Maddi Yardım

Basit Usul Kira Yardımı E-devlet Nasıl Yapılır?

Basit Usul Kira Yardımı E-devlet Nasıl Yapılır? Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınıyor? Kira Yardımı E Devletten Nasıl Bakılır? Kira Yardımını Hangi Kurum Yapar? Devlet Kira Yardımı Ne Kadar 2022

Basit Usul Kira Yardımı E-devlet Nasıl Yapılır?

Kira yardımı yapan kuruluş Çevre ve Şehircilik bakanlığıdır. Bakanlık bu yardımı vakıflar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. İhtiyacı bulunan kişiler kira ödemekte zorlandığında başvuru yaparak bu yardımdan yararlanmak isteyebilir. Kira yardımı yapılacak olan kişilerin gelir durumuna bakılır.

Gelir durumu yetersiz olan kişilerin bu yardımdan yararlanmasına imkan sunulur. Dayanışma vakıflarının yaptığı kira yardımı ayrıca e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Yardım yapacak olan bakanlık sorgu ve başvuruyu e-Devlet hesapları üzerinden yapabilmeye olanak tanır.

Basit usul kira yardımı almak isteyen kişiler bu yardım için kurumlara ya da e-Devlet hesabı üzerinden kurumun web sitesine ulaşabilir. Kira yardımı sayesinde ihtiyaç sahipleri daha rahat bir yaşam sürebilir. Artan fiyatlar sebebiyle kirayı ödemekte zorlanan muhtaç aileler bir nebze olsun rahatlar. Devletin sunduğu olanaklarla birlikte kira yardım desteğinden yararlanacak kişiler yaklaşık 48 ay boyunca bu yardımdan devamlı bir şekilde yararlanır.

Özellikle zorlu maddi dönemler yaşayan kişilerin bu yardıma başvurmasında fayda vardır. Yardım sayesinde daha rahat bir şekilde kira ödemelerinde bulunabilirler. Kira ödemesi alacak kişilerin e-Devlet üzerinden başvurusunu yaptıktan sonra takibine yine aynı yerden sağlaması gerekir.

E devlet kira yardım başvurusu nasıl yapılır
E devlet kira yardım başvurusu nasıl yapılır

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınıyor?

Kira yardımı almak için İhtiyaç sahipleri kanunda belirlenen şartları taşıması durumunda e-Devlet üzerinden yapacakları yardımdan yararlanabilir. Yardımdan yararlanmak isteyen kişiler şu adımları takip etmelidir;

  1. Dilediğiniz cihaz üzerinden e-Devlet sayfasına giriş yapmalısınız.
  2. Sayfaya giriş yaptıktan sonra güvenlik adımları ile kimliğinizi doğrulamalısınız.
  3. Kimlik doğrulama işleminden sonra Çevre ve şehircilik e-başvuru uygulamasına gitmelisiniz.
  4. Uygulama ekranına gitmek için kimlik doğrulaması, ad soyad bilgisi, temel, bilgiler, iletişim bilgileri ve adres bilgilerinizi onaylamanız gerekir.
  5. Onaylama işlemini daha sonra kurumun başvuru sayfasına iletilirsiniz.
  6. Kurum sayfasında başvuru tipi, kişisel bilgiler, istenen belgeler ve başvuruyu ön izle butonu bulunur.
  7. Sırayla tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.
  8. Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak bilgileri gönderir ve başvurunuzun tamamlandığı bilgisini görüntülemelisiniz.
  9. Kurumsal ya da bireysel başvuru yapılabilir.
  10. Tek bir haneden yalnızca bir kişinin başvurusu geçerli sayılır.

Kira Yardımı E Devletten Nasıl Bakılır?

Kira yardımına bakmak için başvuru yaptıktan sonra e-Devlet hesabı kullanılabilir. E-Devlet hesabına girerek ilgili kurumun sayfasına gidebilir ve bu sayede başvuru sonucunuzu inceleyebilirsiniz. Kira yardımını almaya hak kazanan kişiler e-Devlet üzerinden belirttikleri iletişim bilgileri ile haberdar kalabilir.

Bu sebepten dolayı mutlaka iletişim bilgilerinizin güncel olması gerekir. Cep telefon numaranızı veya mail adresinize gelen bildirim ile birlikte aldığınız hizmetten yararlandığınızı anlarsınız. Başvuru sonucunu ve başvuru sürecine daima e-Devlet üzerinden en güncel şekilde takip edebilirsiniz.

Kira Yardımını Hangi Kurum Yapar?

Kira yardımı yapan kurum çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığıdır. Bakanlığın sunduğu bu imkan kurumsal ya da bireysel başvurular ile birlikte e-Devlet üzerinden yapılabilir. Devletin sağladığı bu imkan 5543 sayılı iskan kanunu kapsamında yapılır.

Kanun kapsamında yararlanmak için e-Devlet hesabından giriş yaparak bakanlığın sayfasına iletilir ve hak sahiplerine kira yardımı yapılmasını isteyebilirsiniz. Kira yardımı alacak kişilerin gereken şartları taşıması durumunda bu yardımı 48 ay boyunca alabilmelerine imkan tanınır.

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar 2022

Kira yardımı ücreti kentsel dönüşüm kapsamında belirlenen en son tutarlar ile 1500 TL’dir. Bu tutar kiraya ek bir şekilde bakanlık tarafından verilir. Belirlenen tutar kira yardımı her türlü kira için tercih edilebilir.

Özellikle geri dönüşüm kapsamında olan ev sahipleri bu kira yardımından kesinlikle yararlanır. Kira yardımındaki artış tamamen bakanlığın belirlediği tutarlarda güncellenir. Belirli dönemlerde bu ücret artabilir.

Devlet Kira Yardımı Kimlere Yapıyor?

Kira yardımı alacak kişiler öncelikli olarak kentsel dönüşüm kapsamındaki olan ihtiyaç sahiplerine yapılır. Buna ek olarak engelli, kronik hasta ve çalışmayan kişilerde bu yardımdan yararlanır. Devletin sunduğu imkan ihtiyaç sahiplerinin rahat bir şekilde kiralarını ödemelerini olanak tanır.

Kira ödemesinde zorlanan kişiler başvuruyu e-Devlet üzerinden yaparak rahatlıkla bu başvuruyu oluşturabilirler. Kiracı olan ihtiyaç sahibi aileler devletin sunduğu katkı ile birlikte bir nebze olsun rahatlayabilir. Devletin katkıları ile birlikte kiralarını düzenli ve eksiksiz bir şekilde öderler. Artan ve sürekli değişen ekonomi ailelerin kira ödemekte zorlanmasıyla devletin bu imkanı sunmasına vesile olmuştur. Aileler devletin sunduğu imkan sayesinde rahat eder.

Kira Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Kira yardımı süresi toplamda 48 ay şeklinde yapılır. Özellikle geri dönüşüm kapsamında insanların hayat koşullarını daha iyi hale getirene kadar bu destekten yararlanmasına yardımcı olunur. Ayrıca destekten yararlanan ve belirli süreyi tamamlayan kişiler ihtiyaç durumu devam ettiği sürece tekrar başvuru yapabilir.

İhtiyaç sahiplerinin 48 ay ve üzeri bu ücretten yararlanması için kuruma dilekçe vermesi gerekir. İhtiyaç durumunun kanıtlanması üzerine bu süre daha da artabilir. Bu durum tamamen kişinin başvuruları ve kurumun olanakları ile sınırlıdır. Başvuruda doğru ve eksiksiz bilgileri tamamlayarak kira yardımından yararlanmak istediğinizi belirtirsiniz.

Kira Yardımı İçin Ne Gerekli?

Kira yardımı şartları için e-Devlet hesabı üzerinden başvuru şartları incelenebilir. Şartları taşıyan kişilerin hane halkına düşen gelir sayısının devletin belirlediği rakamların altında olması gerekir.

Ayrıca herhangi bir şekilde maaş yardımı alınmıyor olması gerekir. Düzenli bir şekilde maaş alan kişiler bu yardımdan yararlanamaz. Tüm gerekli detayları vatandaş temsilcisini arayarak öğrenebilir veya e-Devlet hesabı üzerinden inceleyebilirsiniz. Dilerseniz kuruma giderek bizzat detayları ve şartları öğrenebilirsiniz.

Kira Yardımında İkamet Kalktı Mı?

Kira yardımı ikametgah olan yerde yapılır. Başvuru yapacak kişi başvuruda bulunacak ikametgah da yaşamak zorundadır. Bu sebepten dolayı kişi farklı bir ikametgaha başvuru yapamaz. Sadece o ikametgah da yaşamını sürdüren kişiler başvuru yapabilir.

Devletin sunduğu kira yardımından yararlanmak için kira yardımının hangi ikametgah da yapılacağı önemlidir. Kişiler mutlaka bu bilgiyi eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalı ve kuruma iletmelidir. Eksik ya da yanlış bilgiler yüzünden kira yardımı alınmayabilir. Hangi ikametgâhta kira yardım alınmak istiyor ise bu adres doğru bir şekilde girilmelidir.

Kiracı Kira Yardımı Alabilir Mi?

Kira yardımı almak isteyen kişiler kiracı olarak da ikametgah da bulunuyor olabilir.  Bu sebepten dolayı kiracı da kira yardımından faydalanabilir. Yardımı almak isteyen kişiler kentsel dönüşüm kapsamında yararlanacağı zaman taşınma için belirli bir süreliğine bu yardımdan yararlanabilir.

Fakat engelli, hasta veya diğer ihtiyaçları bulunan kişilerin kira yardımından daha uzun süreli yararlandığı bilinir. Kira yardımı alacak olan kiracılar eğer kentsel dönüşüm kapsamında tahliye ediliyor ise bu destekten yalnızca iki ay yararlanabilir.

Yaklaşık iki ay süren kira yardımı desteği ile birlikte kiracılar e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilir. Başvurularını mutlaka tahliyeden önce yapmalı ve mağdur olmamalıdırlar. Başvuru süreci uzun süreceğinden dolayı başvurular belirlenen şartları taşıması durumunda evi boşaltmadan önce eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurmam Gerekiyor?

Kira yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler bakanlığın e-Devlet sayfası üzerinden gerekli bilgileri doldurulmalıdır. E-Devlet yolu üzerinden başvurular alınır.

Fakat e-Devlet erişimi bulunmayan kişiler bu başvuruyu dilerse bakanlık birimlerinden yapabilir. Bizzat müdürlüklere giderek kira yardımından yararlanmak istediğini belirten vatandaşlar destekten kısa süre içerisinde yararlanır.

Kira Yardımı Alan Kredi Alabilir Mi?

Kira yardımı alan kredi alabilme koşullarını yalnızca bankalardan öğrenir. Kira yardımı alırken kişilerin kredi almak istediği bankaya giderek başvuru yapmaları gerekir. Bu durum yalnızca bankanın prosedürleri ile ilgilidir. Bu sebepten dolayı birden fazla bankaya başvuru yapılabilir. Bankanın uygun gördüğü koşullar sağlandığı sürece krediyi almaya hak kazanabilirler. Bankaya bizzat giderek veya banka müşteri temsilcilerini arayarak bu detayı öğrenilebilir. Her bankanın prosedürü ve işleyişi birbirinden farklı olacağı için bu sorunun cevabı bankalardır.

4.6/5 - (9 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu