Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu? Doğalgaza Zam Geldi. Bu Soğuk Günlerde Doğalgaz Faturası Cep Yakacak.

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu? Doğalgaz 2023 Zammı Son Dakika. 1 m3 Doğalgaz Kaç TL? Kombi 40 Derecede Kaç Metreküp Yakar?

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu?

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu? Doğalgaz 2023 Zammı Son Dakika. 1 m3 Doğalgaz Kaç TL? Kombi 40 Derecede Kaç Metreküp Yakar?

Yeni yıla girilmesinin ardından yeni zamlar gelmeye devam etmektedir. Her geçen gün artan fiyatlarla beraber insanlar doğalgaza zam gelip gelmeyeceği de büyük bir merak konusu oldu.

Ancak yeni yılın ilk gününden Boru Hatlar ile Petrol Taşıma Anonim Şirketinden gelen açıklamayla birlikte şu an için doğalgaza zam gelmeyeceği kesinleşti. Yapılan açıklamalara göre elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğalgazın fiyatı %12,73 ’ten düşerek 18 bin TL olacağı söylendi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma şirketinin diğer bir açıklamasına göre doğal gaz dağıtım şirketlerince uygulayacağı satış fiyatının sabit kalacağını söyledi. Bu durumda bin metreküp doğalgaz için 4 bin 80 TL oldu.

Devlet Ödemeleri  Kars Doğalgaz Yardım Başvurusu 

Aynı zamanda sanayi abonelerinin, kademe olarak bir için bin metreküp doğalgaz fiyatı 7 bin 124 TL, iki kademe için 15 bin 833 TL oldu. Ve doğalgazda fiyatlar aylık olarak hesaplanmaktadır.

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu?
Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu?

Doğalgaz 2023 Zammı Son Dakika

Son zamanlarda her şeyin fiyatında artış olması sebebi ve kışın gelmesi sebebi ile doğalgaza da zam gelmesi bekleniyordu. Ve herkes bu konuda hakkında gelecek haberi bekliyordu ama Boru Hatları ile Petrol Taşıma şirketinden gelen haber ile herkes beklediği haberden daha iyi bir haber ile karşılaştı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma şirketinden gelen açıklamaya göre 2023 yılı için şu anda herhangi bir zam yapılmayacağı hatta indirime gidileceğini belirtti.

1 m3 Doğalgaz Kaç TL?

Doğal gaz sayaçları tüketim miktarı metreküp olarak gösterilir. Ancak doğalgaz tüketimi kilowatt-saat üzerinden hesaplanmaktadır. Yani doğalgaz faturalarında TL/kWh bulunan ibare bu sebeple görülür.

1 m3 doğalgazdan 10,64 kWh enerji ortaya çıkar yani bu durumda 1 m3 doğalgaz = 10,64 kWh olarak hesaplanmaktadır. Yani kısaca Doğalgaz birim fiyatı 1 metreküp üzerinden hesaplanmaktadır. Doğalgaz birim fiyatı hesaplamaları, doğalgaz sayacı üzerinden hesaplanır.

Devlet Ödemeleri  Başkent Kart Doğalgaz Yardımı: Ne Kadar ve Nasıl Başvurulur? Başvuru Form

Hesaplama yapmak için gelen görevliler sayaçta bulunan son endeksi kendi manikalarına girer ve bu şekilde ilk okuma ve son okuma endeksi arasında bulunan farkın yüzde 18’ini KDV ve ÖTV ile birlikte kullanım bedeli gibi hesaplar eklenerek ortaya ödenecek olan doğalgaz faturası çıkar.

Doğalgaz birim fiyatı 1 metreküp olarak 192,3 TL olarak belirlenmiştir. 1 m3 doğalgaz fiyatı şehirlere göre ortalama olarak 5,50 ve 6 TL arasındadır. Ayrıca doğalgaz sayaçlarından ölçülen gaz miktarı mevsimlere göre farklılık gösterebilmektedir.

İklim şartlarından dolayı değişen bu seviyeyi hesaplarken düzeltme katsayısı olarak hesaplanır. Her ay faturalarda bulunan düzeltme katsayısı değişiklik göstermektedir. Bunu hesaplarken de doğalgaz sayacı üzerinden ölçülen hacim düzeltmesi katsayı ile hesaplanır.

Kombi 40 Derecede Kaç Metreküp Yakar?

Kışın gelmesi ile birlikte herkes ısınmak için doğalgazını çalıştırmaya başladı. Ancak enflasyonun artması ile birlikte doğalgazını yakarken nasıl öderim diye düşünmektedir ayrıca faturalar gelmeden önce kaç derecede yakarsam faturam ne kadar gelir düşünceleri insanların kafasını karıştırmaktadır.

Kombinin ısınma değeri evin ve ısıtılan alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca kombinin derecelendirmesi oldukça hassas bir konudur. Burada kombinin sıcaklık ayarı, markası, kombinin tipi, binada bulunan yalıtım gibi birçok etken söz konusudur.

Devlet Ödemeleri  E-devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Ve bu alanda uzman kişilerin tavsiyesine göre koridor, salonun ısısı 15 derece, oturma odası ve yatak odasının ideal değeri ise 20 derece olması tavsiye edilmektedir. Kombinin sıcak su değeri ise 60 derece olmalıdır. Sıcak su üretilirken evin genel sıcaklığı yaklaşık olarak 20 derece olmaktadır.

Evini 40 derecede ısıtmak isteyen bir kişi yaklaşık olarak 0.42 metreküp tüketim yapmaktadır. Eğer 40 derecede 24 saat yakarsanız 10 metreküp doğalgaz yakmış olursunuz bu da günlük olarak 19 TL tutmaktadır. Bunu saat olarak hesaplarsak saatte 97 kuruş civarında tutmaktadır.

50 derecede ısınmak isteyen bir kişi 0.53 metreküp yakmış olur bu da saatte 1.20 kuruş civarında tutmaktadır. Ve evini 60 derecede yakmak isteyen bir kişi 0.64 metreküp doğalgaz yakar bu da saatte 1,47 TL civarlarında faturaya yansımış olur. Bu faturalar hesaplanırken işin içerisinde KDV eklenerek hesap yapılır.

Kombiler çeşidine göre farklı olabilmektedir. Ve eğer sizler yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız, kombinizin ısı ayarı maksimum 55 derece olmaktadır. Yoğuşmalı kombilerde ısı ayarı 50 derecenin üzerine çıktığı taktirde yoğuşma oranında düşüş sağlayacaktır.

Doğalgaz Fatura Desteği İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ Tıklayın

5/5 - (1 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu