E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
E-Devlet nakdi yardım başvurusu nasıl yapılır? Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi destek vermektedir. 2021 yılında Aile ve Sosyal Bakanlık tarafından ihtiyaç sahiplerine 1100 TL ihtiyaç sahibi olması durumunda ve onaylandığı...

E-Devlet nakdi yardım başvurusu nasıl yapılır? Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi destek vermektedir. 2021 yılında Aile ve Sosyal Bakanlık tarafından ihtiyaç sahiplerine 1100 TL ihtiyaç sahibi olması durumunda ve onaylandığı taktirde maddi destek yardımı yapılır. Nakdi yardımı devlet dışında  vakıflar ve özel kuruluşlar da yapmaktadır. Başvuru sahiplerinin gerçekten ihtiyaç sahibi oldukları belirlenirse nakdi yardım başvuruları olumlu sonuçlanır.

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet nakdi yardım başvurusu nasıl yapılır; başvuru için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linkine tıklamanız yeterlidir. Başvurularınız sonrasında yetkili birimler tarafından incelemeye alınacaktır. İhtiyaç sahibi olmanızın onaylanması halinde nakdi yardım almaya hak kazanırsınız. Nakdi yardımlar için dernekler; 

 • Yardımeli Derneği
 • İyilik Derneği
 • Beşir Derneği
 • Umut Derneği
 • Umuda koşanlar Derneği
 • İHH
 • Kardeşeli Derneği
 • Valide insani yardım Derneği
 • Hayrat yardım Derneği

Yukarıda belirtmiş olduğumuz derneklerin maddi geliri dernek kurucuları ve dernek üyeleri tarafından sağlanır. Maddi yardım için bu derneklere başvuruda bulunabilirsiniz.  

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-devlet nakdi yardım başvurusu sorgulama; başvuruların tamamlayan vatandaşların sonrasında yapması gereken başvuru süreçlerini takip etmektir. Yukarında vermiş olduğumuz link üzerinden e-devlet nakdi yardım başvurusu sorgulama işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet Nakdi Yardım Başvuru Formu

E-devlet nakdi yardım başvuru formu; bu formda kişisel bilgilerinize ve iletişim bilgilerinize dair bir takım sorular bulunmaktadır. Form doldururken bilgilerinizin doğru ve güncel olması önemlidir. Başvuru formunu doldurduktan sonra, formun altındaki sosyal yardım türleri arasından belediye yardım parası(nakdi yardım) seçeneğini işaretlemelisiniz. Başvuruların sonuçlanması durumunda, güncel iletişim bilgilerinizden sms ile sizlere bilgi verilecektir.

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

E-devlet nakdi yardım başvurusu için gerekli belgeler; e-devlet üzerinden yapılan başvurularda her hangi bir belde talep edilmemektedir. Maddi yardım almak istediğiniz kurumlara göre gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımına ve diğer sosyal  yardımlarına dair  detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların  ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini aramaları yeterlidir.

E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Nakdi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Nakdi yardım başvurusu nereye yapılır; ülkemizde dar gelirli ailelere maddi destek sağlayan bir çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Maddi yardım yapan yerler;

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Ünlü sanatçılar
 • Valilikler
 • Dernekler ve vakıflar
 • Ünlü işadamları ve holdingler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay

Kaymakamlıklarda bulunan SYDV ve valiliklere bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Sonrasında gerekli evraklar ile birlikte başvuruya gitmeniz gerekmektedir. Başvurularınızı gerçekleştireceğiniz kurumlardan evrak listesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Nakdi yardım başvurusu kaç günde sonuçlanır; başvuru süreçleri başvuru yaptığınız kurum ve kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. Nakdi yardım başvuruları genellikle 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru süreçleri ile ilgili bilgi almak için yetkili telefon numaralarından bilgi alabilirsiniz veya başvuru yaptığınız kurum ve kuruluşlara bizzat giderek bilgi sahibi olabilirsiniz. E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Nakdi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi yardım başvuru sonucunuzu ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi yardım başvuru sonucunuzu

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

sorgulayabilirsiniz.

 • Kızılay nakdi yardım başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için 168 Kızılay Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.
 • Belediye para yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvuru yaptığınız belediyeyi arayabilir ya da  ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.
 • Dernek ve vakıflar başvuru sahiplerini sonuç ile ilgili sms ile bilgilendirmektedir.
 • Kaymakamlık yardım başvuruları için ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Online Nakdi Yardım Başvurusu

Online nakdi yardım başvurusu için hafta içi saat 08.00 cuma günü 17.00 saatleri arasında bağlı olduğunuz belediyelerin resmi internet sitelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Cimer Nakdi Yardım Başvurusu

Cimer nakdi yardım başvurusu;  TC kimlik numarası, ad, soyadı, annesinin evlenmeden önceki soyadı, kimlik seri no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasına gelebilirler. Cimer nakdi yardım başvurusu ;

https://www.cimer.gov.tr/

Cimer nakdi yardım başvurusu genellikle 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belediye Nakdi Yardım Başvurusu

Belediye para yardımı başvurusu; yapmak isteyen kişilerin bizzat belediye binalarında sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekir. Başvuru formunda meslek, hanedeki kişi sayısı, iletişim bilgileriniz, gelir ve giderlerinize dair bir takım sorular bulunmaktadır. Formdaki bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gereklidir. Başvuru formunun  alt kısmına ‘sosyal yardım türleri’ ana başlığı altında yer alan sosyal yardım seçenekleri arasından  Belediye Yardım Parası (Nakdi Yardım) seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız. Böylelikle başvuru formunuz teslim edilmeye hazır hale gelecektir.

Kaymakamlık Nakdi Yardım Başvurusu

Kaymakamlık nakdi yardım başvurusu; kaymakamlıklardan maddi yardım alabilmek için SYDV başvuru yapmanız gerekmektedir. Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi başvurularınızın daha hızlı sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır. Kaymakamlık maddi yardımlar ve diğer sosyal yardımlar için ALO 144 Sosyal Destek Hattını arayabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan belgeleri öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımları İçin Gerekli Belgeler

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Alınır?

Hane yardımı kaç ayda bir verilir? yardım alacağınız belediyelere göre bazıları her ay düzenli olarak, bazıları ise yılda bir veya iki defa verilmektedir. Fakirlik Maaşı kaç ayda bir verilir? Fakirlik maaşları her ay düzenli olarak verilmektedir. Belediye yardım parası kaç ayda bir verilir? Belediyelerden alacağınız yardım miktarları ve ödeme zamanları  belediyelerin bütçesine göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yaptığınız belediyelerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardım Alma Şartları Nelerdir?

 • SGK'ya 1/10/2020 döneminde bildirim yapılmamış olması,
 • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaması,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaması,
 • T.C vatandaşı olmak
 • İşsizlik sigortası kapsamında çalışıyor olması şartı aranmaktadır.

Aile Nakdi Yardım Başvurusu

Aile nakdi yardım başvurusu; belediyelere ve kaymakamlıklara aile nakdi yardım başvurusu yapan kişilere ailedeki kişi sayısına göre maddi yardım ödeneği verilmektedir. Başvuru esnasında hanede yaşayan kişi sayısı, mesleğiniz, geliriniz ve iletişim bilgilerinize dair sorular vardır. Aile maddi yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız yeterlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum