Sosyal Yardım

Beyaz Eşya Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Beyaz Eşya Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. Beyaz Eşya Yardımı için Nereye Başvurulur? IBB Eşya Yardımı Nasıl Yapılır? Ev Eşyası Yardımı Nedir? Yeni Evlenenlere Beyaz Eşya Yardımı

Beyaz Eşya Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Beyaz eşya yardımı nasıl alınır? sorusunun cevabı maddi durumu iyi olmayan aileler tarafından araştırılıyor. Belediyelerden veya farklı kurumlar tarafından beyaz eşya yardımı yapılıp yapılmadığı her dönem merak konusu oluyor.

Özellikle yeni evlenecek çiftler veya evini yenilemeyi düşünen kişiler, fakat bütçesi yetmeyenler için bu, daha da önem arz ediyor.

Peki beyaz eşya yardımı için başvurular nereye yapılıyor? Şartlar neler? Kimlere ne şekilde bir destek sağlanıyor? Hepsinin yanıtı için doğru içeriği okumaktasınız.

Beyaz Eşya Yardımı için Nereye Başvurulur?

Aile Bakanlığı’na, bulunduğunuz yerin belediyelerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilirsiniz. Tabii ki buralar her zaman beyaz eşya yardımı sağlıyor demiyoruz.

Fakat güncel olarak böyle bir destekten faydalanma imkânı sunuluyorsa, en doğru ve detaylı bilgiyi bu mecralardan edinebilirsiniz.

Beyaz Eşya Yardımı Nasıl Alınır
Beyaz Eşya Yardımı Nasıl Alınır

IBB Eşya Yardımı Nasıl Yapılır?

Birçok öğrenciye burs fırsatı tanıyan İBB, ekonomik açıdan zorluk yaşayan ailelere de beyaz eşya yardımı yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin gerçekleştirdiği bu faaliyetten yararlananlar arasına katılmak için Beyaz Masaya müracaat etmeniz gerekiyor.

Başvurunuz sonrasında gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınız ayrıntılı olarak inceleniyor ve ona göre yardıma hak kazanıp kazanamayacağınız belirleniyor.

 • İBB’nin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Beyaz Masa’nın resmi sayfasına ise bu linkten erişim sağlamanız mümkündür.

Ev Eşyası Yardımı Nedir?

Mobilya, elektronik ev âletleri, beyaz eşya, mutfak gereçleri, halı gibi ihtiyaçların karşılıksız olarak giderilmesine eşya yardımı deniyor. Bu yardım kişilere doğrudan eşya temin edilmesi şeklinde olabileceği gibi, eşyanın bedeli kadar ödeme yapılması biçiminde de tezâhür edebiliyor.

Söz konusu yardım genellikle aşağıdaki durumlarda sağlanıyor:

 • Kişinin mevcut konutunu su basması, bu nedenle eşyalarının zarar görmesi ve zor durumda kalması,
 • Yangın,
 • Deprem ve sel gibi doğal âfetlere maruz kalmak vs.

Bu yardımı sağlamakta olan kurumlar, kuruluşlar veya vakıflar bunu hayır amaçlı yapar.

Hakiki ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere herhangi bir ücret almadan eşya yardımında bulunurlar. Tabii ki sonradan da bunun için herhangi bir ücret istemezler. Yani, ‘beyaz eşya yardımı aldıktan şu kadar ay sonra ödeme yapmaya başlayacaksınız.’ Gibi bir şey yoktur. Zaten, ‘yardım’ olarak nitelendirilmesinin anlamı da budur.

Eğer bu yardımı alan kişilerden belli bir süre sonra ödeme talep edilecek olsaydı bunun krediden farkı kalmazdı.

Yeni Evlenenlere Beyaz Eşya Yardımı

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan bu destek ödemesi, yeni bir yuva kurmak isteyenleri yakından alâkadar ediyor. Siz de sevdiğiniz kişiyle hayatınızı birleştirmek istiyorsanız fakat evinizi döşemek için yeterli maddi imkânınız yoksa üzülmeyin!

Ev eşyası yardımı alarak kendinizi ekonomik anlamda rahatlatabilir ve evinizi güzel bir şekilde dekore etmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Aile Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sosyal yardımlar genel müdürlüğü birimleri 2022 yılında da ev eşyası yardımı yapıyor. Farklı kategorilere ayrılan bu destek, beyaz eşya yardımı ve mobilya yardımını da içine alıyor.

Siz de eşya yardımına gereksinim duyuyorsanız Aile Bakanlığı’na başvuruda bulunarak bu yardım için talep edebilirsiniz. Bu noktada Aile Bakanlığı’nın Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimine yahut Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimine müracaat etmelisiniz.

Hangi şartlar altında yaşadığınız, gelir durumunuz ve benzeri faktörler değerlendirilerek beyaz eşya yardımı için uygunluk taşıyıp taşımadığınız belirlenecek. Bakanlık biriminin onayı hâlinde tarafınıza beyaz eşya yardımı yapılacak veya ihtiyacınız olan eşyaların bedeli nakit olarak ödenecek.

Fakirlere Eşya Yardımı

Geçtiğimiz yıl ihtiyaç sahibi aileler 5.000 TL değerinde ev eşyası yardımı alabiliyordu. Fakat bu yıl limit artırıldı ve daha yüksek tutardan ödeme yapılmaya başlandı.

Siz de bu devlet desteğinden istifâde etmek için yukarıda bildirdiğimiz yerlere başvurarak verilen formları eksiksiz doldurmalısınız. Kurum sizden hangi evrakları isterse onları da tamamlayıp başvurunuza onay gelmesini beklemelisiniz. Kısa süre içinde olumlu veya olumsuz bir sonuç alacaksınızdır.

E-Devlet Eşya Yardım Başvurusu

Bildiğimiz kadarıyla E-Devlet eşya yardım başvurusu için şu an özel bir sayfa oluşturmuş değil. Başvurular az evvel adı geçen kurumlara giderek bizzat yapılıyor. Bu konuda bir gelişme olursa yazımızı güncelleyeceğiz.

4.9/5 - (24 Oy )

12 Yorum

 1. Eşimden ayrıyım 3 çocuğum var kiracıyım çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Okul ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Kış geliyor ne odun nede kömür var. Çok zor durumdayız. Ameliyat oldum yeni çalışamıyorum çocuklar küçük bulaşık yıkayamıyorlar makinam bozuldu buzdolabı bozuldu. Sizden yardım bekliyorum.

 2. Slm bnm 3 çocuğum var yardım istiyorum.edim mahkum cezaevinde. beyaz eşya istiyorum.cocuklarim için . elbise dolabı.ranza yatak..esyassini istiyorum Allah için yardım bekliyorum çocuklarim icin

 3. Eşim inşaatçı asgari ücretle çalışıyor ihtiyacım var banada yardım edin üç çocuğum var üçüde okula gidiyor neminde çamaşır makinesi süpürge ve elbise dolabı yardım bekliyorum kış geldi işler durdu evimin kirası 3500 milyar sizden bir destek bekliyorum

 4. Ben aysel Köseoğlu kiracıyım 4 tane çocuklarım var durumum yok eşim şeker hastası allah rızası için yardımcı olun bana ayrı eve çıktım kaynanam hiçbişey vermedi bana durumum olmadığı için alamıyorum yemeğimi piknik tüpüyle yapıyorum piknik tüpümden başka hiçbir beyaz eşyam yok çamaşırlarımızı kaynanamın makinesinde yıkıyorum dizimde çatlak var gıgırdak çürüyor dakka başı inip çıkamıyorum beyaz eşya yardımı istiyorum allah rızası için

 5. İbb Aliş veriş kartı na çok ihtiyacım var çamaşır makinesi bozuldu yeni bir çamaşır makinesi rica ediyorum birde kıyafet rica ediyorum

 6. Eşim ceza evinde ben oğlumla yaşıyorum 4 yaşında koltukta yatıyoruz evimizde maza yatak gardolap yok eşyalarım hep yerde duruyor sesimi duyarsanız çok sevinirim

 7. Ben ayfer 2 çocugum var kiracıyim kiramı ödeyemiyorum sizden yardım istiyorum bulaşık makinesi buzdolabı ve fırınım yok birde Televizyon um yok eşim calişmiyor sizden ricam yardım istiyorum

 8. İki çocuğum var kiradaýiz makinem cslısmıyor elbise dolaplarım yok yardım edin lütfen destek verin

 9. 3 cocugum var biri 3 yasinda2 yasindaoglum ve yeni 40ı cikan bebegim var evimde hic esyam yok koltuk takimi yatak odasi ve behaz esyalaeim yok hali yok kiyafet yok ev kira cocuklarimin hepsi bezleniuor ve mama iciyolar bi cocugmda itizim belirtileri var lutfe yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu