Sosyal Yardım

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur? Aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu Dilekçesi. Memur Doğum Yardımı Dilekçesi

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen doğum yardımı ile anneler çocuk parası alabilecek. Annelere yönelik yapılan bu çalışma ile maddi destek sağlanarak annenin çocuğunun ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdaki ödeme miktarı çocuk sayısına göre değişebilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?
Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Doğum yardımı başvuru dilekçesi arayan vatandaşlar için yazımızın en altında bağlantıları bıraktık. Ayrıca alternatif olarak yapabileceğiniz diğer yardım bağlantılarını da sizler için ekledik. Aile Destek Programı kapsamında bulunan doğum yardımı başvurusu için gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde anneler yardımlardan aksaklık olmadan yararlanabilir.

Aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu Dilekçesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Aile Destek Programı kapsamında annelere yeni doğacak bebekleri için doğum parası verilir. Bu yardım Türk vatandaşı ile Mavi kart sahiplerine verilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için doğumların 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. O tarih öncesindeki çocuklar ve ölü doğan çocuklar için doğum parası ödenmez.

Aile.gov.tr doğum parası başvurusu dilekçesini sizler için bulduk. Doğrum parası yardımının ödemeleri başvurunun Doğum Yardım Sistemine girildiği aydan sonraki ayda belirlenen hak sahibi anneler tarafından PTT şubelerinden çekilebilir.

Memur Doğum Yardımı Dilekçesi

Doğum yardım desteği kişinin statüsü ne olursa olsun alabileceği ve başvuru için aynı yolları izlemesi gereken bir yardımdır. Doğum parası alabilmek için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. Memur doğum yardımı dilekçesi için ilgili kişinin çalıştığı kuruma başvurması gerekmektedir.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yolu ile yapılmalıdır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve Mavi kart sahipleri bu yardımdan aynı şekilde yararlanabilecektir. Yapılan bu yardım tek seferliktir, düzenli veya devamlı değildir.

Yapılan başvuruların kabulü sonrasındaki gelen ayda hak sahibi anneler PTT şubelerinden doğum parasını alabilmektedir. Yapılacak olan yardımın miktarı çocuk sayısına göre değişebilmektedir. Memur doğum yardımı dilekçesini sizlerle aşağıda paylaştık.

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Yeni doğan bebekler için anneye, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında doğum yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar yıllardır yapılmaktadır. Anne çalışanların doğum izni sebebi ile bir süre çalışamayacağı için gelir aksaklığını önlemek için böyle bir yardım yapılmaktadır.

Doğum yardımı başvurusu yapabilmek için öncelikle “doğum yardımı başvuru formu” olması gerekir. Bu form ile birlikte bilgilerinizi eksiksiz yazmalısınız, başvurunuzun olumlu değerlendirilebilmesi için yanlış veya eksik bilgi vermekten kaçınmalısınız. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bu destek projesi tek seferliğe mahsus olsa da annelerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir etkendir. Doğum yardımı başvuru formuna ulaşmak için aşağıya inebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı

Yeni doğum yapmış annelere verilecek olan doğum yardımı ile ilgili birçok araştırma bulmak mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın faaliyetini sürdürdüğü bu yardıma hak kazanan annelerin alacağı destek miktarı çocuk sayısına göre hesaplanmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü veya daha fazla çocuk için 600 TL’lik bir para desteği yapılmaktadır. Doğum izni ve doğum yardımı için anne çalıştığı kurum veya şirkete bilgi vermelidir. Bu yardımların ne zaman yapılacağı ve hesaba ne zaman yatırılacağı merak konusudur. 

Doğum yardımı parası için öncelikle anneler bulundukları ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İlk Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir. Bu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında, başvurunun kabulüyle başvurulan ayın sonraki ayında ilgili yardım PTT hesaplarına vakıf tarafından yatırılacaktır.

 Doğum yardımı parası alabilmek için annelerin başvuru adresine aşağıda belirtilen belgelerle gitmesi gerekmektedir. 

  • Anneye ait T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
  • Bebeğe ait T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Doğum parası başvuru dilekçesi
  • Doğum belgesi
  • Doğum raporu 

Talep edilen bu belgeler ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvuru yapılabilir. Ancak başvurunun bizzat anne tarafından yapılması gereklidir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardım başvurusunu, gerçekleşen canlı doğumun  ardından nüfus müdürlüklerinden çocuk için geçici kimlik çıkarılması, çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kaydı yapılmalıdır. Doğum yardımı başvurusu formu eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanarak bizzat anne tarafından iadeli-taahhütlü posta veya kargo yolu ile gönderilmelidir.

Ancak başvuru sadece bu şekilde değil aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine gidilerek yapılabilmektedir. Başvuruya giderken istenilen belgelerin eksiksiz olduğuna dikkat edilmelidir. Doğum yardımında kişinin statüsünün ne olduğu yardımı etkilemez.

Doğum yardımı parası alabilmek için başı şartlara sahip olmanız gerekiyor. Bu şartları tamamlayan herkes gibi sizlerde doğum yardımı alabilirsiniz. Doğum yardım parası alabilmek için aranan şartlar arasında:

  1. Doğum yardımının alınabilmesi için annenin doğum izni başlamadan önce işten ayrılmaması gereklidir. Sigortalılık halinin devamı halinde yardımdan yararlanılabilir.
  2. 112 günlük doğum izni süresinde iş yerinde çalışılmaması gerekiyor.
  3. Doğum yardımının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve doğan bebeğin sağ olması gerekiyor.
  4. Anne çalıştığı kurum veya şirkete, doktordan alınacak olan raporu teslim etmekle mükelleftir. Kalan işlemler işyeri tarafından gerçekleştirilecektir.
  5. Doğum öncesinde en az 90 günlük bir prim ödemesinin bulunması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olan annelerin doğum yardımı parası alabilmektedir.

MEB Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

MEB doğum yardımı kapsamında annenin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Belirlenen şartları taşıyan anne, eksiksiz doldurduğu başvuru dilekçesi ile başvurularını tamamlayabilmektedir. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında olan bu yardım yalnızca gerçekleşmiş ve bebeğin sağ olması halinde yapılmaktadır. Devletin sağladığı bu yardım dilekçesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklamanız yeterlidir. 

Doğum yardımı başvuru dilekçesine ulaşmak ve indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğum yardım parası başvurusunun sonuçlarını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterlidir.

İlksan doğum yardımı başvurusu yapmak ve devletten yardım almak isteyen anneler buradan bağlantıya ulaşabilir.

e-Devlet hesabı olan anneler kolayca yardım başvurusunda bulunabiliyor. E-Devlet hesabınıza girdikten sonra arama kısmına “Doğum Yardımı Başvurusu” yazmalıdır. Daha sonrasında ekranda çıkan “İlksan Doğum Yardımı Başvurusu” hizmetine tıklanmalıdır. Burada yer alan formu doldurarak yardım için başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardım başvurusunu sorgulamayı isteyen çalışanlar bu linkten bağlantıya ulaşabiliyor.

Doğum yardım parası için ALO 144 ve ALO 183 numaralı hattı arayabilir ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vatandaş temsilcileri ile görüşme yapabilirsiniz.

5/5 - (2 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu