Güncel

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023? Sendikalar 12.000 TL Öneriyor. Son Dakika Gelişmesi

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023? Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023? Sendikalar 12.000 TL Öneriyor. Son Dakika Gelişmesi. 2023 Net Asgari Ücret Tahminleri

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023?

Türkiye’de toplamda 18 milyon olan SGK’lı çalışanların yüzde 62’sinin asgari ücretle çalıştığı bilinmektedir. Bu nedenle asgari ücret zammına ilişkin detaylar her yıl başı öncesinde büyük bir gündem yaratmaktadır. Asgari ücret için kritik tarih açıklamalarıyla birlikte bu gündem çığ gibi büyümeye devam etmektedir.

Asgari ücretin belirlenmesinde söz sahibi olan Türk-İş ve TİSK cephelerinden gelen açıklamalarla birlikte milyonlarca kişi bazı tahminlerde bulunuyor. Asgari ücret için önemli tarihin ise 7 ve 14 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirileceği bildiriliyor.

Asgari ücret tespit komisyonun toplanacağı 7-14 Aralık 2022 tarihlerinde milyonlarca kişinin kaderini etkileyecek bir fiyatın belirleneceği biliniyor. Bu tarihlerde hem sendika hem de hükumet yetkililerinin ortak bir masaya oturarak birtakım toplantılar gerçekleştirmesi bekleniyor.

Devlet Ödemeleri  Sigaraya Yeni Zam Fiyatları, İşte Sigara Fiyatları Güncel Listesi13 Mart 2022

Gerçekleştirilen toplantıyla birlikte 2023 yılında Türkiye’de SGK’lı çalışan olan yüzde 52’lik bir kesimin alacağı maaş belirlenecek. Aralık ayının 7 ve 14’ünde gerçekleştirilecek olan toplantıya ilişkin detaylar ise tarihin yaklaşmasıyla birlikte dikkat çekmeye başlıyor.

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023
Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023

Asgari Ücret Takvimi 

Asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerin gerçekleştirilmesi için belirlenen asgari ücret takvimi artık netleşti. Yapılan açıklamalara göre 7 ve 14 Aralık tarihinde toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonu tarafından tüm soru işaretleri ortadan kaldırılacaktır.

Resmî açıklamalar öncesinde birçok kişinin sosyal medya üzerinde asgari ücrete ilişkin tahminler gerçekleştirdiği de bilinmektedir. Bu tahminler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamakla birlikte resmî açıklamalar tarafından doğrulanmadan inanılmaması gereken tahminlerdir. 

TİSK Başkanı Akkol’un yaptığı açıklamalara göre asgari ücretin vatandaşların refah seviyesini yükseltecek bir noktaya gelmesi için ellerinden geleni yapacakları belirtiliyor.

İş verenler olarak elini taşın altına koyacaklarını belirten Akkol, vatandaşların mağduriyet yaşamayacakları bir asgari ücretin açıklanacağını belirtti. Sendikalar hükumet ile müzakerelere 9.000 TL ila 12 bin TL aralığında başlamak istiyor. İşveren cephesindeki tutum ise asgari ücretin 8 bin ila 8 bin 500 TL olması yönünde seyrediyor.

2023 Net Asgari Ücret Tahminleri

Net asgari ücret henüz açıklanmasa da birçok kulis bilgisine göre birtakım veriler elde etmek mümkün. Buna göre 2023 net asgari ücret tahminleri sendikalar cephesinde 9 ila 12 bin TL, işveren cephesinde ise 8 bin ila 8 bin 500 TL aralığında yer alıyor.

Devlet Ödemeleri  EYT'lilerin Maaş Günü Belli Oldu. Zamlı EYT maaşlarını Ak Parti Gurup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaş Açıkladı.

Asgari ücret tespit komisyonunda yer almayan DİSK ise yoksulluk sınırına dem vurarak asgari ücrete ilişkin fiyat teklifini paylaştı. DİSK’e göre yoksulluk sınırı 26 bin 123 lira iken asgari ücretin de bu tutarın yarısı olan 13 bin TL olması gerektiği belirtiliyor. Asgari ücrete ilişkin zam ile ilgili genel öngörü fiyatın 7 bin 500 TL’nin altında kalmayacağı yönünde yer alıyor.

Net asgari ücret tahminlerinde hesaplar yüzde üzerinden gerçekleştiriliyor. Sendikaların büyük bir kısmının beklentisi yüzde 40 zam uygulanmasıdır. Bu noktada mevcut asgari ücrete yüzde 40 zam uygulanması durumunda fiyat 5 bin 500 TL iken güncellenmiş olarak 7 bin 700 TL seviyesine yükselecektir. Yüzde 50’lik artış durumunda ise 5 bin 500 TL olan net asgari ücret, 8 bin 250 TL’ye çıkacaktır.

İnsanların büyük bir çoğunluğunun da asgari ücret zammının yüzde 40’ın altında kalmayacağı yönünde yer alıyor. Yıl içerisinde hükumet kanadından gelen açıklamalarda da belirtildiği üzere vatandaşların enflasyonun altında ezilmesine izin verilmeyeceği düşünülüyor. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ise vatandaşların yüzde 40 altında zam olmayacağına inancının en büyük etkenidir.

Devlet Ödemeleri  Gama Holding Maddi Yardım Başvurusu

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammı her yıl tartışıldığı gibi 2023’e girerken de hem sosyal medya üzerinden hem de asgari ücret tespit komisyonunda tartışılmaya devam ediyor. Bu kapsamda pek çok kişi asgari ücret zammı ne kadar olacak minvalinde sorular yöneltmeye devam ediyor.

Net asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında komisyonun tamamlanmaması sebebiyle kesinlik belirtmek mümkün olmasa da gelen kulis bilgileri mevcut. Bu kapsamda asgari ücrette büyük bir değişiklik yapılması ve fiyatın yüzde 40’ın altında zamla karşılaşmayacağı tahmin ediliyor. 

Yüzde 40’lık bir asgari ücret zammında net tutar 7 bin 700 TL seviyesine çıkarken yüzde 50’lik asgari ücret zammında ise net tutar 8 bin 250 TL’ye çıkacaktır. Bu durum da pek çok vatandaşın enflasyonun altında bir gelir düzeyine sahip olmaması açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

Bilindiği üzere Türkiye’de SGK kapsamında çalışan kişilerin yüzde 52’si asgari ücret almaktadır. Bundan dolayı her yıl yeni zamlara ilişkin açıklamalar öncesinde sosyal medya üzerinden birçok tartışma ve fikir beyanında bulunulması alışılagelmiş bir durum haline geliyor.

Enflasyona Göre Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı?


5/5 - (15 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu