Güncel

Depremzedeler Hangi İllere Gidecek?

Depremzedeler Hangi İllere Gidecek? Depremzedeler Hangi İllere Sevk Ediliyor? Depremzedeler Hangi İllere Yerleştirilecek? Depremzede 10 İl Hangileri

Depremzedeler Hangi İllere Gidecek?

Depremzedeler Hangi İllere Gidecek? Depremzedeler için belirlenen tahliye planı Aydın, İzmir, Ankara, Mardin ya da Muğla gibi şehirlerle İstanbul’a olacaktır.

Ayrıca imkanı olan kimseler dilediği şehre tahliye gerçekleştirebilir. Yerleşim planları depremzedeler için yapılmıştır. Geçici konutlara yerleştirilen veya konteyner ile çadır olanağı tanınan depremzedeler tahliye edilecekleri şehirlerde yaşamlarını devam edecektir.

Kendi bulundukları şehirlerde TOKİ yapımı bittikten sonra kendi evlerine geçebileceklerdir. Bu süre zarfında bakanlığın belirlediği şehirlere tahliye edilebilirler.

Depremzedeler Hangi İllere Gidecek
Depremzedeler Hangi İllere Gidecek

Depremzedeler Hangi İllere Sevk Ediliyor?

Depremzedeler Hangi İllere Sevk Ediliyor? Depremzedeler için tahliye olarak belirlenen yerlerde depremzedelere barınma olanağı sağlanır.

Ankara gibi büyükşehirlerde depremzedelere düzenlenen kampanyalar dahilinde depremzedelerin barınma ihtiyaçları karşılanır.

Evim evindir şeklindeki sloganıyla bilinen kampanya dahilinde birçok depremzede tahliye edilmiştir. Ankara ili çoğunluklu depremzedelerin sevk edildiği iller başında gelir. Diğer iller ise Antalya, Mersin, Trabzon, İzmir, Muğla gibi çeşitli şehirlerdir.

Depremzedeler Hangi İllere Yerleştirilecek?

Depremzedeler Hangi İllere Yerleştirilecek? Depremzedeler için tahliye kararı çeşitli şehirlerde gerçekleşir. Eğer depremzede kendi imkanları dahilinde deprem bölgesinden çıkabiliyorsa bu durumda dilediği şehre gidebilir.

Fakat devletin yardımına ihtiyaç duyan kimseler devletin belirlediği şehirlerde ya da düzenlenen kampanyalar dahilinde tahliyeler gerçekleşir. Tahliyelerin gerçekleşeceği illerde depremzedelere barınma ihtiyacı ve diğer olanaklar sağlanır.

Depremzede ister kendi şehrinde çadır kent veya konteyner kent içerisinde yaşayabileceği gibi dilerse devlet tarafından belirlenen şehirlere tahliye edilebilir.

Depremzede 10 İl Hangileri

Depremzede 10 İl Hangileri. Depremzedeler için belirlenen tahliye bölgeleri barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Depremden zarar gören Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Hatay, Erzincan gibi illerce içerisinde yaşayan kimseler tahliye kararıyla belirtilen şehirlere gidebilir.

Kişilerin tercihine bağlı olan bu durum depremzedelerin barınma ihtiyacını eksiksiz şekilde karşılayacaktır. Ayrıca tahliye edilen şehirlerde evim evindir kampanyasıyla birçok kişi ücretsiz şekilde 12 aylık ya da 3 aylık süreçler kapsamında depremzedelere evini açar.

Depremzedeler depremin vurduğu illerde her şehir için farklı rakamlarda bulunur. Şu an için belirlenen rakamlarda Mersin’de 65.000 Elazığ’da 50.000 kişinin konakladığı bilinmektedir.

Ayrıca Ankara’da 205.454 kişi ile Antalya’da 154.086 kişi depremden zarar görmüştür. Deprem bölgelerinden tahliye olan kişilerin yaklaşık 1.116.040 kişiden oluştuğu ifade edilir.

Bu sayı deprem bölgesinden her gün gerçekleşen tahliyelerle artış göstermektedir. Yapılan açıklamalarda şehirlerde otel, pansiyon, yurt, konuk evlerinde depremzedeler ağırlanır.

Kaç Depremzede Kurtarıldı?

Depremzedeler bulunduğu şehre göre hasar durumuna bağlı farklı kişi sayılarında bulunmaktadır. Yıkımın şiddeti her ilde farklı olduğu için depremzede sayısı ve kurtarılan sayısı değişkenlik gösterir.

Yapılan açıklamalara bakıldığında kurtulanların 100.000’i geçtiği bilinir. Depremde en çok zarar gören şehirlerde kurtarılan sayısı buna oranla değişir.

Bakanlık yaptığı açıklamalarda kurtulan sayısının her ilçede farklı olduğunu belirtmiştir. Ayrıca tamamen yıkılan veya yıkık durumda olan binalardan kurtulan sayısı daha farklıdır. Göçük altında kalan kişilerin kurtarma operasyonu zorlayıcı olduğu için kurtulanların sayısı da bu oranda az olmuştur. 

Depremzedelere 10 bin tl maddi yardım başladı başvurmak için https://www.devletodemeleri.com/10-bin-tl-yardim-nasil-basvurulur/ Tıklayın.

 

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu