Maddi Yardım

Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır? Devletin Elektrik Yardımı. Elektrik Yardımı Kim Alabilir? Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik İndiriminden Kimler Yararlanabilir 2022?

Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Devletten elektrik faturası desteği nasıl alınır sorusu son gelişmeler ile dikkatle takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında birtakım açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanElektrik desteği kapsamında yapılan yardımları genişletiyoruz’ demiştir.

Elektrik fatura desteği için belirlenen şartları taşıyan bireyler kimlikleri ve elektrik faturaları ile birlikte bölgelerindeki en yakın PTT şubesine giderek müracaatlarını yapabilmektedir.

Elektrik tüketim desteğinden yararlanmak için belirlenen şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri kimlik ve elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine gidip işlemleri başlatabilirler. Evde bakım yardımı alıyor olmanız gerekmez. Kronik bir hastalığı olan kişiler veya cihaza bağımlı olanlara da benzer bir şekilde 200 TL civarında destek veriliyor.

Devlet Ödemeleri  10 bin tl yardım başvuru e devlet nasıl yapılır?

Evden çıkmaya engeli olan kişiler bu işlemi evden çıkmadan internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebilirler. Elektrik desteğinden faydalanan kişilere geçtiğimiz yıl boyunca iki buçuk milyar liradan fazla bir bütçeyle destek sağlandı.

Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır
Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır

Devletin Elektrik Yardımı

Devletin elektrik yardımı vatandaşlar tarafından sık sık araştırılan bir konu olmaktadır. Elektrikte birinci kademede yaklaşık %50, doğal gazda yaklaşık %75 oranında bir devlet desteği devam ederken dar gelirli aileler fatura desteği başvurularına odaklanmış vaziyette.

Yaşlı aylığı alan bireyler ve engelli bakım parası gibi yardımlar alan kişiler elektrik faturası desteğinden de yararlanabilir. Bu elektrik faturası desteği 2022 yılının oranlarına göre 2066 lira olmaktadır. Peki elektrik faturası desteği nasıl alınır, kimler alabilir, başvuru şartları nelerdir? Makalemizde bu sorulara detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık.

Elektrik Yardımı Kim Alabilir?

Elektrik yardımı kim alabilir sorusu dar gelirli ailelerin sıkça sormakta olduğu bir sorudur. Devletin dar gelirli ailelere yönelik 2019 yılının mart ayında başlatmış olduğu elektrik tüketim desteği 2022 yılında da devam etmektedir.

Devlet Ödemeleri  Maddi destek com.tr Başvuru

Elektrik yardımından daha önceleri 2,1 milyon insan faydalanıyordu fakat şubat ayı itibariyle bu kişi sayısı 4 milyon civarına çıkmıştır. Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan kişiler başvuruda bulunmaları halinde sözü edilen elektrik faturası desteğinden yardım alabilir.

Başvurular ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapılmaktadır. Daha önceden bir sosyal yardım alanlar da bu haktan faydalanabilmektedir.

Kimin elektrik yardımı alacağı nasıl belirleniyor? Hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı aranıyor. Asgari ücretin 5500 TL olması ile birlikte bu tutar 1833 TL olmaktadır.

Dört kişilik bir aile söz konusu ise bu gelir 7332 liranın altındaysa bu yardımdan faydalanabiliyor.  Ödemeler düzenli bir şekilde PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. PTT şubesine kimlik ve faturayla giderek bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Ödeme miktarları şu şekilde belirlenmiştir;

  • 1-2 kişilik evlere aylık 108 lira
  • 3 kişilik evlere aylık 144 lira
  • 4 kişilik evlere aylık 180 lira
  • 5 ve üstü kişili evlere aylık 216 lira

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır konusu hakkında detaylı bilgi vermek gerekir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sunmuş olduğu elektrik fatura yardımından yararlanmak isteyenler ne yapmalıdır? Elektrik fatura desteğine hak kazanan kişilerin herhangi bir kuruma başvuru yapmasına gerek yoktur. Kimlik ve fatura ile PTT şubesine gitmeleri yeterli.

Devlet Ödemeleri  Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır?

Elektrik İndiriminden Kimler Yararlanabilir 2022?

Elektrik indiriminden kimler yararlanabilir 2022 sorusunun cevabı şu şekilde olmaktadır.

  • 65 yaşını doldurmuş muhtaç Türk vatandaşları,
  • eşi vefat etmiş kadınlar,
  • muhtaç askerler, gaziler,
  • engelliler ve kronik hastalığı bulunanlar
  • bir cihaza bağlı olarak yaşayanlar ve düşük geliri olan aileler.
4.5/5 - (34 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

4 Yorum

  1. Herkes elektrik yardımı alıyo da bi ben alamıyorum bu adalet mi soruyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu