Maddi Yardım

Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı? Başvuru Formu

Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı? Anne ve Babası Ayrı Olana Verilen Yardımlar Nelerdir? Öksüz Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı?

Devlet, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli olan ailelere yaptığı yardımlara bir yenisini daha ekledi. Artık anne ve babası ayrılmış olan çocuklara da devlet tarafından geri ödemesiz bir şekilde devlet yardım elini uzatıyor.

Bu yardımlar çocukların maddi anlamda sosyal hayatın her alanına karışmasını ve psikolojik anlamda daha rahat hissetmesini sağlar. Anne ve babası ayrı olan çocuğa devlet yardımı var mı sorusuna verilecek en net cevap evettir. Bu yardımlar ya direk çocuğun Türkiye Cumhuriyet, kimlik numarası üstüne yatar, ya da çocuk kimin velayetindeyse o kişinin hesabına nakdi yardım olarak verilir.

Bu yazı dizimizde bu sorularınıza ait tüm cevapları en ince ayrıntısına kadar öğrenebilir ve gerekli yerlere başvurunuzu bırakacağımız linkler üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı
Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı

Anne ve Babası Ayrı Olana Verilen Yardımlar Nelerdir?

Anne ve babası ayrı olana verilen yardımlar nelerdir sorusu boşanan anne ve babalar için merak konusu haline gelmeye başladı. Devlet tarafından verilecek bu yardımlar çocuğu psikolojik ve sosyal anlamda desteklemeyi ve onu sosyal hayata daha fazla adapte etmeyi amaçlıyor.

Verilecek olan bu yardımlar, çocuğun okul durumuna, okuduğu okulun gider kısmına göre ve ailenin çalışıp çalışmadığına göre değişiklik gösterebilir. Bu yardımları almak için çocuğun illa okula gitmesi gerekmiyor.

Aynı zamanda yeni doğan bebekler içinde yapılan bu yardımlar devlet tarafından boşanan anne ya da babaya velayet durumuna göre verilebiliyor. Yeni doğan bebeklere de süt ya da mama parası nakdi ücret olarak tahsil edilir.

Eğer çocuk okula gidiyorsa bu ücret biraz daha artıyor ve çocukların aldığı nafakaya ek olarak gerekli yerlere başvuru yapıldıktan sonra veriliyor. Bu yardımlar 657 sayılı kanun kapsamında bulunan memur aileleri de kapsıyor. Bu yardım, eğer velayeti alan kişi çalışmıyorsa ve sosyal güvenlik sigortası da yok ise 1500 Türk Lirası olarak hesaplanıyor.

Bazı şartlar altında bu yardım 3 katı ücretiyle çarpılır ve çocuğa o ücret veriliyor. Bu verilecek olan yardıma ait tüm detayları ise aile ve sosyal politikalar bakanlığı resmi sitesi linki olan https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Öksüz Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınırları içerisinde yaşayan tüm öksüz çocuklara da kucak açan devletimiz çocukları için de bir yardım projesi başlattı. Bu yardım türünde annesi ya da babası vefat etmiş çocukların sosyal hayata daha fazla karışması için nakdi yardım sosyal projesi başlattı. Öksüz para yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu size şu şekilde cevaplayabiliriz.

  • Bu yardımı, ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek talep edebilirsiniz.
  • Eğer öksüz olan kişi eğer bebek ise onun vasisi olan kişi bu yardımı öksüz kişi adına talep edebilir.
  • Bu vâsi işlemini resmi kayıtlarla belgelemeniz ve düzenli bir ikametgâh adresinizin bulunması aranan ilk şartlardan birisidir.
  • Bu yardımı almak için sosyal güvencenizin bulunmaması ve ihtiyaç sahibi kişi ya da ailelerin kapsamında bulunmanız gerekiyor.

Bu yardım türüne başvuru yaptıktan sonra en az on beş en fazla da 1 ay içerisinde başvuru sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz. Devlet tarafından verilecek bu yardımın nakdi ücreti, aylık 150 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bu yardım ücretini 2 ayda bir olmak kaydıyla size en yakın olan PTT şubelerine gidip devlet kimlik numaranız ile çekebileceksiniz. Bu yapılacak olan yardımlar aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projeler ile gerçekleşir.

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “VideoObject”,
“name”: “Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman yatacak?”,
“description”: “Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir. Aile Destek Programına başvuran kişinin; Türk vatandaşı olmaması, Mavi Kart sahibi olması, Yerleşim adresinin yurt dışında olması, 18 yaşından küçük olması, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır. En yeni doğru ve güncel haber ler için abone olun. Takip et gündem i yakala. Abone ol→https://www.youtube.com/channel/UCc4pQ_-IMg1d6BXU55W_mbA/featured?view_as=subscriber?sub_confirmation=1”,
“thumbnailUrl”: “https://i.ytimg.com/vi/45iA3RewbsI/default.jpg”,
“uploadDate”: “2022-07-24T18:10:04Z”,
“duration”: “PT1M16S”,
“embedUrl”: “https://www.youtube.com/embed/45iA3RewbsI”,
“interactionCount”: “17141”
}

 

4.9/5 - (16 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

5 Yorum

  1. Yardıma muhtaçim yeni evlendim evim kira gecinemiyorum çalışmıyorum lütfen yardımcı olun

  2. Ayrıldım iki tane çocuğum var annem yanında kalıyorum para yardımı istiyorum

  3. Eşimden ayrıldım 2 çocuğumla birlikte yaşıyorum lutubeli bı oda yaşıyoruz çalışamıyorum çocuklara bakcak kimse olmadığından yardımcı olmanızı rica ediyorum

  4. 12 1 yıldır Eşimden ayrıyım2800 tl nafaka alıyorum geçmiyor mu bundan sağlamaya çalışıyorum herhangi bir gelirim yok eşimden boşanamadım Ayriyeten o aldığımız parayla Tabii o da yeni artmıştı zaten 4 yıllık üniversite okuyan olduğumuzu okudum ona gönderiyorum gerçekten Elektrik doğalgaz su kira ihtiyaçlarımın karşılayamıyorum yani gerçek ihtiyaç sahibiyim 12 yıldır Söyleyemedim çünkü hamur işleri yapıyordum ara sıra katkıda bulunmak için geçememe ama şimdi 3 defa ameliyat geçirdim o parasyon Hiçbir iş yapamıyorum bacaklarım ameliyatladık gerçekten yardım bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu