Sosyal Yardım

Devlet Aile Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Devlet Aile Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. e-devlet aile destek başvurusu. Çalışmayan annelere 3700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Devlet Aile Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. e-devlet aile destek başvurusu. Çalışmayan annelere 3700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Devlet Aile Yardımı Nedir Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu
Devlet Aile Yardımı Nedir Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu

Devlet Aile Yardımı Nedir?

Devlet aile yardımı ihtiyaç sahibi ailelere, Haziran 2023-Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında, hanedeki kişi başına düşen gelire göre belirlenen 4 farklı gelir diliminde farklı destek tutarları ile aylık olarak en fazla 12 ay destek verilmektedir.

Devlet Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devler aile yardımı başvurusu e-devlet kapısı üzerinden veya ikamet adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilir.

Devlet Aile Yardımı Başvuru Formu

Devlet Aile Yardımı Başvuru Formuna erişmek isteyen insanlar okumaya devam etsin. Aile yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Aile Destek Paketi başvuru formunda başvuru sahibinin bilgileri, hanede yaşayan kişi sayısı ve geliri gibi sorular sorulmaktadır.

Başvuru formundaki tüm soruların eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplanması gerekmektedir. Formda verilen bilgilerin doğruluğu detaylı bir şekilde kontrol edilecektir. İhtiyaç sahibi oldukları tespit edilirse aile destek paketinden faydalanabilirler.

Devlet Aile Yardımı Sorgulama

Devlet aile yardımı sorgulama e devlet üzerinden yapılıyor. E-devlet https://www.turkiye.gov.tr/maliye-aile-yardimi-bildirimi-sorgulama sisteminden aile destek paketi başvurusunda bulunan vatandaşlar, taleplerini nasıl yapacaklarını merak ediyor. Aile destek paketi talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden ,kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

Başvuru sonuçlarınızı sisteme giriş yaptıktan sonra öğrenmeniz mümkündür. Başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor. Başvuru sonuçlarının açıklanma süresi başvuru yoğunluğuna göre değişmektedir.

Devlet Aile Yardımı Ne Kadar?

Aile destek paketinden faydalanmak isteyen kişiler verilecek miktarın ne kadar olduğunu merak etmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere henüz verilen yardımın ne kadar olduğu ile ilgili net bir açıklama bulunmamaktadır.  Fakat verilecek olan aile destek paketi yardım miktarı  850 TL – 1250 TL arasından değişiklik göstereceği düşünülmektedir. Aile destek paketi yardımları 12 ay boyunca yapılacaktır.

Devlet Aile Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet aile yardımı kimlere verilir sorusunu gelin beraber yanıtlayalım. 657 sayılı Kanun’un 203. maddesine göre memurlara aylıkları ile birlikte aylık aile yardımları ödenir. Karı koca her ikisi de memur ise, bu ödenek sadece kocaya verilir. Aile yardımları vergisiz veya kesintisiz ödenir ve borçtan dolayı haczedilemez.

Devlet Aile Yardımı Nasıl Alınır?

Devler aile yardımı nasıl alınır bilmiyor iseniz bu paragrafı okumanız gerekiyor. www.turkiye.gov.tr ​​adresinden e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Kamu Personeli Aile Bildirimi” yazarak ilgili modüle geliniz. Yukarıdaki gibi açılan pencerede “Uygulamaya Git” butonuna tıklayınız. 5 saniye sonra “Aile Yardımı ve Aile Durumu Ekranına” bağlanacaksınız.

E-Devlet Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

​​E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Kamu Personeli Aile Bildirimi” yazarak ilgili modüle geliniz. Yukarıdaki gibi açılan pencerede “Uygulamaya Git” butonuna tıklayınız. 5 saniye sonra “Aile Yardımı ve Aile Durumu Ekranına” bağlanacaksınız.

Devlet Aile Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Aile yardımı ödeneği başvurusu yapmak için herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaz.

Devlet Aile Yardımı Şartları Nelerdir?

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır.

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

Başvuran kişinin;

  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,

Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması,

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

Devlet Aile Yardımı Her Ay Mı Verilecek?

3294 Sayılı Kanun kapsamında annesi, babası veya her ikisi muhtaç durumda vefat eden çocuklara yapılan nakdi yardımdır. Ödemeler her ay için hesaplanmakta ve 2 ayda bir yapılmaktadır.

Devlet Aile Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Ocak ayında aile yardımı ödeme tarihi vatandaşların gündemindeydi. Sosyal yardım kapsamında hane başına 850 ile 1250 lira arasında bir tutarda verilen aile destek programı yardımları, 4 farklı gelir diliminde farklı destek tutarları ile hak sahiplerine aylık olarak ödeniyor.

12 ay boyunca geçerli olan aile yardımları eğitim, sağlık, barınma ve beslenme gibi çeşitli alanları kapsamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yatırılacak Ocak ayı aile nafakası ödemeleri öne alındı. Şimdi Ocak 2023 aile destek ödemeleri ne zaman ödenecek, ödendi mi? İşte sosyal yardımlar ve ilgili bilgiler için e-devlet talep ekranı.

Devlet Aile Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru sonucu iki hafta içinde açıklanmakta olup, ödemeler ise 1 ay içerisinde yapılıyor.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu