile aynı ismi taşıması

Yukarıda yer alan şartlardan herhangi birini taşıyan vatandaşlar, e-devlet üzerinden isim ve soy isim değişikliği yapabilmektedir. Ancak bu işlemin bir defaya mahsus olarak gerçekleştirilebildiği unutulmamalıdır. Eğer ikinci kez isim değişikliği yapmak isterseniz, mahkemeye başvurmanız gerekecektir.

E-Devlet İsim Değiştirme Ne Kadar Sürer?

Sizlerin de bildiği üzere artık e-devlet üzerinden isim ve soy isim bilgilerini değiştirmek mümkündür. Ancak bu işlem bir defaya mahsus olmak üzere yalnızca belirli şartları taşıyan vatandaşlar için geçerlidir. E-devlet isim değiştirme ne kadar sürer sorusu ise ismini veya soy ismini değiştirmek isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur.

E-devlet üzerinden isim değiştirme işlemi yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Sizler başvuru yaptıktan sonra 30 gün içerisinde ilgili birimler başvurunuzu inceler ve bir sonuca bağlar. Eğer tüm şartları sağlıyorsanız ve yeni belirlediğiniz isim kurallara uyuyorsa, birkaç gün içerisinde isim değişikliğiniz onaylanabilir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bu işlem 30 güne kadar uzayabilmektedir.

E-Devlet İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadar

E-devlet isim değiştirme ücreti ne kadar sorusunun yanıtına gelecek olursak, e-devlet üzerinden yapılan isim ve soy isim değişiklikleri için sizlerden ücret talep edilmez. Ancak daha sonrasında kimlik, ehliyet vb. evraklar çıkartmanız gerekeceği için bu süreçte sizlerden ücret istenebilir. İstenecek olan ücretin tutarı ise dönemden döneme değişiklik gösterebilir.

Eğer isminizi e-devlet yerine mahkeme kararı ile değiştirmek istiyorsanız, bu durumda sizlerden çok daha fazla ücret istenecektir. Ödeyeceğiniz ücret mahkeme ve avukat giderleri ile ilgilidir. Ancak az önce de belirtildiği gibi gereken şartları taşımanız durumunda e-devlet üzerinden isim ve soy isim değişikliği yapabilir, yalnızca kimlik ve benzeri evraklar için ücret ödeyebilirsiniz.

İsim Değişimi İçin Son Tarih Ne Zaman?

Son olarak isim değişimi için son tarih ne zaman sorusunun yanıtına gelecek olursak, isim ve soy isim bilgilerini değiştirmek isteyen vatandaşlar 24 Aralık 2022 tarihine kadar bu işlemi gerçekleştirmelidir. Bu tarihten sonra e-devlet üzerinden isim ve soy isim değişikliği yapmak ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilerleyen yıllarda yine buna benzer bir yenilikte bulunabilir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız bu yeniliği beklemeniz gerekecektir. Aynı zamanda mahkemeye başvuruda bulunarak da isim ve soy isim değişikliği talebinizi iletebilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi alabilmek için ilgili kurumlar ile iletişime geçebilirsiniz.

4.7/5 - (18 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu