Haberler

Dolar Son 10 Yılın Rekorunu Kırdı. Yatırımcı Neye Uğradığını Şaşırdı

Dolar Son 10 Yılın Rekorunu Kırdı. Yatırımcı Neye Uğradığını Şaşırdı. Dolar/TL Kurundaki Son Durum. Son Dakika Dolar Ne Kadar?

Dolar Son 10 Yılın Rekorunu Kırdı. Yatırımcı Neye Uğradığını Şaşırdı. 15 Aralık 2023 tarihi itibarıyla, Türk ekonomisinde dikkat çeken bir gelişme yaşanıyor. Dolar/TL kuru, son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 29 liranın üzerine çıktı. Bu beklenmedik yükseliş, yatırımcılar arasında hem şaşkınlık hem de dikkatli bir takip süreci başlattı.

Dolar Son 10 Yılın Rekorunu Kırdı. Yatırımcı Neye Uğradığını Şaşırdı
Dolar Son 10 Yılın Rekorunu Kırdı. Yatırımcı Neye Uğradığını Şaşırdı

Dolar/TL Kurundaki Son Durum

Dolar/TL, son günlerdeki yatay seyrinin ardından 28,9811 TL’den kapanış yapmasının hemen sonrasında, bugün bankalararası piyasanın açılışında 29,0320 TL seviyesinden işlem görmeye başladı. Bu durum, piyasalardaki dalgalanmaları ve yatırımcıların gelecek adımlarını belirleyecek önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Küresel Piyasalardaki Pozitif Seyir

Küresel piyasalarda ise durum biraz farklı. Önemli merkez bankalarının para politikası kararları ve yoğun veri gündemi sonrası, küresel piyasalar genel olarak pozitif bir seyir izliyor. Özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük ekonomilerin merkez bankalarının faiz oranlarında değişiklik yapmaması, piyasaları olumlu yönde etkiliyor.

Fed ve ECB Kararları Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Fed’in politika faizini sabit tutması ve ECB’nin de faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi, global piyasalarda belirgin bir etki yarattı. Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği sinyalleri ve ekonomide “yumuşak iniş” umutları, küresel pay piyasalarında risk iştahını artırıyor. Analistler, Fed’in gelecek yıl üç kez faiz indirimine gitme ihtimalini öngörüyor.

Dolar Endeksi ve Altın Fiyatlarındaki Gelişmeler

Dolar endeksi, dün 101,8 seviyesini test ederek son 4 ayın en düşük seviyesine indi ve şu an 101,9 seviyesinde seyrediyor. Bu durum, dolar bazında yapılan uluslararası yatırımları etkileyebilir. Ayrıca, altının ons fiyatı da yüzde 0,6 artışla 2 bin 36 dolardan günü tamamladı ve bugün önceki kapanışının hemen altında işlem görüyor.

Avrupa Piyasaları ve Asya Borsalarındaki Durum

Avrupa’da dün Almanya hariç piyasalar pozitif bir seyir izlerken, Asya piyasalarında ise Çin hariç genel olarak pozitif bir hava hakim. Özellikle Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) gelecek hafta alacağı kararlar, piyasalar için merak konusu.

Yukarıda yer alan bilgiler tamamen haber amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu