Maddi Yardım

Ankilozan Spondilit Hastaları Devlet Yardımı Alabilir mi?

Ankilozan Spondilit Hastaları Devlet Yardımı Alabilir mi? Ankilozan Spondilit Hastaları Engelli Maaşı Alabilir Mi? Ankilozan Spondilit Yüzde Kaç Rapor Alabilirim? Ankilozan Spondilit Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Ankilozan Spondilit Hastaları Devlet Yardımı Alabilir mi?

En yaygın bilinen adıyla omurga ya da bel romatizması olarak bilinen bu hastalık genellikle ergenlik dönemiyle belirtilerini göstermeye başlar. Bu hastalık, omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemin ağrımasına sebebiyet verir.

Bu iki kemik arasında zamanla iltihaplanma yapar ve b iltihaplanmanın sonucu olarak da omurga ve kalça kemiği düzleşerek birleşir. Bu hastalıktan en çok etkilenen bölge ise leğen kemiği bölgesidir. Bu hastalık ilerledikçe, kişinin günlük yaşam aktivitelerini ciddi manada kısıtlar ve bazı zamanlarda bu hastalığın verdiği sebepler ile kişi yürüyemez hatta çalışamaz hale bile gelebilir.

Durum böyle olunca da devlet, bu çalışamayacak durumda olan tüm ankilozan spondilit hastalarına bazı maddi destek ve yardımlarda bulunuyor. Bu hastalık ile savaşan vatandaşlar ankilozan spondilit hastaları devlet yardımı alabilir mi sorusuna cevap arıyorlar. Eğer siz de bu soruya cevap arayan ve bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan vatandaşlarımızdansanız bu yazı dizimizde konuya ait tüm cevapları bulabilirsiniz.

Ankilozan Spondilit Hastaları Devlet Yardımı Alabilir mi
Ankilozan Spondilit Hastaları Devlet Yardımı Alabilir mi

Ankilozan Spondilit Hastaları Engelli Maaşı Alabilir Mi?

Ankilozan Spondilit hastaları engelli maaşı alabilir mi sorusuna en net olarak şunu diyebiliriz ki, evet! Bu hastalıkla mücadele erden vatandaşlarımız, eğer çalışamayacak bir düzeyde ise ve bu hastalık tüm günlük aktivitelerinizi kısıtlayacak duruma geldiyse siz de bu hastalığın sebep olduğu rahatsızlıklardan dolayı engelli maaşı alabileceksiniz. Verilecek olan bu yardımı, devlet geri ödemesiz bir şekilde hasta vatandaşlarına hibe ediyor.

Ankilozan Spondilit Yüzde Kaç Rapor Alabilirim?

Bu hastalıkla yaşamak zorunda kalan bireylerin bu raporu alabilmesi için öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık heyet raporu alması gerekiyor.

Ankilozan Spondilit yüzde kaç rapor alabilirim diye merak ediyorsanız, bu sorunun cevabı %40 tır. Yani eğer heyetten %40 ve üzeri Ankilozan Spondilit raporu alırsanız, devletin size vereceği bu yardımdan faydalanabileceksiniz. Bu raporu almak için, rapor isteyeceğiniz hastaneye önce bu hastalığınızla alakalı bir dilekçe yazmanız da gerekiyor.

Bu belirlenen yüzdenin altında kalan bireyler ise engelli raporunu alamaz ve devletin sağladığı bu yardımdan faydalanamazlar. Devletin koyduğu bu yüzdelik sınırının en önemli sebeplerinden birisi de bu hastalığa yakalanıp gerçekten çalışamaz ya da iş göremez olan kişileri belirlemektir. Yani kısaca öncelik sırası devlet için, daha ağır hastalara verilir.

Ankilozan Spondilit Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Ankilozan Spondilit engelli raporu nasıl alınır sorusuna cevap arıyorsanız öncelikle bilmeniz lazım ki, sağlık heyet raporundan %40 engelli raporunuzun muhakkak bulunması lazım. Raporu aldığınız kuruma yazacağınız bir resmi dilekçe ile durumunuzu özetleyebilir ve engelli raporunuz için müracaat da bulunmanız lazım.

Bu müracaatı yaparken, yanınızda bu hastalığa ilişkin olan tüm raporları da yanınızda götürmeniz tüm işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde hallolmasını da sağlayacaktır. Sağlık kurulu bu istediğiniz raporu en fazla 30 gün içerisinde düzenleyip tarafınıza bildirmesi gerekir. Bu rapor bazen süreli bazen de ömür boyu verilir.

Bu raporun süresi biterse, bu raporu tekrardan yeniletmek için sağlık heyetine başvuru yapmanız gerekir. Eğer verilen sağlık raporuna itiraz etmek isteseniz, rapor elinize ulaştıktan sonraki 30 gün içerisinde bu hakkınız da devlet tarafından size verilmiştir.

Ankilozan Spondilit Hastaları Malulen Emekli Olabilirler Mi?

Eğer siz de bu hastalığınızın iyice ilerlediğini ve artık size günlük işlerinizi tamamen gördüremez hale geldiğini düşünüp Ankilozan spondilit hastaları malulen emekli olabilir mi sorusuna cevap istiyorsanız size evet, olabilir diyoruz.

Bu hastalığınızın seyri %60 ve oranında artış göstermişse ve artık günlük aktivitelerinizi başkalarının yardımı ile yapacak hale geldiyseniz siz de malulen emekli olabilirsiniz. Ayrıyeten bu şartlara ek olarak hizmet yılınıza bakılmaksızın 1800 gün çalışma kaydı ile malulen emekli olabilirsiniz.

Ama eğer engel raporunuz %60 üzerinde değilse 10 yıllık sigorta süresi ve 1800 gün çalışma kaydı kesinlikle aranan şartlardan birisidir. Bu artan raporunuzu yeniletmek için de tekrardan heyet raporuna girip engel raporunuzu ilgili makamlara sunmanız gerekiyor.

Ankilozan Spondilit Belirtileri Nelerdir

 

5/5 - (6 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu