devlet ödemeleri

Güncel

Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak? Bedelli askerlikten yararlanacak kişiler ne zaman sevk edilecek? 2023 Bedelli Askerlik Ne Kadar? Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak? Bedelli askerlikten yararlanacak kişiler ne zaman sevk edilecek? 2023 Bedelli Askerlik Ne Kadar? Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik durumu en geç 25 Ocak 2023 tarihinde duyurulacaktır. Duyuruları takip eden bedelli askerlik yapmayı düşünen kişiler celp ve sevk duyurusu için Milli Savunma Bakanlığı sitesini ziyaret edebilir. Karar öncelikli olarak Meclis’e sunulacak ve sonrasında duyurular ocak ayı içerisinde belirlenecektir. Mecliste oy birliği ile karara bağlandıktan sonra en son bedelli askerlik ücreti 2023 yılı için oluşacaktır. 

2023 yılında e-Devlet üzerinden duyurular 18 Ocak 2023 tarihinde yapılacaktır. Ayrıca başvuru yapan ve ödemesini tamamlayan kişiler 2023 yılında celp ve sevk dönemlerini bir aylık olan temel askerlik eğitimlerini yapabilmek için belirlenecek olan bölgelere sevk edilecektir.

Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak
Bedelli Askerlik Ücreti 2023 Ne Zaman Açıklanacak

Bedelli askerlikten yararlanacak kişiler ne zaman sevk edilecek?

 • 2 Şubat 2023
 • 2 Mart 2023
 • 6 Nisan 2023
 • 4 Mayıs 2023
 • 31 Mayıs 2023
 • 6 Temmuz 2023
 • 10 Ağustos 2023
 • 7 Eylül 2023
 • 5 Ekim 2023
 • 9 Kasım 2023
 • 7 Aralık 2023

Ayrıca ödemesini yapan bedelli askerlik yapacak kişilerin sevki uygun tüm yükümlülükleri yerine getirdikten sonra sevk tarihinden on gün öncesinde e-Devlet üzerinden başvurusunu yapması lazımdır. E-Devlet üzerinden askerlik şubesi başvuruları alınabilecektir. Bedelli askerlik için Milli Savunma bakanlığı e-Devlet sayfası ziyaret edilebilir. 

Sadece kişinin kendi e-Devlet hesabı üzerinden sevk dönemini ve celp dönemini belirleyebilmesi mümkündür. Ayrıca 2023 yılında erteleme yapacaklar kanundaki yükümlülükleri yerine getirmeli ve buna göre celp ve sevk dönemlerini belirlemesi gerekir. Erteleme yapacak kişilerin öncelikli olarak bakanlığın asker alma kanunu incelemesi gereklidir. Bu kanun gereğince bazı şartları taşıması durumunda erteleme yapabilmesi mümkün olur.

2023 Bedelli Askerlik Ne Kadar?

Bedelli askerlik 2023 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği ücret ile tercih edilebilecektir. Bu ücret yapılan bazı açıklamalarda ortalama 93.258 TL olarak belirlenecektir.

Bedelli askerlik müracaatı için bazı gerekli şartlar vardır. Bu şartlara uyan kişiler ücreti ödeyerek bedelli askerlik yapabilir. Ayrıca bu ücretin geçerliliği sadece 2023’ün ilk altı ayı içerisindedir. Bedelli askerlikteki başvuru şartları öncelikli olarak yaş sınırlaması olmaksızın askerlik çağına girmiş olmaktır. 

İlgili Makaleler

Yoklaması gelen ve sağlık muayenesi tamamlanan kişilerin askerliğe elverişli olması gerekir. Ayrıca askerlikten yararlanma hakkı elde edip bu haktan vazgeçmemiş olmak bedelli askerlikte aranan şartlardan biridir. Müracaat edenlerin önceden iki ay öncesinde ödemesini yapması ve kura ile bedelli askerlikten vazgeçmemiş olması gerekir.

Yani daha önce ödemesini yapıp da askerlik yapmayan kişilerin bir dahaki sefere bedelli askerlik yapabilmesi mümkün değildir.

Bedelli Askerlik Ne Kadar Oldu?

2023 Yılında Bedelli Askerlik Bedeli 93.258 TL Olarak Güncellendi. Bu Ücret ocak 2023 tarihi için belirlenen ücrettir. 2023 yılı içerisinde ücrette değişiklik de yapılabilir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu yapacak kişiler Milli Savunma Bakanlığı asker alma hizmetinden yararlanmalıdır. Bakanlığın yönetmeliğinde geçen ödeme yöntemlerinde gerçekleştirmeli ve yoklaması varsa buna göre yükümlülüklere uymalıdır. Öncelikli olarak bedelli askerlik yapacak kişiler yoklaması olup olmayacağına göre askerlik hizmet tercihi ve başvurusunu yapması lazımdır. Sağlık raporu alarak e-Devlet üzerinden askerlik şubesine müracaat etmesi lazımdır. 

Ayrıca celp tercihi yaptıktan sonra ödemesini yapıp ve sonradan kura çekimi ve sınıflandırmaya girmesi gerekir. Duyuruları takip ederek birliğe sevk edilir ve sonrasında askerlik hizmeti ile bedelli askerlik dönemi başlatılır. Bu dönem toplamda bir aylık temel askerlik eğitimini kapsar.

Bedelli Askerlik İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Bedelli askerlik başvurusu için istenen bazı belgeler bulunur. Öncelikli olarak bu işlem için çok fazla evrak gerekmediği bilinir. Çünkü bu işlemin çoğu kısmı e-Devlet üzerinden çözülür.

E-Devlet üzerinden yapılacak başvuruları ek olarak ayrıca başvuru belgesinde bedelle başvuru belgesinin üç adet kopyası ve bedelin ödenmesine ait üç adet dekont ile askerlik şubesine kimlik fotokopinizi vermeniz gerekir. Diğer tüm evraklar e-Devlet üzerinden başvuru yapacağınız için hesabınızdan otomatik olarak çekilir. 

Bedelli askerlikte istenen evraklar çok fazla olmadığı için evrakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hızlı ve kolay bir şekilde başvurunuzu oluştururken tüm gerekli detayları Milli Savunma Bakanlığı web sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca en yakın birliğe giderek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bağlı bulunduğunuz birlik üzerinden merak ettiklerinizi öğrenerek istenen belgelerin en güncel durumunu kontrol edebilirsiniz. Bedelli askerlik için istenen tüm belgelerle birlikte aslı ve fotokopisi müracaat yaparken mutlaka eksiksiz yanınızda götürülmelidir. 

Yardıma Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Başvurusu Başladı. Başvurmak İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/muhtac-asker-aile-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-2023/ Tıklayın.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu