Haberler

Asgari Ücret Gerginliği Tırmanmaya Başladı? Kimler Ne Talep Etti?

Asgari Ücret Gerginliği Tırmanmaya Başladı? Kimler Ne Talep Etti? Asgari Ücret Talepleri Ne Yönde? Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Asgari Ücret Gerginliği Tırmanmaya Başladı? Kimler Ne Talep Etti? Türkiye’nin gündemini meşgul eden konulardan biri olan asgari ücret, her yıl olduğu gibi 2024 yılında da önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Asgari Ücret Gerginliği Tırmanmaya Başladı? Kimler Ne Talep Etti?
Asgari Ücret Gerginliği Tırmanmaya Başladı? Kimler Ne Talep Etti?

Milyonlarca çalışanın ve işverenin gözü kulağı, yeni yılın getireceği asgari ücret artışında. Bu süreç, 11 Aralık’ta toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile başlayacak. Peki, bu sürecin tarafları neler talep ediyor?

Asgari Ücret için 15 Kişilik Heyet

2024 Ocak ayında uygulanacak asgari ücret, toplam 15 kişiden oluşan bir heyet tarafından belirleniyor. Bu heyet, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden eşit şekilde oluşuyor. Bu süreçte işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Asgari Ücret Tespitinin Amacı Çalışanın Sesini Duyurmak

TÜRK-İŞ, bu yıl yapılacak görüşmelere farklı bir boyut getirerek, asgari ücretle çalışan kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan taşeron işçilerin de görüşmelerde yer alacağını duyurdu.

Bu adım, asgari ücretin belirlenmesinde çalışanların gerçek durumunun daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Asgari Ücret Tespit Süreci

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayı boyunca dört kez toplanarak, enflasyon oranları, geçim şartları ve ekonomik göstergeleri değerlendirerek yeni yılın asgari ücretini belirleyecek.

Asgari Ücret Talepleri Ne Yönde?

Bazı kesimler, asgari ücretin en az 17 bin 500 lira olması gerektiğini savunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuda henüz nihai bir karara varılmadığını belirtiyor. Öte yandan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, açlık sınırının altında bir teklif gelmesi halinde müzakerelerden çekileceklerini ifade ediyor.

DİSK’in Önerisi Asgari Ücretin Her 3 Ayda bir Yenilenmesi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yüksek enflasyon koşullarında asgari ücretin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu, çalışanların alım gücünün korunması açısından önemli bir adım olabilir.

TÜSİAD ve MÜSİAD’ın Görüşleri

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), asgari ücret konusunda farklı bakış açıları sunuyor. TÜSİAD, işsizlik oranları ve ücret dengelerine dikkat çekerken, MÜSİAD asgari ücretin belirlenmesinde kalıcı bir formül öneriyor.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu