Maddi Yardım

Dar Gelirli Ailelere Elektrik Desteği

Dar Gelirli Ailelere Elektrik Desteği. Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır? Elektrik Fatura Destek Şartları Nelerdir?

Dar Gelirli Ailelere Elektrik Desteği

Devletimiz, 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan her vatandaşı için birtakım sosyal ve maddi yardım politikaları yürütür. Bu yardımlar ise, tamamen vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda devlet tarafından geliştirilir.

Son yıllarda artan enflasyon oranları, alım gücünün çok fazla düşmesi ve hayat refah düzeyinin azalması sebepleri ile vatandaş maddi anlamda zorluk çekmeye başladı. Devletimiz de bu duruma el atmak amacıyla yeni bir yardım politikası geliştirdi ve dar gelirli ailelere elektrik desteği vermeye başladı. Yapılan bu yardımlar sonucunda, vatandaşın yüzü güldü ve maddi anlamda kendini daha rahat hissetmeye başladı. 

Yapılan bu yardımlar, vatandaşların devlete olan güvenini de arttırmayı amaçlar. Aynı zamanda devletimiz sosyal bir devlet olduğu için yaptığı bu yardımlar ile de her vatandaşına kucak açmayı hedefler.

Yapılan bu yardımlar her sene ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir. Yapılacak olan bu yardımlardan kimlerin fayda sağlayacağını ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığı araştırmalar ve düzenlemeler sonucunda bir karara bağlamakla mükelleftir.

elektrik fatura desteği nasıl alınır
elektrik fatura desteği nasıl alınır

Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu sene böyle bir sosyal yardımda bulunacağını öğrenen vatandaşlar, şimdilerde elektrik fatura desteği nasıl alınır sorusuna devlet tarafından verilecek olan cevabı istiyorlar. Bu sorunun cevabı devlet tarafından verildi bile.

Bu yardımdan fayda sağlayıp kendinizi maddi açıdan daha rahat hissetmek istiyorsanız, yapmanız gereken öncelikle ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvurmak olacaktır. Eğer bu vakıftan, bir sebeple düzenli yardım alıyorsanız siz de devletin sağladığı bu yardım politikasından fayda sağlayabileceksiniz. 

Size sağlanmakta olan bu desteği, PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Bu konu hakkında bilmeniz gereken bir diğer şey ise, verilecek olan bu yardımın size nakdi olarak tahsil edilemeyeceğidir. Bu yardımdan fayda sağlamak için, her ay elektik faturanızla birlikte PTT şubelerine gidip, devletin sizin için ayırdığı indirim miktarını faturanızdan düşürmek olacaktır. Yani devlet size kaç Türk lirası indirim sağlamışsa, o miktar kadar daha az fatura ödemesi yapabileceksiniz.

Verilecek olan bu yardımdan süreli ya da süresiz olarak faydalanabileceksiniz. Eğer aldığınız yardım türünün süresi bittiyse ve gerekli şartları hala sağlıyorsanız, ihtiyacınız olan yardımı tekrardan almak için sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına bir daha gidip görüşme yapmanız gereklidir.

Devlet tarafından verilen bu yardım projesi, diğer yardım türlerinde olduğu gibi verilen ücret sizden asla geri talep edilmez. Yani verilen tüm maddi yardımlar tamamen geri ödemesiz olarak yardımı alan vatandaşlarına hibe edilmektedir.

Elektrik Fatura Destek Şartları Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu yardımın kimlere verileceği aile ve sosyal politikalar bakanlığınca belirlenir. Elektrik fatura destek kimle alabilir sorusunun cevabı ise, bakanlık tarafından şu şekilde belirlendi; 

 • Devletin belirlediği 3294 sayılı kanın kapsamında bulunan vatandaşlar
 • Dar gelirli vatandaşlar,
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar,
 • Yardıma muhtaç kişi ya da aileler
 • Asgari ücret geliri altında yaşayan vatandaşlar,
 • Aldığı ücret, hane içinde yaşayan kişi sayısına bölündüğü zaman ortaya çıkan miktarın 1/3 oranında olması,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar,
 • Yetim ve öksüz kişiler,
 • Muhtaç asker aileleri,
 • 65 yaşını doldurmuş kimsesi olmayan vatandaşlar,
 • Şartlı eğitim programlarından herhangi birine tabi olanlar,
 • Evlerinde kronik hasta bulunan kimseler,
 • Hayatı elektrikli solunum cihazlarına bağlı olan kimseler,
 • Yaşlı aylığı alan kimseler,
 • Silikozis aylığı alan kimseler,

Devletin belirlediği bu yardım kapsamına girebilecek olan kişilerdir.

Sanal Portal Yardım Başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/sanalportal/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4.5/5 - (8 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu