Doğalgaz Yardımı

Denizli Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu Başladı. 2500 tl doğalgaz yardımı nasıl alınır?

Denizli Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu. Denizli belediyesi doğalgaz fatura desteği. Denizli belediyesi doğalgaz fatura destek formu. Denizli belediyesi Doğalgaz fatura desteği alma şartları nelerdir?

Denizli Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu 

Denizli Belediyesi Doğalgaz Yardımı. Doğalgaz yardım başvurular geçtiğimiz Eylül ayında başladı. Birçok Denizli halkı “Doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir, nasıl alınır, kaç defa veriliyor ?” gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

İlk kez geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren bu sosyal yardım maddi durumu yeterli olmayan birçok aile için umut kapısı oldu. 

Peki, Denizi Belediyesi Doğalgaz yardım başvuru şartları nelerdir, kaç defa verilir, nasıl alınır? İşte tüm detaylar.

Kış yaklaşırken ve enerji fiyatlarında benzeri görülmemiş bir artış varken doğalgaz faturaları birçok Denizli halkı için büyük bir mali zorluk haline geldi.

Doğalgaz faturanızı geciktirdiyseniz ve hizmetinizin kesilmesiyle karşı karşıya kalırsanız, doğal faturanızı ödeyemeyecek derecede maddi durumunuz kötüyse Denizli belediyesi aracılığıyla doğalgaz yardımı almaya hak kazanabilirsiniz.

Denizli belediyesi doğalgaz yardım başvurusu
Denizli belediyesi doğalgaz yardım başvurusu

Denizli belediyesi doğalgaz fatura desteği

Doğalgaz fatura desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaya başladı. Doğalgaz yardımı almak isterseniz ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri eksiksiz şekilde doldurup  bu hizmetten faydalanmak için başvuru yapabilirsiniz. E- devletin yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de doğalgaz fatura desteği başvurusu yapabilirsiniz.

Doğalgaz fatura desteği ödemesi yıllık 900₺  ila 2500 ₺ arasında değişkenlik gösterir. (Bu rakam, sizin genel durumunuza ve Denizli Belediyesinin doğalgaz yardımı için ayırdığı bütçeye göre belirlenir. ) Destekten faydalanmaya hak kazanırsanız PTT’ye faturalarınızı ibraz ederek fatura desteğinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca hayatı cihaza bağlı olan vatandaşların ve sağlık raporu bulunan kronik hastaların başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi halinde yüzde 5 ek ödeme yapılacaktır.

Denizli belediyesi doğalgaz fatura destek formu

E-devletten yaptığınız doğalgaz fatura destek başvurunuz onaylandıktan sonra PTT ye gidip faturalarınızı ibraz ettirip, hizmetten faydalanabilirsiniz. Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere verilir.

Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların ise destek miktarı kartlarına yatırılır. İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğalgaz fatura desteği önceki dönemlerde yer almayan kiracılarında artık doğalgaz fatura desteğinden faydalanabilmesi mümkündür.

Doğalgaz yardımı başvurunuzu tamamladıktan sonrası e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. ‘Doğalgaz yardımı tamamlandı‘ uyarısını gördüğünüz takdirde doğalgaz yardımınızın tamamlandığını ve doğalgaz desteği almanız yönünde değerlendirme gerçekleşir. 30 gün içerisinde doğalgaz fatura desteği başvuruları sonuçlanmış olur.

Eğer ki doğalgaz başvurusunda bir sıkıntı yaşıyorsanız, ve yardım anlamadığınız sebepten dolayı kesildiyse  Denizli Belediyesi ile irtibata geçip sorunu çözebilmeniz mümkün.

Denizli belediyesi Doğalgaz fatura desteği alma şartları nelerdir?

Denizli belediyesi doğalgaz fatura desteğinden faydalanmak isterseniz belirli şartları yerine getirmeniz gerekecektir. İşte o şartlar; 

 • Türk vatandaşı olmanız gerekir,
 • Öncelikle e-Devlet üzerinden doğalgaz fatura destek programına başvuruda bulunmanız gerekir.
 • Doğal gaz arzı sağlanan Denizli il sınırları içinde ikamet ediyor olmanız gerekir.
 • İkamet adresinizde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliğinizin bulunması gerekir.
 • Ödenecek faturanız mesken abone grubuna ait olmalıdır.
 • Hakkınızda ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahipliği kararı verilmesi gerekir.

Doğalgaz faturanızı nasıl düşürürsünüz?

Ekonomik ve sosyal kriz bağlamında, enerjiyle ilgili harcamaların azaltılması artık birçok hane için önemli bir mali sorun haline geldi. Enerji fiyatlarının kademeli olarak artmasıyla birlikte doğalgazın kWh’ ı genel olarak elektrikten daha ucuz olsa da, gaz giderleri yurt içi giderler içinde önemli bir paya sahiptir. Yaşam tarzınızı korurken faturanızı düşürmenin çözümleri nelerdir?

 • Isıtma maliyetlerinizi sınırlayın ve faturanızı azaltın

Bu enerji harcaması birkaç yıldır düşüyor olsa bile, ısıtma hala ev içi enerjinin en büyük tüketicisidir. Tek başına harcamaların yaklaşık %62’sini oluşturur. Bu nedenle ısınma ile ilgili gaz tüketimini azaltmak, gaz faturasını azaltmak isteyen herkes için çok önemlidir.

Bunu başarmanın birçok yolu var. Isı kayıplarını sınırlandırarak ısı üretiminizi optimize edebilirsiniz. İyi bir yalıtım ve kurulumlarınızın bakımı, örneğin radyatörlerinizi düzenli olarak temizleyerek ve havasını alarak yapılabilir. Odaların kullanımına göre sıcaklığın ayarlanması da önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

 • Doğalgaz faturasını azaltmak için akıllıca pişirin

İşte mutfakta gerçek tasarruf sağlamak ve doğalgaz faturanızı azaltmak için bazı ipuçları:

 • Tencerenin kapağını kapatın. Bu küçük hareket sayesinde su dört kata kadar daha hızlı kaynar.
 • Hızlı pişirme için düdüklü tencere kullanın. Mutfaklarda uzun süredir popüler olan düdüklü tencere, rekor sürede yemek pişirme gibi büyük bir avantaja sahiptir.
 • Gaz kazanı tüketimini azaltın

Kombinizin doğru ayarlanması, iyi performans göstermesi ve uzun vadede doğalgaz faturalarınızın düşmesi için şarttır.

Kombinin bakımı yıllık bir zorunluluktur ve lisanslı bir profesyonel tarafından yapılmalıdır 

Bir kısıtlamadan çok daha fazlası olan bu işlemin gerçek faydaları vardır, çünkü bir doğalgaz kazanının bakımı:

 • Gaz tüketiminde %8 ile 12 arasında tasarruf sağlar.
 • Cihazın performansını ve kullanım ömrünü artırır ve kazanın onarım riskini ortadan kaldırır.
 • Olası karbon monoksit zehirlenmesine karşı korur.

 

 • Doğalgaz az faturanızı azaltmak için sıcak su tüketiminizi azaltın

Sıcak su tüketiminizi azaltmak, doğalgaz faturanızı düşürmenin en etkili çözümlerinden biridir. Aslında, sıcak su her kullanıldığında, şofbeniniz, kullanılan suyu istenen sıcaklığa ısıtmak için gaz kullanımında epey zorlanır.

 

 • Bir hanenin evsel gaz tüketiminin yaklaşık %15’i su ısıtmaya harcanmaktadır.

Sıcak su tüketiminizi kontrol altına almak ve gaz faturanızı azaltmak için benimsemeniz gereken iyi alışkanlıklar şunlardır:

 • Uzun banyolar yerine hızlı duşları tercih edin: Bu ipucu çok fazla gaz tasarrufu yapmanızı sağlar, çünkü bir banyo duştan ortalama 3 ila 5 kat daha fazla su hacmi kullanır ve bu nedenle onu ısıtmak için gaz kullanır.
 • Ellerinizi soğuk suyla yıkayın.
 • Su koruyucular veya hidro-verimli havalandırıcılar kurun. Yüksek bir debiyi korurken daha az sıcak su tüketmek için, su musluklarına kurulacak bu çözüm çok etkilidir ve büyük bir yatırım gerektirmez.
 • Doğalgaz peteğinin performansını optimize edin

Birkaç basit adım, peteklerinizin performansını optimize edebilir ve dolayısıyla onlara sıcak su sağlamak için gereken doğalgaz tüketimini azaltabilir:

 • Peteklerinizin düzenli olarak temizleyin ve havasını alın: bu işlem radyatörlerin çalışmasını optimize eder ve böylece gaz tüketimini azaltır.
 • Sıcak su ve beyaz sirke ile nemlendirilmiş bir bezle düzenli olarak doğalgazın peteklerinizin tozunu alın.
 • Alanı, ısının serbestçe dolaşabileceği şekilde düzenleyin. İdeal olan, doğalgaz peteklerinizin önündeki alanı boş bırakmak ve önlerine mobilya yerleştirmemektir.

Kaçınılması gerekenler

 • Peteklerin önüne veya yanına bir mobilya yerleştirmek,ısı kaybını önler.
 • Perdelerin uzunluğu, petekleri örtmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Peteklerin üzerine nesneler koymak, ısının dağılmasına engel olur, bu aynı zamanda tehlikeli olabilir.
 • Doğalgaz faturalarını azaltmak için ısı yalıtımını iyileştirin

Isı yalıtım çalışması yapılması gerçek anlamda ısınma tasarrufu yapılmasını sağlar . İşin maliyeti fazla olsa da yine de gaz faturasında sonradan oluşan tasarruflarla çok hızlı bir şekilde amorti edilir.

Konaklamanın bir profesyonel tarafından gerçekleştirilen termal incelemesi , planlanacak işin niteliğini belirlemeyi ve tahmini müşterinin bütçesine göre uyarlamayı mümkün kılar. Bu analiz yapılırken dikkate alınan unsurlar duvarların yalıtımı, ısıtma sisteminin çalışması ve ısı kaybıdır.

Aşağıdaki ısı yalıtım işlerinin doğalgaz faturasına gerçek anlamda etkisi vardır:

Çatı katının ve çatının yalıtımı: Bir meskendeki en büyük ısı kaybı üst kısımdan meydana gelir, bu nedenle bu iş bir öncelik olmalıdır.

Dış duvarların yalıtımı: Soğukla ​​temas halinde, aynı zamanda içerideki tazeliğin ana difüzörleridir.

Çift ​​camlı pencere montajı

Zemin yalıtımı: Çok az kişi bunu düşünür, yine de zeminin ısı yalıtımı bir konut içindeki ısı kaybını %7 ila 10 oranında azaltmayı mümkün kılar.

 • Gaz faturalarını azaltan teknolojik yenilikler

Ekolojik ve akıllı sirkülasyonlu duşlar, genellikle geleneksel duş sistemlerinde kullanılan su ve enerjiden %80’e kadar tasarruf sağlar. Prensip: cihaz sürekli olarak kirli suyu ve temiz suyu yeniden kullanmak için ayırır.

Geri dönüşüm duşları:

Geleneksel bir duşa kıyasla %80 su tasarrufu;

 • Geleneksel bir duşa kıyasla %82 enerji tasarrufu sağlar.
 • Geri kazanılan su filtrelenir ve hemen diğer kullanımlar için tekrar kullanılabilir: Bu tür bir duş için toplamda sadece 5 litre sıcak su gerekir!

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu