Burs Başvurusu

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023. Burs Veren Kurumlar Hangileri? Burs Sonuçları

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023. Bursluluk sınavı 2023 ne zaman? Bursluk Sınav Sonucu. Doğa Koleji Bursluluk sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023. Bursluluk sınavı 2023 ne zaman? Bursluk Sınav Sonucu. Doğa Koleji Bursluluk sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023. Türkiye’nin en kaliteli eğitimini veren kurumlarından birisi olan Doğa Koleji, bursluluk sınavı düzenleyecek.

Her yıl düzenlenen bursluluk sınavı ile öğrencilerin hem kendini denemesi hem de Doğa Kolejinin düzenlemiş olduğu sınavda derece yapan öğrencilerin %100’e varan burs imkânı ile Doğa Kolejinde okuması için bir imkân sağlıyor.  

Doğa Kolejinde burslu olarak okuma imkânı kazanacak olan öğrenciler 4. sınıf ve 11. sınıf aralığında olan öğrencilerdir. Doğa Koleji bursluluk sınavı ne zaman olacak ve sınava giriş şartları ile ilgili bilgiler yazımızın devamında olacak.

Özellikle Doğa Kolejine burslu olarak girmek isteyen öğrenciler için burs oranlarındaki düzenlemelerin nasıl yapılacağı ve sınava giriş şartları hakkında da yazımız içerisinde bilgiler vereceğiz. 

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023 
Doğa Koleji Bursluluk Sınavı 2023

Doğa Koleji Bursluluk Sınavı Ne Zaman 2023? 

Doğa Kolejine burslu olarak 2023 yılında girmek isteyen öğrencilerin sınavda ter dökeceği tarih 14 ve 15 Ocak olarak belirlendi.

Tüm Türkiye genelinde eş zamanlı olarak sınavlar başlatılacak ve aynı şekilde bitirilecektir. 4, 5, 6 ve 7. sınıflar için sınav tarihi 14 Ocak olarak belirlenmiştir. 8, 9, 10 ve 11. sınıflar için ise sınav tarihi 15 Ocak’tır. Sınava giren öğrenciler en yüksek 500 puan alabileceklerdir. 

Doğa Kolejinin düzenlemiş olduğu bursluluk sınavı sayesinde ortaokul ve lise düzeyinde sınava girecek olan öğrencilerin üst düzey seviyede eğitim görme fırsatları olacaktır. 4 ve 11. sınıflar da dahil olmak üzere tüm Türkiye’de düzenlenecek olan sınav için 2023 yılı başvurularının diğer yıllara oranla daha fazla olması beklenmektedir.

Doğa Koleji’nin bursluluk sınavına girecek olan öğrenciler için belirlemiş olduğu sınav şartları nelerdir?

 • Türkiye genelinde sınava girmek isteyen bütün katılımcı kişilere en ücret ödemeksizin sınava girme imkânı bulunmaktadır.  
 • 4. sınıftan 7. sınıfa kadar olan öğrencilerin sınav esnasında yapmış oldukları yanlış cevaplar doğruları götürmeyecektir.Fakat sekizinci sınıflar için yapılan her 3 yanlış soru için bir doğru cevap götürülecektir. 9, 10 ve 11. Sınıflar için belirlenen yanlış cevap sayısı ise 4’dür. 9, 10 ve 11. sınıflar 4 yanlış yaptığı zaman bir tane doğru cevap götürülmektedir.
 • Doğa Kolejinin düzenlemiş olduğu bursluluk sınavına girecek olan öğrenciler için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. 
 • Doğa Kolejinin düzenlemiş olduğu bursluluk sınavı 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Doğa Kolejine başlayacak olan öğrenciler için geçerli olmaktadır. 
 • Bursluluk sınavına giren ve burs hakkı kazanan öğrencilerin kademesi boyunca burs devam etmektedir. Eğer öğrenci ortaöğretim düzeyinde ise ortaöğretim sonuna kadar burs devam ederken, lise düzeyinde burs kazanmış öğrenci için de aynı şekilde lise sonuna kadar bursları devam etmektedir. 
 • Sınav yerini öğrencinin kendisi başvuru sırasında belirlemektedir. 
 • Yapılan bursluluk sınavı sonucunda kontenjana girme hakkı kazanan öğrenciler aynı puanı almış ve kolejin son bir kontenjanı kalmışsa, aynı puanı almış olan öğrenciler arasından yaş olarak küçük olan öğrencinin burslu olarak okuma şansını olacaktır. 
 • Sınava giderken öğrenciler yanlarında telefon, akıllı saat veya hesap makinesi gibi araç gereçleri götürmemeleri gerekir.
 • Öğrencilerin sınav giriş belgesini ve kimliğini kesinlikle yanlarında götürmeleri gerekir. 
 • Sınava girecek olan öğrencilerin yanlarında kimlik ve sınav giriş belgesine ek olarak kalem ve silgi de almaları gerekmektedir. 

Doğa Kolejinin sınavına girmek isteyen öğrenciler, gerekli olan tüm şartları yerine getirdikleri takdirde sınava giriş yapabilirler. Ayrıca Doğa Koleji tarafından sınavdan bir gün önce tüm sınıflar hijyen şartlarına uygun bir şekilde temizlenecek ve öğrencilerin sağlığı ön planda tutulacaktır.

Tüm bunlara ek olarak Doğa Kolejinin Türkiye genelinde düzenleyecek olduğu sınav için her okulda öğrencilere ayrılan kontenjan sayısı aynı değildir. Öğrencilerin sınava girecek oldukları il veya ilçesinde bulunan Doğa Kolejindeki kontenjan sayısı alımlarda belirleyici faktör olmaktadır.  

Doğa Kolejinde sınava girmek için başvuru yapacak olan kişiler, https://bursluluksinavi.dogakoleji.k12.tr/ sınav için gerekli olan bilgileri girerek sınava başvurularını yapabilirler. 

Kolej Bursluluk Sınavları Ne Zaman? 

Özel okullarda düzenlenen bursluluk sınavlarına 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ve 11. sınıflar girebilmektedir. Daha geniş imkânlar ile okumak isteyen öğrencilerin başvurmuş olduğu kolej sınavları ile öğrenciler burs kazanma imkânını elde edilebilmektedir.

Tüm kolejlerin her sene düzenlemiş oldukları bursluluk sınavları mevcuttur. Fakat her kolej kendi planına göre belirli tarihte sınavları yapmaktadır. Bundan dolayı çocuğuna geniş imkânlar ve indirimli fiyatlar ile okutmak isteyen aileler, kolej bursluluk sınavları ne zaman sorusunun cevabını araştırmaktadırlar.

Okulların Bursluluk Sınav Tarihleri 

 • Oğuzkaan Okulları Bursluluk sınavı

  Bu kolej sadece İstanbul genelinde faaliyet göstermektedir. Bursluluk sınavı neticesinde %15’ten başlayarak, %95’e kadar olacak şekilde sınav sonuçlarına göre burs imkânları vermektedir.

  Bu sınava girebilmek için ayrılan kontenjan sayısı sınırlı olmakla birlikte, sınava girmek isteyen öğrencilerin bir an evvel başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

 • İzmir Türk Koleji Bursluluk sınavı

  İzmir Türk Koleji tarafından yapılacak olan bursluluk sınavı ile 5 ve 9. sınıflar burstan yararlanmak için başvuru yapabileceklerdir. Sınav ise kolej tarafından 11 Şubat 2023 tarihinde yapılacaktır. 

 • İstanbul Kültür Okulları Bursluluk Sınavı

  Şubat’ta düzenlenecek olan bursluluk sınavı ile İstanbul Kültür Okulları vermiş olduğu eğitim ile yeni öğrencileri buluşturacak. Burs imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerin 12 Şubat 2023 tarihinden önce başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları gerekir.

 • Şener Çakmak Okulları Bursluluk Sınavı

  Bursluluk sınavlarının ne zaman olacağını merak eden kişiler için Şener Çakmak Okullarının düzenleyecek olduğu bursluluk sınavını 8 Ocak tarihinde olacağını söyleyebiliriz.

  Diğer birçok özel okul gibi Şener Çakmak Okulları da 4. sınıftan başlayarak, 11.sınıfa kadar eğitim gören bütün öğrencilere yapacak olduğu bursluluk sınavı ile şans vermek istiyor. Fakat kontenjanlar sınırlı olduğu için başvuru yapacak olan öğrencilerin elini çabuk tutması gerekiyor.

 • Doğa Okulları Bursluluk Sınavı

  Doğa Okulları yapacak olduğu bursluluk sınavının tarihini 14-15 Ocak olarak duyurdu.

 • Bahçeşehir Koleji Bursluluk Sınavı

  Tüm Türkiye genelinde ismini duyurmuş olan Bahçeşehir Koleji bursluluk sınavı tarihi olarak 14 Ocak ve 11 Şubat tarihlerini seçti.

  14 Ocak tarihinde ortaokul öğrencilerinin girecek olduğu sınavdan sonra 11 Şubat tarihinde de lise düzeyindeki öğrenciler bursluluk sınavına girebilecekler.

  Özel okullar arasında en fazla ilgiyi görenlerden birisi olmasından dolayı ailelerin sınav tarihinden daha erken olacak şekilde Bahçeşehir Koleji’nin bursluluk sınavı için yapacak oldukları başvuru formunu doldurmuş olmaları, çocuklarının Bahçeşehir Kolejinde okumak için bursluluk sınavına katılma şanslarını arttıracaktır.

 • Bilfen Bursluluk Sınavı

  Bilfen tarafından düzenlenecek olan bursluluk sınavının tarihi 11 ve 12 Şubat olarak belirlendi. Sınava girecek olan ve 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Bilfen de almak isteyen öğrencilerin başvurularını sınav tarihinden önce yapmaları gerekmektedir. 

2023 Bursluluk Sınavları Ne Zaman 

2023 yılı için kurumların hazırlıkları devam ederken, öğrenciler de bursluluk sınavları ne zaman sorusunu sormaktalar.

Eğitim hayatlarının geri kalan kısmında maddi olarak daha az ücretlere, daha iyi imkânlar ile okumak isteyen öğrencilerin gireceği bu sınavlar için açıklanan tarihler her okulun kendi takvimine göre belirlenmektedir.

Genelde Ocak ayının ortalarına doğru yapılan bursluluk sınavları, nadir de olsa Şubat ayına da sarka bilmektedir. Özel okulların düzenleyecek olduğu sınavlara girmek isteyen öğrencilerin sınav tarihinden önce başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.

2023 yılında yapılacak olan bursluluk sınavlarından ayrı olarak devletin de yapmış olduğu bursluluk sınavı bulunmaktadır. 2022 yılında yapılan bursluluk sınavı Eylül ayı içerisinde yapılmıştı.

2023 yılında ise yapılacak olan bursluluk sınavına tarihi henüz belirlenmemiştir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulacak olan takvimden sonra sınav tarihi herkes tarafından öğrenilecektir. Ardından sınava girmek isteyen öğrencilerin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan tarihte bursluluk sınavı için başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.

2023 Öğrencilere Verilen Burslar Nelerdir? 

2023-2024 eğitim öğretim yılında üniversitede okuyan öğrencilere verilen burslar nelerdir? Üniversiteye geçen ve üniversitede okumakta olan öğrencilerin merak ettiği konular arasındadır.

Türkiye genelindeki birçok vakıf, dernek ve kurumun üniversite öğrencilerine yardımda bulunduğu yıllardır bilinmektedir.

Üniversite öğrencilerine aktif olarak burs veren Vakıflar

 •  ATEG Vakfı Burs Başvurusu

ATEG Vakfı üniversiteye giden öğrencilere burs vermektedir. Fakat verilen burs için öğrencilerde aranan belirli şartlar bulunmaktadır.

ATEG Vakfı Burs Başvuru Şartları nelerdir?

 • Üniversite okumakta olan veya üniversiteye yeni geçmiş olan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 
 • Üniversiteye gidecek olan veya gitmekte olan öğrencilerin en az 4 yıllık örgün öğretim veren bölümlere gidiyor olmaları gerekir. 
 • Üniversite öğrencilerinin en fazla 24 yaşında olması gerekir. 
 • Yardımdan yararlanmak isteyen öğrencinin ekonomik desteğe ihtiyacının olması gerekir. 
 • Öğrencinin maaş kazanacağı bir işte çalışmıyor olması gerekir. 
 • Kredi Yurtlar Kurumunun vermiş olduğu veya engellilik bursu haricinde herhangi bir burstan yararlanmıyor olması gerekir. 
 • Okumuş olduğu üniversitede puan olarak 4.00 üzerinden 2.50 puan ortalaması ile veya 100 puan üzerinden de 75 puana sahip olan öğrencilerin başvurması gerekir. 

 

 • Aktaş Eğitim Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023-2024 yılında da üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlamaya devam eden vakıflar arasında yer alan Aktaş Eğitim Vakfı Burs başvuruları başladı.


Aktaş Eğitim Vakfı Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Üniversite okumakta olan veya üniversiteye yeni geçmiş olan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 
 • Üniversitede okuyan öğrencinin yaşının en fazla 26 olması gerekir. 
 • Üniversite öğrencisinin askerlik ile ilişkisinin bulunmaması gerekir. 
 • Maddi açıdan yeterli imkânı olmaması gerekir. 
 • Çalışmış olduğu tam zamanlı bir işin bulunmaması gerekir. 
 • Farklı kurumlardan burs almıyor olmak. 
 • Puan ortalaması olarak incelendiği zaman ya 70 puan veya 3.00 puan ortalamasına sahip olmalıdır.
 • Sicil kaydında herhangi bir vukuat gözükmemeli. 
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye tarafından burs verilmeye uygun görülmüş olunan diğer Türkiye Cumhuriyeti ülkelerinden gelmiş olan üniversite öğrencisi olması gerekir.
 • Yamantürk Vakfı Burs Başvurusu

Yamantürk vakfı da diğer vakıflar gibi üniversite öğrencilerine yardımcı olmak için burs vermektedir.  

Yamantürk Vakfı Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

 • KYK da dahil olmak üzere diğer kurumların hiçbirinden burs almıyor olması gerekmektedir.  
 • Üniversite okumakta olan öğrencinin durumunun maddi açıdan yetersiz olması gerekir. 
 • Üniversitenin 1. sınıfı veya hazırlık dönemi haricinde eğitim hayatına devam eden öğrencilerin yardım başvurusunda bulunması gerekir.
 • Başarı puanına bakıldığı zaman en azından 2,75’lik bir ortalamaya sahip olması gerekir.  

 

 • Sütaş Eğitim Bursu Nasıl Yapılır?

Verilen öğrenci bursları arasında Sütaş Eğitim Bursu da yer almaktadır. 

Sütaş Eğitim Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Herhangi bir yerde düzenli işinin bulunmaması gerekir. 
 • Maddi durumu yeterli düzeyde olmaması gerekir.  
 • KYK bursu haricinde öğrencinin herhangi bir burstan yararlanmıyor olması gerekir.  
 • Üniversite öğrencisinin en fazla 23 yaşında olması gerekir.  
 • Toplum tarafından uygun görülmeyen davranışları sergilememiş olması gerekir. 
 • Üniversite öğrencisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkçe olarak okuyup yazmayı biliyor olması gerekir. 
5/5 - (11 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu