Doğalgaz Yardımı

Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu. Diyarbakır belediyesi doğalgaz fatura destek formu. Diyarbakır Belediyesi doğalgaz desteği başvurusu için istenen belgeler nelerdir?

Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu

Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu. Kış geldi çattı. Diyarbakır halkı doğalgaz faturasını nasıl öderim diye kara kara düşünüyor. Diyarbakır Belediyesi halkının çığlıklarına kulak verdi. Kış aylarında ısınma giderlerini karşılayamayan vatandaşlarına doğalgaz yardımında bulunuyor. Bu yazımızda kısaca, 

 • Doğalgaz fatura desteği, 
 • Doğalgaz fatura destek formu,
 • Doğalgaz fatura desteği alma şartları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Lütfen okumaya devam edin.

Diyarbakır belediyesi doğalgaz fatura destek formu

Diyarbakır Belediyesi tarafından bir çok haneye yapılmaya başlanan doğalgaz yardımı yapılan son düzenleme ile beraber e-devlet üzerinden de kolay şekilde yapılmaktadır. Doğalgaz fatura desteğine e-devletten başvuru yapmak için   https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti  linkine tıklayarak, form doldurabilirsiniz.

Bu form ön başvuru olarak değerlendirilir. Doğalgaz fatura desteği için Diyarbakır Belediyesine bizzat giderek başvuru formunu doldurmanız gerekebilir.

Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu
Diyarbakır belediyesi doğalgaz yardım başvurusu

Diyarbakır Belediyesi doğalgaz desteği başvurusu için istenen belgeler nelerdir?

 • TC kimlik cüzdanınız aslı ve fotokopisi 
 • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi
 • Herhangi bir hastalığınız varsa sağlık raporu
 • İkametgah belgeniz
 • Herhangi bir engeliniz durumunda engelli belgesi
 • Ailenizdeki bireylerin gelir belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği 
Doğalgaz desteği için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz ALO153 destek hattını arayabilirsiniz

Diyarbakır belediyesi Doğalgaz fatura desteği alma şartları nelerdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımından yararlanmak için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
 • Diyarbakır il sınırları içerisinde yaşamalısınız.
 • Maddi durumunuzun kötü olması gerekir. 
 • Her hangi bir gelir kaynağınızın bulunmaması gerekir. 
Devlet Ödemeleri  Adana Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Diyarbakır Belediyesi doğalgaz desteği  başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Diyarbakır doğalgaz desteği başvurusunda bulunduktan sonra 14 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanmaktadır. Ama talebin yoğunluğuna göre bu süreç uzayabilir.

Diyarbakır Belediyesi tarafından, size Başvurunuz kabul edildi diye SMS gelebilir. Ya da sürekli e- devlete bilgilerinizi girip takip edebilirsiniz. Doğalgaz desteği başvurunuz kabul edildikten sonra Doğalgaz Yardımı Tamamlandı uyarısını görürseniz işte zaman başvurunuzun kabul edildiğini anlayabilirsiniz.

Diyarbakır Belediyesi doğalgaz desteği başvurunuz kabul edilen maddi durumunuza, hanedeki gelir sayısına, ve Diyarbakır Belediyesinin bütçesine bağlı olarak 900 TL ile 2500 TL arasında yardım alabilirsiniz. Bu yardımı kimliğiniz ve son ay ki doğalgaz faturanızla PTT şubesine giderek, gişe görevlisine bu saydığımız belgeleri göstererek size verilecek destek oranında indirim alabilirsiniz.

Diyarbakır Belediyesi doğalgaz yardımı nakit olarak mı alınır mı?

Diyarbakır Belediyesinden doğalgaz yardımını nakit olarak alamazsınız. Para yardımını ayriyeten alabilirsiniz doğalgaz tüketim desteği nakit olarak verilemez.  Diyarbakır Belediyesi size ne kadar doğalgaz  tüketim desteğini uygun görürse alırsanız buna bağlı olarak doğalgaz faturanızda  o kadar indirim yapılmaktadır.

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür?

Gittikçe artan enerji fiyatları, birçok kişiyi daha soğuk ayları nasıl atlatacakları konusunda endişelendiriyor. Yaşam maliyeti krizine kesinlikle çözüm olmasa da, doğalgaz faturasını nasıl düşüreceğimizi öğrenmek şuan için yapabileceğimiz tek şey.

Evde nasıl enerji tasarrufu yapılacağını anlamak çok işe yarar ve hepimiz evlerimizi daha enerji verimli hale getirmenin yollarını öğrenmemiz gerekir. Örneğin, tam olarak ne kadar doğalgaz kullandığınızı ve ne zaman kullandığınızı söyleyen uygulamalar var ve hatta kombinizdeki su sıcaklığını düşürerek maliyetleri düşürmeniz de mümkün olabilir.

Aşağıdaki adımlar gaz faturasını nasıl düşüreceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır. Lütfen okumaya devam edin.

 • Su sıcaklığınızı düşürün

Musluklarınızdan akan suyun dokunulamayacak kadar sıcak olduğunu hiç fark ettiniz mi? O zaman büyük olasılıkla doğalgazı boşa harcıyorsunuz ve bu nedenle bir gaz faturasını nasıl düşüreceğiniz konusunda kendinize yardımcı olmuyorsunuz.

Optimum sıcaklığa ulaşana kadar kombinizdeki su sıcaklığını birkaç derece düşürmeyi deneyebilirsiniz. Musluklarınızdan ve duş başlıklarınızdan çıkan sıcak suyun sıcaklığını düşürme eğiliminde olmalısınız, bu da haftalar ve aylar boyunca enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. 

 • Isıtmayı yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda açın
Devlet Ödemeleri  Mamak Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu Başladı. 2500 Tl Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir? Başvuru Formu

Peteklerinizi ne zaman tamamen kapatmanız gerektiğini bilmenin yanı sıra, peteğinizi tüm gün kısıkta bırakmanızın bir efsane olduğunun farkında olun. İster bir zamanlayıcı kullanın ister manuel olarak açın, ısıtmanızın yalnızca ihtiyacınız olduğunda açık olmasını sağlayarak bir doğalgaz faturasını nasıl düşüreceğinize yardımcı olun, aksi takdirde paranızı çöpe atmış olursunuz.

 • Bir uygulama ile izleyin

Bilgi güçtür bazı uygulamalar size günlük olarak gazınızı nasıl kullandığınızı net bir şekilde gösterir. Ayrıca telefonunuzda bir uygulamanın olmasının yararlı bir hatırlatma işlevi gördüğünü düşünüyoruz. Telefonunuzda bu bildirimleri her gün görmek, faturaları akılda tutacaktır.

 • Mobilyalarınızı peteklerde uzaklaştırın

Büyük mobilya parçalarını peteklerden uzak tutarak sıcak hava sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde, evinizi daha uzun süre ısıtmak zorunda kalacaksınız.

Mobilyalarınızı peteklerden on beş santim bile uzağa taşımak, ısının oda içinde çok daha etkili bir şekilde akmasını sağlayacaktır. Bu, faturalarınızda %10’a kadar tasarruf etmenizi sağlayabilir. Mobilya ve petekler arasında ne kadar fazla boşluk varsa o kadar iyidir.

 • Evinizin iyi yalıtıldığından emin olun

İyi yalıtım, evinizi daha enerji verimli hale getirmenin anahtarıdır. Çatınızın, duvarlarınızın, zemininizin, pencerelerinizin ve kapılarınızın termal performansını en üst düzeye çıkarabilirseniz, bu size düşük enerjili bir ev haline gelmeniz için mümkün olan en iyi temeli verecektir.

Evinizi yalıtmak söz konusu olduğunda, ilk bakacağınız yer çatınız olmalıdır. bakacağınız yer çatınız olmalıdır. Bunun nedeninin, bir çatının evdeki ısı kaybının yüzde 35’inden fazlasından sorumlu olmasıdır. Çatı yalıtımı, ısı kaçışını durdurmanın en ucuz ve en hızlı yoludur. 

Bir doğalgaz faturasını nasıl düşüreceğinizi öğrenmek için zemin yalıtımı da yapılmasını tavsiye ediyoruz. 

 • Isıtma sistemlerini bakımlı tutun

Doğalgaz faturanızı nasıl düşüreceğinizi öğrenmenin bir başka yolu da ısıtma sitemlerinizin düzenli servis bakımını yapmanızdır. Kombinize ne sıklıkta bakım yapılması gerektiği konusunda tavsiye edilen miktara bağlı kalmak, kombinizin maksimum kapasitede çalışmasını sağlayacaktır.

Bir servis sırasında işi bilen biri, parçaları kontrol ederek, temizlemesi ve değiştirecek ve olası sorunları çözmesi gerekir. Bir sistemi bakımlı tutmak sadece gaz faturasını düşürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sistemin hem güvenli hem de verimli çalışmasını sağlar. Verimli bir kazan, bir evi ısıtmak için daha az enerji kullanır, bu da düzenli servislerin enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Devlet Ödemeleri  Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023 Ne Kadar Oldu? Doğalgaza Zam Geldi. Bu Soğuk Günlerde Doğalgaz Faturası Cep Yakacak.

Kombinize bakım yaptırmamak arızalara, daha yüksek enerji faturalarına ve garantinizin erken bitmesine neden olabilir.

Satın alacağınız bir termostat, cep telefonunuzdaki veya tabletinizdeki bir uygulama aracılığıyla ısıtma sisteminizi uzaktan çalıştırmanıza olanak tanır. Bazıları günlük rutininizi kaydedecek ve sizin için en iyi kullanımı hesaplar, bazıları ise hava durumuna göre ayarlarınızı değiştirir. Bazı akıllı termostatlar, her zaman optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için kazan çıkışınızın sıcaklığını da ayarlayabilir.

Düzgün kullanıldığında, evinizdeki enerji oranlarını iyileştirmenin, ısıtma faturalarını kesmenin ve CO2 emisyonlarını azaltmanın en ucuz ve en uygun yollarından evinize termostat taktırmanızdır.

 • Eski kombinizi değiştirin 

Kombiniz 12-15 yaşından büyükse, çalıştırması pahalıysa ve düzenli olarak arızalanıyorsa, kombinizi değiştirmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Ortalama olarak, yıllık ev enerji faturalarımızın yarısından fazlası evlerimizi ısıtmaktan geliyor. Bu nedenle verimli ve uygun maliyetli bir ısıtma sistemine sahip olmak, hem gaz faturasını azaltmak hem de çevre için hayati önem taşır.

Modern kombilerin tümü, büyük bir ısı eşanjörüne sahip yoğuşmalı kombilerdir. Bu, daha fazla ısının geri kazanıldığı ve daha soğuk gazların bacaya gönderildiği anlamına gelir, bu da onu daha verimli hale getirir.

Eski kombinizi değiştirmenizin çevre için de faydaları vardır. Bunun nedeni, daha verimli bir kombi evinizi ısıtmak için daha az yakıt kullanarak karbon ayak izinizi azaltır.

 • Termostatınızı düşürün

Termostatı kestiğiniz her derece için enerji faturalarınızı yaklaşık yüzde dört azaltmayı bekleyebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yetişkinler için 18 derecenin yeterli olduğunu, çok yaşlılar veya gençler için biraz daha yüksek sıcaklıkların gerekli olduğunu söylüyor.

Evinizi ısıtmanın en verimli yolunu ve bir gaz faturasını nasıl düşüreceğinizi merak ediyorsanız, bunu yaşam tarzınıza göre uyarlamak en iyisidir.

Doğalgaz yardımı başvuruları başladı

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (5 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Merve Keser

Sosyal Yardım ve Maddi Yardım Başvuruları Hakkında Son Gelişmeleri Siz Değerli Takipçilerimiz İle Paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu