Maddi Yardım

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? 1250 TL Yardım Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir alınıyor? Diğer Aile Yardımı Kaç Para? Diğer Aile Yardımı Ne Demek?

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir?

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir alınıyor? Diğer Aile Yardımı Kaç Para? Diğer Aile Yardımı Ne Demek?

Sosyal yardım olarak bilinen diğer aile yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen sosyal yardımdır. Dar gelirli ailelerin geçim sıkıntıları çözülsün diye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir.

Önceden kaymakamlıklar tarafından verilen bu desteğe şimdi e- Devlet aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduktan sonra bilgileriniz ikamet ettiğiniz yere en yakın İlçe Sosyal ve Yardımlaşma Vakfına iletilir ve incelemeler sonucunda yardım alma şartlarını yerine getirdiğiniz taktirde yardım almaya başlayacaksınız.

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir?
E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir alınıyor?

Diğer aile yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından bir sene boyunca yatırılan bir yardımdır.

Diğer Aile Yardımı Kaç Para?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen bu yardım miktarı her aile için farklıdır. Bu miktar hesaplanırken ailedeki fert sayısı ve aylık gelir dikkate alınır.

E-devlet diğer aile yardımı miktarı ortalama 850 TL ile 1250 TL arasında değişmektedir. Aynı zamanda hanedeki çocuk sayısına göre ek destek verilecektir. Hanedeki çocuk sayısına göre 350 TL ile 650 TL arasında yardım yapılacaktır. Size ödenecek miktarı, başvuru yaptığınız ekran üzerinden görebilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Ne Demek?

Sosyal yardım olarak bilinen diğer aile yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen sosyal yardım çeşididir.

Önceden kaymakamlıklar tarafından verilen bu desteğe şimdi e- Devlet üzerinden başvuru kabul etmektedir. Herkesin başvuru yapabileceği bu yardımda istenen tek şart, destekten yararlanmak isteyen kişilerde hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.

Bu şartı taşıyan herkes başvuruda bulunabilir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişilerden, belirli koşulları taşımıyor olmaları da isteniyor. Aşağıdaki şartları taşıyan kişiler başvuru yapmış olsa bile yardım alamayacak kişiler yardım alamayacak. Bu şartlar;

  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığının yayınladığı yazıya göre, ‘Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.’ bu koşulları taşıyan kişiler başvuru yapsalar da değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet sistemi üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgula” sekmesinden bu başvuruyu kolayca yapabilir. Böylece maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu devlete bildirmiş olursunuz.

Dar gelirli olduğunuzun tespit edildikten sonra diğer aile yardımını almaya hak kazanırsınız. Bu bilgilendirmeyi SMS olarak ya da yine aynı sekme üzerinden kontrol ederek kolayca öğrenebilir. Yardım almaya hak kazanan ancak yardım parası hala ödenmeyen vatandaşlar ise ALO 144 numaralı hattı arayarak detaylı bilgi alabilir.

E-Devlet Aile Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yayınladığı yazıya göre destek başvurusu kabul edilen kişiler düzenli olarak yardım alacaklar. Hak sahibi vatandaşlara verilecek destek tutarı, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin gelir aralıklarına göre belirlenmiştir. Bu duruma göre;

Kişi başına düşen aylık

gelir aralığı (TL)

Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı 1.250
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı 1.100
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı 950
1372,30 TL üzeri ─  1833,45 TL’den az 850

 

850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. Desteğin genişletilmesi ile hanedeki çocuk sayısına göre ek yardım verilecektir. Bu yardıma göre;

 

Hanedeki Çocuk Sayısı Aylık Destek Tutarı (TL)
1-2 çocuklu hanelere 350
3 çocuklu hanelere 450
4 çocuklu hanelere 550
5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere 650


Tutarlarında ödeme gerçekleştirilecektir.

Sosyal Yardım Diğer Aile Yardımı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetlerin, dar gelirli ailelere verdiği yardımdır. Kişi hanesinin gelir seviyesine göre belirlenen bu yardımı bir sene boyunca yani 12 ay düzenli verilecek.

Bu yardıma başvuru yapmak için e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da yapabilirsiniz. E- Devlet üzerinden başvuru yaparken gerekli bilgileri doğru bir şekilde ve eksiksiz girmelisiniz.

Diğer Aile Yardımı Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının başlatmış olduğu bu yardımdan belirli kişiler faydalanmaktadır. Bunun için fazlaca şart bulunmamaktadır sadece hanedeki kişi sayısının aylık gelirin 1/3’ünden az olması gerekmektedir.

Bu şartı taşıyan kişilerin Mütevelli Heyetinin Kararının ardından yardım başvurusu kabul edilir, aksi halde yardım başvurusu reddedilir. Gelir seviyesi tespiti ise hane yaklaşımı çerçevesinde yapılır. Bu nedenle hanedeki tüm bireylerin gelir, servet ve harcama bilgileri hesaplamaya dâhil edilir.

Bu hesaplamada Gelir Testi kapsamında kullanılan yöntem kullanılır. Bu bilgilere ise, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden kurumların veri tabanlarındaki bilgilerin sorgulanması yoluyla ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılan hane ziyaretleri veya temin edilen hane beyanları yolu ile tespit edilir.

Diğer Aile Desteğine başvurmak için linkine https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sizi başvuru sayfasına götürecektir.

Diğer Aile Desteğine başvuru yaptıysanız ve başvuru sonucunuzu görmek istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/maliye-aile-yardimi-bildirimi-sorgulama tıklamanız yeterli olacaktır.

Detaylı bilgi almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattını arayarak iletişim kurabilirsiniz.

5/5 - (9 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

3 Yorum

  1. 5 aylık gebeyim kocam çalışmıyor maddi durumumda yok kirada oturuyor para yardımına ve gıda ve kömür yardımına ihtiyacım var

  2. Öncelikle selamlar ben çok zor durumda geçimim Zor yapıyorum ben devlet büyüklerinin yardım desteği istiyorum geçimini çok zor…. sayın bakanım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu