devlet ödemeleri

Belediye Yardımları

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu

devlet ödemeleri

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Çorum Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama; Çorum ili, geçmişte önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve Karadeniz’in orta kesiminde bulunan bir ildir.

Çorum Belediyesi, her zaman olduğu gibi pandemi döneminde de vatandaşlarına yardım etmeyi sürdürmektedir. Zorlu pandemi koşulları altında işlerini sürdürmeye çalışan işçilere, dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafa, işten çıkarılmak durumunda kalan kişilere çeşitli yardımlarda bulunuyor.

Ayni ve nakdi yardımlarını, yardıma ve desteğe muhtaç kişileri belirleyerek hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bazı desteğe muhtaç kişilere sosyal yardım kartı vererek ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Bunların yanı sıra eğitim desteğini de sunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Çorum Belediyesi ve Çorum Belediyesi’nin yaptığı sosyal yardımlar hakkında bilgiler vereceğiz. Sosyal yardım başvurusunun nasıl yapılacağı hakkında birkaç detaya değinmeye gayret edeceğiz.

Çorum Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Çorum Belediyesi yardımları, ayni ve nakdi yardım olarak 2’ye ayrılmaktadır Belediye tarafından belirlenen yardımlar şunlardır:

 • Kira için nakdi destek
 • Temizlik malzemelerin edinilmesi için destek
 • Nakdi destekler (sosyal kart yardımı, para yardımı, vb.)
 • Gıda yardımı ve erzak kolisi
 • Yakacak desteği (odun, Kömür vs.)
 • Şartlı eğitim desteği
 • Çocuklara kırtasiye yardımı
 • Şartlı sağlık desteği
 • Çocuklara tablet desteği
 • Engelli vatandaşlara destek
 • Dul kadınlar için destek
 • Muhtaç asker aileleri için destek
 • Günlük sıcak yemek hizmeti
 • Yeni doğan bebeklere bebek yardım paketi

Çorum Belediyesi, sosyal yardımda bulunacak kişileri büyük bir titizlik ve özveri ile seçmektedir. Bunun nedeni gerçekten yardıma muhtacı olan kişileri belirleyerek onların yardımına koşabilme arzusudur.

Çorum Belediyesi’nin yardım verdiği kişilerin arasında; düzenli bir mesleği ya da geliri olmayan vatandaşlar, evsizler, kimsesizler, dul kadınlar, yaşlı ve engelli vatandaşlar ve hane halkının aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler yer almaktadır.

Kimsesizler, yaşlı ve engelli vatandaşlar ve yardıma muhtaç bireylere, aşevlerinde hazırlanan sıcak yemeklerden düzenli olarak dağıtılmaktadır. Kronik hastalığı bulunan vatandaşlar da bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Okul çağında olup, ailelerinin durumu elverişli olmadığı için eğitim hayatına devam edemeyen bireyler için kırtasiye malzemeleri ve her türlü okul araç gereçleri sunulmaktadır. Online eğitimlere katılım sağlayabilmeleri amacıyla yapılan tablet desteklerinden de faydalanabilmektedirler.

Aynı zamanda okul çağındaki çocukların kışlık kıyafet ve giysi (mont, bot, önlük vs.) ihtiyaçlarını da karşılayan Çorum Belediyesi, bu aşamada şehit ve gazi çocuklarına da kol kanat germektedir.

Çorum ilinde, düşük yaşam standartları altında yaşamını sürdürmeye gayret eden vatandaşları da unutmayarak kira yardımında bulunan Çorum Belediyesi vatandaşların takdirini toplamaktadır.

Yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar, hasta ve engeli bulunan vatandaşlar için Vefa Sosyal Destek Grupları ve aşevleri beraber çalışmaktadır. Sıcak yemeklerinin evlerine teslimini sağlayan belediye, dışarı çıkmasında sakınca olan 65 yaş üstü vatandaşların da alışverişlerini yapmaktadır.

Belediye’nin vatandaşlara dağıttığı sosyal yardım kartları anlaşmalı marketlerde kullanılmaktadır. Çorum Belediyesi; Carrefoursa, BİM, Şok, Migros vb. marketler ile anlaşarak dar gelirli vatandaşlara destek olabilmeyi hedeflemektedir.

Eşi vefat eden ya da çeşitli nedenlerden dolayı eşinden ayrılmış, işi ve düzenli geliri olmayan vatandaşlara da iki çeşit yardımda bulunmaktadır. Bunlar ayni ve nakdi yardımlardır.

Yardıma muhtaç insanlara, engelli ve yaşlı vatandaşlara belediye tarafından özel hizmetler sunulmaktadır. Belediyenin bu kişiler için sunduğu hizmetlerden biri ev temizliğidir. Pandemi nedeniyle 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın da sağlığı gözetildiğinden dolayı bu hizmetler şimdilik durdurulmuştur.

Çeşitli doğal afetler nedeniyle evlerini kaybetmiş ya da geçirdiği kazalar nedeniyle iş yapamayacak durumda olan kişilere de yardımlar yapılmaktadır. Çorum Belediyesi bu kişilere çeşitli gıda ve yiyecek yardımlarında bulunurken nakdi yardım yapmayı da ihmal etmiyor.

Çorum Belediyesi, şehit ve gazi ailelerini de unutmayarak yaşadıkları zorlu süreçlerde onlara da destek olmaktadır. Ramazan aylarında kurdukları iftar çadırları ile şehit ve gazi ailelerine, kimsesiz ve dar gelirlilere destek olmaktadır.

Çorum’da yaşayan Çorum halkının yanında mülteci vatandaşlara da destek olan Çorum Belediyesi, vatandaşların daha olumlu şartlar altında yaşamalarına katkı sağlamaktadır.

Engel derecesi en az %40 olan vatandaşların da yaşamlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri sağlayarak yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Yardıma muhtaç ve dar gelirli olduğu tespit edilen asker ailelerine de çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Desteğe ihtiyacı olan ailelerde dünyaya gelen bebeklerin her türlü ihtiyacını karşılamak için de Çorum Belediyesi tarafından ekipler oluşturulmuştur. Yeni doğan bebekler için bebek paketleri hazırlanmaktadır.  Bu paketlerin içeriğinde bebeklerin temel ihtiyaçlarına dair her şey bulunmaktadır.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çorum Belediyesi yardım başvurusu yapabilmek için iki seçenek vardır. İlk olarak Belediyeye bizzat gidebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

İkinci olarak ise belediyeye gitmeden online olarak e-devlet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzu e- devlet üzerinden yapmaya karar verdiyseniz, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine erişim sağlamanız gerekecektir.

Linke tıkladıktan sonra e- devlet sisteminize giriş yaparak başvuru sayfasına girmelisiniz. Karşınıza Uygulamaya Git butonu çıkacaktır buraya tıkladığınız takdirde başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.

Başvuru sayfasında yardım istediğiniz belediyeyi seçerek başvuru formunda yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmalısınız. Sayfanın altında Sosyal Yardım Türleri bulunmaktadır. Buradan hangi yardımı talep ettiğinize dair bir seçeneği tıklamalısınız. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra onaylayarak göndermeniz gerekecektir.

Çorum Belediyesi’nin yaptığı sosyal yardımlar hakkında detaylara ulaşmak için belediyeye gidebilir ya da arayarak bilgi alabilirsiniz.

Çorum Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Çorum Belediyesi yardım başvuru formu; Sosyal yardım başvurusunda bulunmak için ister belediyeye gidin isterseniz de online başvuru yapın, iki şekilde de başvuru formlarında yer alan soruları yanıtlamanız gerekmektedir.

Formlarda sorulan sorular; gelir durumu, medeni hal, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı ve mesleğe dair sorulardır.

Bu formların doldurulmasının amacı yardıma muhtaç kişileri doğru bir şekilde tespit edebilmektir. Formda yer alan bilgiler belediyeler tarafından incelenerek doğruluğu tespit edilmektedir. İncelemeden sonra doğru beyanda bulunmayan kişiler tespit edildiği takdirde gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Çorum belediyesi yardım formu doldurduğu tespit edilen ancak gelir durumu zayıf olmayan vatandaşlar hakkında mağdur kişilerin hakkına girdiğinden ve belediyeyi yanılttığından dolayı gerekli cezalar uygulanacaktır.

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Çorum Belediyesi yardım başvurusu sorgulama; Yapılan sosyal yardım başvurularınızın son durumunu öğrenmek için dilerseniz belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayıp sorabilirsiniz.

Çorum Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemini online ortamda yapmak istiyorsanız eğer bunun için de e-devleti kullanabilirsiniz.

e-devlet üzerinden başvurunuzun durumunu kontrol edebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayarak siteye erişim sağlamalısınız.

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çorum Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; Sosyal yardımların şartları, belediye tarafından hangi yardımların sunulduğu, başvuru yapmak için izlenilmesi gereken yollar ve başvuru için istenilen evraklar ile ilgili Çorum Belediyesi yardım başvuru numarası olan 0364 225 08 10’u arayarak bilgi alabilirsiniz.

Çorum Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çorum Belediyesi; kimsesizler, yaşlı ve engelliler, yardıma muhtaç olan dar gelirli vatandaşlar için destek vermesinin yanında, zorlu pandemi sürecinde işini kaybeden gelir durumu zayıflayan kişiler için de destekler sunmaktadır.

Çorum Belediyesi gıda yardım başvurusu adı altında çeşitli gıda takviyelerine de başvuru seçeneği sunulmaktadır. Başvurunuzu ister belediyeye giderek isterseniz de e-devlet üzerinden tamamlayabilirsiniz. Bunların yanında Ramazan ayında da vatandaşlarını ihmal etmeyerek gıda paketleri ve yardım kolileri göndermeye devam etmektedir.

Çorum Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Çorum Belediyesi yardım kolisi başvurusu sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere içinde temel ihtiyaçlarının giderilmesi için erzak, temizlik malzemesi gibi malzemeler bulunmaktadır.

İhtiyaç sahibi olan ailelere yapılan yardım kolisi yardımı başvurusunu http://basvuru.corum.bel.tr/Account/Login adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için üye olmanız gerekiyor. Eğer üye değilseniz yeni üye olmalısınız. Üyeliğiniz varsa, daha önce kayıt olduğunuz bilgilerle sisteme giriş yapabilirsiniz.

Çorum Belediyesi yardım kolisi başvurusu yaptıktan sonra, yapılan başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır ve daha sonra size olumlu ya da olumsuz olarak dönüş sağlanacaktır.

Çorum Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Çorum Belediyesi, dar gelirli ve yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelerin çocuklarına eğitim konusunda teşvik edici ve yardımcı olacağı ümit edilen araç gereçler göndermektedir.  Korona virüs süresince online olarak yapılan eğitimlerin aksamaması adına ücretsiz tablet dağıtılmıştır.

Bu tablet yardımından yalnızca muhtaç ailelerin çocuklarının yararlanacağı noktası önemle vurgulanmaktadır.  Bu nedenle eğer çocukları için bu yardımı almak isteyen aileler var ise muhtarlıklarından fakirlik belgesi olarak bilinen bir belgeyi talep etmeleri gerekmektedir.

Bunun yanında çocuklarının eğitim gördüğüne dair de bir öğrenci belgesini ya belediyeye ulaştırmaları ya da e devlet üzerinden başvuru esnasında yüklemeleri gerekmektedir.

Eşi ya da ailesi tarafından mağdur edilmiş ve şiddet görmüş kadınlar da belediyenin öncelikli listesinde yer almaktadır.

Şiddet mağduru kadınlar için sığınma evleri ayarlayan belediye ekipleri, bu kişiler için gıda yardımı da sağlamaktadır.

Bununla beraber dul kadınlar için de desteğini sürdüren Çorum Belediyesi, konuk evleri, gıda kolileri, kışın yakacak yardımı ve nakdi yardımlar da sağlamaktadır.

Çorum Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Yardıma muhtaç olduğu tespit edilen dar gelirli ailelerin destek taleplerini dikkate alarak sosyal kart gönderen Çorum Belediyesi, yaptıkları yardımın yanında diğer ihtiyaçlarını da anlaşmalı marketlerden karşılayabilmeleri amacıyla kartları sahiplerine ulaştırmaktadır.

Çorum Belediyesi sosyal destek kartı başvurusunu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Belirli limitler dahilinde sunulan bu kartlar kişilerin aylık ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi hedeflemektedir.

Çorum Belediyesi Yaşlı ve Hastalara Bakım Hizmeti Yardımı

Çorum Belediyesi yaşlı ve hasta bakımı konusunda da destek vermektedir. Çorum Belediyesi, korona virüs başladığı zamanlarda Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturarak çeşitli görevler vermiştir. 65 yaş üstü veya kronik hastalıkları nedeniyle dışarı çıkması risk arz eden kişilerin ihtiyaçlarını da yerini getirilmiştir.

Kişiler; 155, 112 veya 156 numaralı Vefa Sosyal Destek gruplarını arayarak ihtiyaçlarına yönelik bilgi vermektedir. Talep edilen ihtiyaçlar Vefa Sosyal Destek grupları tarafından karşılandığı zaman adrese teslim ediliyor.

Yardıma muhtaç ve yaşlı vatandaşların ihtiyaçları gönüllüler tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

Bunun yanında, bu kişilerin resmi kurum ya da bankalar ile ilgili işlemleri de Vefa grupları tarafından karşılanmaktadır.

Çorum Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Çorum Belediyesi yardım başvurusu ile belediye tarafından sunulan yardımlardan; yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlar, yaşlılar, dul kadınlar, şiddet mağduru kadınlar ve düzenli bir geliri olmayan vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Başvuruyu yapan kişinin gerçekten muhtaç durumda olması gerekmektedir. Bunun tespiti için belediye ekipleri tarafından bazı evraklar istenmektedir. Yardım başvurusunda bulunan vatandaş eğer engelliyse belediyeye sunulacak olan evrakın tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekmektedir.

Çorum Belediyesi, yapılan başvuruları inceleyerek yardıma muhtaç durumda olduğu görünen aileleri bir görüşme yapmak amacıyla belediyeye davet etmektedir.

Bu görüşme sonrasında vatandaşların evlerine belediye ekiplerinden oluşan bir komisyon gönderilmektedir.  Komisyon, evde yaptığı inceleme sonrasında bir rapor hazırlamaktadır.

Belediyeye teslim edilen raporda yazan bilgiler ile diğer evraklar arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Bilgilerin doğruluğunu tespit eden belediye, başvuruda bulunan aileye yardım yapılıp yapılmayacağı hakkında detaylı bir inceleme yapar.

Bu yazımızda sizlere Çorum Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Çorum Belediyesi yardım başvurusu sorgulama, Çorum Belediyesi yardım başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de merak ettiğiniz şeyleri sorabilir ya da görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu