Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı Kaç Para? Kimler Alabilir? Başvuru Formu

Doğalgaz Yardımı Kaç Para? Odun yardımı, Yakacak Yardımı, Kömür yardımı nasıl alınır? Doğalgaz Yardımı Aylık Ne Kadar? Doğalgaz Yardımı Yıllık Ne Kadar? Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Doğalgaz Yardımı Kaç Para?

Doğalgaz yardımı kaç para. Devlet tarafından 2022 senesinde verilecek tüm ihtiyaç sahibi, yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara bir yardım kapısı daha açıldı. Yapılacak olan bu yardım, kış aylarında oldukça fazla artan doğalgaz faturaları karşısında maddi anlamda zorluk çeken tüm vatandaşların da yüzünü güldürdü.

Maddi anlamda bir nebze de olsa rahata erecek olan vatandaşlar doğalgaz yardımı kaç para sorusuna devlet kanadından gelecek olan cevabı bekliyor. Yapılacak olan bu yardımlar, vatandaşı, artan hayat pahalılığı karşısında korumayı, refah düzeyini bir nebze de olsa arttırmayı ve alım gücünü belli bir düzeyde tutmayı amaçlıyor. 

Ayrıca, sınırları içerisinde yaşadığımız Türkiye, kurulduğu günden bu yana sosyal bir devlet olma politikası izlediği için bu yardımları vatandaşları için yapmakla mükelleftir. Yapılacak olan yardımların hepsi, vatandaşların istek ve ihtiyaçlarına göre devlet tarafından şekillenir ve ayrılan maddi fon tamamıyla ihtiyaç sahibi kişilerle paylaşılır.

Eğer siz de bu yardım türünden fayda sağlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bu yazı dizimizi dikkatlice okumak olacaktır. Doğalgaz yardımı kaç para sorunuza verilecek tüm cevaplar bu yazı dizimizde mevcuttur.

Doğalgaz Yardımı Kaç Para
Doğalgaz Yardımı Kaç Para

Doğalgaz Yardımı Aylık Ne Kadar?

Doğalgaz yardımı aylık ne kadar sorunuza verilecek cevaplardan ilki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlendi. Bu yardım kapsamına girecek olan kişilere devlet tarafından verilecek yardım, yaşadıkları ilin ya da ilçenin büyüklüğüne ve maddi durum gelirinize göre değişiklik gösterebilir.

Bu maddi yardımın ücreti ise, en az 900 Türk Lirası en fazla da 2,500 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eğer evinizde kronik hasta ya da yaşam destek cihazına bağlı hasta var ise, yapılan bu yardımlara ek olarak % 5 oranında yardım ücreti daha ilave edilecek. 

Devlet tarafından verilecek olan bu maddi yardım kapsamında devlet kasasından ayrılan destek fonu ise yaklaşık 3 milyar Türk Lirası civarındadır. Bu yardım türüne başvuruda bulunmak için uygulamanız gereken birkaç basit adım mevcuttur.

Bu yardım türünden faydalanmak için e devlet sitesine girmeniz ya da şehrinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvuruda bulunmanız gerekiyor. E devlet sitesine giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak bu başvuruyu hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Yıllık Ne Kadar?

Verilecek olan bu yardım ücreti her ay doğalgaz faturanızdan düşecektir. Doğalgaz yardımı yıllık ne kadar sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu yardım ücreti size yıllık olarak tahsil edilmez.

Her ay doğalgaz fatura miktarı değişebileceği için, bu yardımı yıllık olarak alamazsınız. Bunun yerine devletin sizler için belirlediği yardım ücreti her ay doğalgaz faturanızdan miktar bazında düşer.

Onaylanan Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır

Yukarıda belirttiğimiz gibi doğalgaz yardımı başvurusu yaptıysanız ve bu başvurunuz kabul görüp onaylanan doğalgaz yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız, bu yardımı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Ama bu yardım size nakdi olarak verilmez. Devlet tarafından belirlenen ücret, her ay PTT şubelerinden ödeyeceğiniz doğalgaz faturanızdan düşülür. Bu yardım sayesinde siz de daha az fatura ödemiş olursunuz. Bu yardım kapsamına girecek olan kişiler ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • 647 il ve ilçede bulunan ve doğalgaz aboneliği bulunan herkes
 • 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan vatandaşlar
 • Dar gelirli vatandaşlar
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar
 • Yardıma muhtaç vatandaşlar
 • Evinde kronik hasta bulunan vatandaşlar
 • Evinde yaşlı bakımı ile ilgilenen kişiler
 • 65 yaş ve üstü kimsesi olmayan vatandaşlar
 • Yetim ve öksüz vatandaşlar
 • Devletin belirlediği asgari ücret sınırının altında kalan kişiler
 • Hane içinde yaşayan kişi sayısına ücret bölündüğü zaman devletin belirlediği ücret sınırının altında kalan kişiler

Eğer siz de yukarıda belirttiğimiz şartlardan herhangi birisine uyum ağlıyorsanız, belirttiğimiz gibi bu yardım türüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (5 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu