Maddi Yardım

E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır 2023?

E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır? 1611 TL Yardım Nasıl Alınır? Başvuru Formu. Öğrencilere Verilen Yardımlar Nelerdir? Öğrenci Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır 2023?

Resmi olarak devlet tarafından sağlanan E-devlet öğrenci yardımı nasıl yapılır konusunda birçok farklı sorunun detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurumlar bünyesinde yapılan bu para yardımları ve destekler hakkında birçok bilgi bu yazımızda yer almaktadır.

Okuyan çocuklar için SED yardımı olarak da bilinen bu yardım belli şartlar altında verilmektedir. 2023 yılında okuyan çocuklar için sağlanan bazı yardımlar 1259 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu yardım ile alakalı başvuru gerçekleştirmeyi istiyorsanız E-devlet üzerinden bunu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Arama kısmına eğitim öğretim yardım talebi yazdıktan sonra bu sayfaya çıkan sonuçlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin eğitim öğretim hayatlarına devam ettikleri süre boyunca uygun gerilen kişilere senenin 9 ayı boyunca bu burs sağlanmaktadır.

E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır
E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır

Öğrencilere Verilen Yardımlar Nelerdir 2023?

 • Kitap Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Kırtasiye Yardımı
 • Barınma Yardımı
 • Kıyafet Yardımı bu alanda yapılan başlıca yardım seçenekleri arasında bulunmaktadır.
 • Eğitim Materyal Yardımı
 • Ücretsiz Ders Kitabı Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Servis Yardımı
 • Maddi Yardım
 • Kıyafet Yardımı
 • Yurt Yardımı bu alanda devlet tarafından yapılan yardımları içermektedir.

Öğrenciler için pek çok farklı yardımlar bulunmaktadır. Bu konuda öğrencilere verilen yardımlar nelerdir diye incelemeler yapıldığında ortaya çıkan sonuçlarda kaymakamlık, SED yardımı, KYK bursu gibi yardımlar ön plana çıkmaktadır.

Bunun dışında da farklı vakıflar, dernekler, holdingler ve iş adamları tarafından yapılan eğitim yardımları bulunmaktadır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrenci çocuklarına verilen bu destek ödemeleri sayesinde eğitim masraflarının bir kısmının karşılanması amaçlanmaktadır.

Nakit olarak bu yardımların yapılmasının dışında farklı yardım çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sayede çok farklı eğitim yardımları ön plana çıkmaktadır.

Öğrenci Yardım Başvuru Şartları Nelerdir 2023?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • Ailenin Maddi Durumunun Elverişsiz Olması Ve Ek Gelir İmkanının Olmaması
 • Hane Halkının Toplam Gelirinin Asgari Ücretten Daha Az Olması
 • Öğrencilerin Okula Devamsızlık Yapmaması
 • Yardım Almaya Hak Kazanan Öğrencilerin Eğitim Hayatlarını Kesintisiz Bir Şekilde Sürdürmeleri aranılan başvuru şartları arasında yer almaktadır.

Bu konuda yapılacak başvurular incelendiğinde sorunsuz bir süreç ilerlemesi adına öğrenci yardım başvuru şartları nelerdir diye öğrenmek gerekir. Her yardım türünün farklı başvuru şartları bulunabilir.

Bunun dışında yapılan yardımın adil bir şekilde dağıtılması ve kullanılmasını sağlamak amacıyla 6 ayda bir kez gelir kontrolü de yapılarak gelir durumunda herhangi bir değişikliğin olup olmadığı tespit edilmektedir. Uygun şartları taşımayan kişilerin aldığı öğrenci yardımları tespit edilmesi halinde kesilmektedir.

Öğrenci eğitim yardımlarının en önemli özellikleri arasında hane başına değil hanede okuyan çocuk başına verilmesidir. Bu yardımlar okulların açık olduğu süre boyunca yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Gerekli detaylar ve başvuru şartları öğrenildikten sonra eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır konusu ağırlık kazanmaktadır. Bunun için online başvurular yapabileceğiniz gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında dolduracağınız formlar üzerinden de başvuruları yapabilirsiniz.

Ayrıca aynı işlemi kaymakamlıklara giderek de yapabilirsiniz. Başvuru formlarını doldurduktan ve teslim ettikten sonra inceleme süreci başlatılmaktadır. Yapılan incelemelerin ardından başvuru sahipleri arasında çocuğu okuyan kişilere uygun görülmeleri halinde gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Öğrenci yardım parası ne kadar sorusunun cevabı da bu yardıma başvurmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu konuda yardım alacağınız yere göre farklı tutarlar belirlenmektedir. Özel vakıf ve derneklerin yaptığı yardım miktarları kendi bütçelerinde belirlenen tutarlar üzerinden yapılmaktadır.

Birçok farklı yerden bu yardımları almak mümkün olduğu için tutarlar da değişkenlik göstermektedir. Ayrıca belediyeler tarafından yapılan yardımlar da alanda farklılık göstermektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehir belediyelerin tarafından yapılan yardımlar 1200 Türk Lirası civarında verilmektedir.

Öğrenci Devlet Desteği Ne Kadar 2023?

Öğrenci yardımını devlet bünyesinden almak isteyen kişiler için öğrenci devlet desteği ne kadar sorusunun cevabı büyük önem arz etmektedir. Yardımı yapan devlet kurumuna göre bu durum değişkenlik göstermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim yardımları için ilköğretimdeki erkek öğrencilere aylık 90 Türk Lirası, kız öğrencilere 100 Türk Lirası verilmektedir. Orta eğitimde yer alan erkek öğrenciler için aylık 130 Türk Lirası, kız öğrenciler için 150 Türk Lirası verilmektedir.

Bunun dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından E-devlet üzerinden alınan başvurularda dar gelire sahip olan ihtiyaç sahibi ailelerin öğrenci çocukları için 1611 TL para yardımı yapılmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirmek için başvurularınızı belirtilen şekillerde yapabilirsiniz. Uygun görülen tüm dar gelirli hanelerde yaşayan öğrencilere bu konuda gerekli yardım yapılacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ön başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayın.

Başvuru ve Sonuç Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayın.

Eğitim yardım talebi için başvurmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi tıklayabilirsiniz.

Devletin okuyan çocuklara verdiği yardım başvurularını sorgulamak istiyorsanız https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ bulunan linke tıklayarak sonuçları görebilirsiniz.

KYK Bursu başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu  tıklayın.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu için http://gencuniversiteli.ibb.istanbul tıklayın.

İzmir Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu için https://www.bizizmir.com/tr/SosyalYardim tıklayın.

Ankara Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu için https://www.ankara.bel.tr/baskentin-gunesleri-projesi/ogrenciler-cin-basvuru tıklayın.

Devlet Ödemeleri Maddi Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (18 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

17 Yorum

 1. Okula giden çocuklarım var ihtiyaçlarını karşılamıyorum Eşim engeli sizden yardım istemekdeyim kiradayız durumum iyi değil sağolun teşekkürler lütfen

 2. Merhaba ben Ömer öğrenciyim ben çalışmıyorum desteğe ihtiyacım var destek istiyorum hem bize diyorsunuz siz bizim yarinimizsiniz diyorsunuz bizde sizden destek istiyoruz ki sizin yarininiz olalım bu devleti birlekte geliştirelim ihtiyacım var

 3. Merhaba benim iki tane okuyan çocuğum var eşimden ayrıyım mümkünse biraz yardım ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür

 4. İki çocugum öğrenci biri de üç yaşında eşim astım hastası ilaç kullanıyor

 5. Ben Meral Temel;kiracıyim durumum yok koha hastasiyim
  çalışamıyorum . eşimde çalışamıyor. Ameliyat olması gerekiyo olamiyo. Böbrek hastası. Kirayı oduyemiyoruz komşular yardimci olmaya çalışıyorlar ama yeterli gelmiyor.4 çocuğum var 3 tanesi okuyo, okutmakta zorlanıyorum. Durumum nerdeyse hic yok. Yardimlarinizi ve desteklerinizi bekliyorum. ALLAH RİZASİ İC YARDIM ETTİN…

  1. Merhaba ben Ömer öğrenciyim ben çalışmıyorum desteğe ihtiyacım var destek istiyorum hem bize diyorsunuz siz bizim yarinimizsiniz diyorsunuz bizde sizden destek istiyoruz ki sizin yarininiz olalım bu devleti birlekte geliştirelim ihtiyacım var

 6. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum 8milyar kredi borcum var ödeyemiyorum çok zor durumdayim yardımcı olursanız sevinirim saygilarim saygilarim 5çocuğum var calisanim yok ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilarim

 7. Ben bu yardımlardan yararlanamıyorum ev hanımı ıyı 3 cocugum var hiç Bi sosyal güvencem yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu