Haberler

Deprem Bölgelerinin yapılandırma başvuru son tarihi belli oldu.

Deprem Bölgelerinin yapılandırma başvuru son tarihi belli oldu. Yapılandırma Başvurusu için Belirlenen Son Tarih

Deprem Bölgelerinin yapılandırma başvuru son tarihi belli oldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan zorlukları hafifletmek amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı önemli bir adım attı.

Deprem Bölgelerinin yapılandırma başvuru son tarihi belli oldu.
Deprem Bölgelerinin yapılandırma başvuru son tarihi belli oldu.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep‘in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki mükellefler için yeniden yapılandırma başvurularının son tarihi belirlendi. Bu gelişme, deprem bölgelerindeki vatandaşlar için büyük bir rahatlama anlamına geliyor.

Yapılandırma Başvurusu için Belirlenen Son Tarih

Depremden etkilenen bölgelerde yaşayan mükellefler, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunabilecek. Bu düzenleme, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği” ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mücbir Sebep Halinin Uzatılması ve Yapılandırma Süreci

Bu il ve ilçelerdeki uygulanan mücbir sebep halinin 30 Nisan 2024’e kadar uzatılması, bölgedeki vatandaşlara ekonomik açıdan nefes alma imkanı sağlıyor. Yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak üzere yapılacak başvuru ve taksit ödeme süreleri de bu çerçevede yeniden belirlendi.

Yapılandırma Başvuruları ve Taksit Ödeme Takvimi Belli Oldu

Yapılandırılan tutarların ödeme süreçleri de netleşti. Buna göre, birinci taksitin (peşin ödeme dahil) 2 Eylül 2024’e kadar, ikinci taksitin ise 30 Eylül 2024’e kadar ödenmesi gerekiyor. Diğer taksitlerin ise takip eden aylarda ödenmesi planlanıyor.

Yapılandırma Başvurusuna Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Mücbir sebep hali kapsamında olan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yaşayan ve bu durumdan etkilenen mükellefler, belirlenen tarihler arasında başvuru yapabilirler.

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu