devlet ödemeleri

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek?

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek 2023? Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Verilecek? Doğalgaz Yardımı Nasıl Yapılır? Doğalgaz Fatura Desteği Ne Kadar?

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek? Devlet vatandaşlarına birçok alanda yardım yapmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesinde doğalgaz yardımıdır.

Doğalgaz yardımı almak isteyen vatandaşlar öncelikle e-Devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Yetkili kişiler tarafından başvurular incelenmektedir, başvurusu incelenen ve kabul edilen kişiler doğalgaz desteğinden yararlanmaya başlamaktadır.

Doğalgaz desteği ihtiyaç sahibi kişilere düzenli olarak verilmektedir. Yılın son üç ayı ve yılın ilk üç ayı olmak üzere 6 ay boyunca ihtiyaç sahibi kişilere doğalgaz desteği verilmektedir. Başvuru yapan kişiler PTT ye faturaları ile birlikte giderek işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilmektedirler.

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek
Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek

2023 Doğalgaz Yardımı Hangi Tarihte Yapılacak?

İhtiyaç sahibi kişiler doğalgaz yardımına başvurduktan sonra yetkili kişiler tarafından gerekli incelemelerden sonra yardım almaya hak kazanan kişiler düzenli olarak verilen maddi yardımı almaktadır.

2023 yılının ilk ayında ve onu takip eden aylarda başvuru yapan kişilerin aldıkları maddi desteği hangi gün alacağını, ücretin PTT kartlarına ne zaman yatacağına dair herhangi bir zaman dilimi belirtilmemiş ve bununla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Yardım almaya hak kazanan kişiler hesaplarını sık sık kontrol ederek maddi desteğin yatıp yatmadığını rahatlıkla görüntüleyebilmektedir

İlgili Makaleler

2023 Yılını ilk 3 ayı içerisinde doğalgaz yardımı yapılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor?

Doğalgaz yardımı almaya hak kazanan kişiler, bu desteğin hangi hesaba yatacağını merak etmektedir. Doğalgaz yardımı alan kişilerin maddi desteği PTT kartlarına yatırılmaktadır.

PTT kartı sahibi olmayan kişiler ise en yakın PTT’ye giderek hesap açtırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Devlet tarafından yapılan bu destek belirlenen zaman içerisinde destek alan kişilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Doğalgaz desteğine başvuran ve gerekli şartları taşıyan kişiler yapılan incelemeler sonucunda doğalgaz desteği alabilmektedir.

Doğalgaz desteği almaya başlayan ihtiyaç sahibi kişiler bu destekten 6 ay yararlanabilmektedir, yılın son üç yılı yani ekim, kasım, aralık ve yılın ilk üç aynı yani ocak, şubat ve mart ayı olacak şekilde bu destekten yararlanacak. 

Doğalgaz Yardımı Kaç TL?

İnsanların gelen zamlar ile birlikte yaşam standartları düşmeye başlamıştır. Her şeyin fiyatının artması ile birlikte insanlar temel ihtiyaçlarını alırken bile zorlanmaya başlaması ile birlikte bu durumu değiştirmek ve insanların ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan çalışmalardan bir tanesi doğalgaz yardımıdır.

Bu yardımdan faydalanan kişiler zorluk yaşamaması için yapılan yardım fiyatının üzerine de zam yapılmıştır. Gelen zam ile birlikte yeni doğalgaz desteği fiyatı 900 – 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Doğalgaz desteğine başvuran kişilerin gelir durumları, ihtiyaç sahipliği gibi durumlar kontrol edilerek bu fiyatlandırma ihtiyaç sahiplerine göre değerlendirilecektir.

Kronik hastası olan kişilere ise bu durumu kanıtladıkları taktirde yüzde 5 olacak şekilde yapılan desteğe ekleme yapılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır?

Doğalgaz desteği süreci belirli zaman dilimlerinde yapılmaktadır. Belirlenen bu zaman diliminde ihtiyaç sahibi kişiler başvuru yapmaktadır ardından başvuru ekranı kapatılarak başvuran adayların incelemeleri yapılmaktadır.

Bu süreç içerisinde yapılan incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi kişiler belirlenerek belirlenen kişilere bilgi verilmektedir. Başvuru tarihi çeşitli haber siteleri tarafından verilmektedir bu süreçte başvuru yapan tüm adayların başvuruları alınmaktadır.

Başvuru sürecinden sonrasındaki süreçte başvurunun ne zaman biteceği veya başvuruların incelemesi gibi tarihler belirtilmemiştir. Bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Başvurunuzu yaptığınızda ortalama 1 hafta içerisinde neticeye ulaşırsınız.

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Başkent kart sahibi kişiler devlet tarafından doğalgaz desteği alamasalar bile, belediyeler tarafından yardım alabilmektedir.

Başkent kart sahibi kişiler 4 ay boyunca doğalgaz faturalarını ödeyebilmek için hesaplarına para yatırılacaktır. 3 ay boyunca 500 TL 1 ay ise 650 TL olacak şekilde kasım ayında başlayarak şubat ayına kadar para yatırılacaktır.

Bu sayede ihtiyaç sahibi kişiler rahatlıkla faturalarını ödeyebilecekler

Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

 • Doğalgaz arzı sağlanan ilçe veya beldede yaşıyor olmak,
 • İkamet adresinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği bulunması gerekli,
 • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi şartları aranıyor.

Doğalgaz desteği almak isteyen kişiler belirli şartlar altında olması gereklidir. Bu şekilde kişinin gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığı belirlenecek ve ihtiyaç sahibi kişiler bu yardımı alabilecekler.

İhtiyaç sahibi olmayan kişiler ise bu şartları taşımadığı halde başvurusu alınmayacak. Başvurusu alınmayan kişiler nedeni ile birlikte e-Devlet üzerinden nedeni görebileceklerdir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Türk vatandaşı olmak,
 • E-Devlet kapısı üzerinden doğalgaz yardım programına başvuruda bulunmak,
 • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe veya beldede yaşıyor olmak,
 • Yaşadığı adreste ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı doğalgaz aboneliği bulunması,
 • Ödenecek olan doğalgaz faturasının mesken abone grubuna ait olması,
 • Başvuru yapacak kişi hakkında ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi.

Başvuru yapacak kişinin belirli şartlar taşıyor olması gerekmektedir. Bu sayede başvuru yapan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenerek gerçekten dar gelirli kişilere destek sağlanabilecek. Şartları taşımayan kişilerin başvuruları reddedilecektir.

E-Devletten Nasıl Doğalgaz Yardımı Yapılır?

 • Doğalgaz desteğine başvurmak isteyen kişiler e-Devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ üzerinden rahatlıkla başvuru yapabileceklerdir.
 • Başvuru yapmak isteyen kişiler ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve e-Devlet şifresi ile birlikte telefon veya bilgisayar üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra ekranda çıkan arama butonuna “doğalgaz yardım desteği” yazarak arama yapmanız gerekmektedir. 
 • Yeni gelen ekran üzerinden başvuru yapmak istediğiniz başvuru ekranını seçmelisiniz.
 • Gelen ekranda ise “okudum, kabul ediyorum” butonlarını onaylayarak ilerlemeniz gerekli
 • Yeni gelen ekran üzerinden başvuru yapmak için, gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde ve yanlışsız girmeniz gerekmektedir. İstenilen bilgileri girdikten sonra başvurunuz yapılmış olacaktır.

Başvuru yapmak için adımları takip ettiğiniz halde sorunsuz bir şekilde yapmış olacaksınız. Girdiğiniz bilgileri eksiksiz ve yanlışsız girmeniz ise çok önemlidir çünkü yanlış girdiğiniz bilgiler başvuru ekranında ilerlemenizi engelleyecektir.

Bilgileri tekrar kontrol etmeniz ve yanlış var ise düzeltmeniz gereklidir. Bilgileri doğru girdiğiniz taktirde sorunsuz şekilde ilerleme yapmış olacaksınız.

Doğalgaz Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

 • Doğalgaz desteğine başvuran kişiler başvuru sonucunu görmek için e-Devlet üzerinden rahatlıkla sorgulama yapabileceklerdir.
 • Sorgulama yapmak isteyen kişiler ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve e-Devlet şifresi ile birlikte telefon veya bilgisayar üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra ekranda çıkan arama butonuna “doğalgaz yardım desteği sorgulama” yazarak arama yapmanız gerekmektedir. 
 • Yeni gelen ekran üzerinden sorgulama yapmak istediğiniz sorgulama ekranını seçmelisiniz.
 • Gelen ekran üzerinde yapmış olduğununuz başvuru sonucunu görüntüleyebileceksiniz.

Doğalgaz desteği yapan kişiler sorgulama ekranına rahatlıkla erişebilmektedir. Başvurusunu sorgulamak isteyen kişiler adımları tamamlayarak rahatlıkla sonucu görüntüleyebilmektedir.

Doğalgaz desteğine başvuru yapmak isteyen kişiler e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti  Tıklayarak doğrudan başvuru ekranına gidebilirsiniz.

Doğalgaz desteğine başvuru yapan kişiler sonuçları görebilmek için e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama Tıklayarak doğrudan sorgulama ekranına gidebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait ALO 183 numaralı hattı dilediğiniz zaman 7/24 arayarak bilgi alabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.


Doğalgaz Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ Sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (12 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu