Doğalgaz Yardımı

Başkent kart doğalgaz yardımı ne zaman yatacak 2024

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı ne zaman yatacak. Başkent Kart nedir? Başkent kart doğalgaz yardımı ne zaman ödenecek? Mansur Yavaş Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı ne zaman yatacak. Başkent Kart nedir? Başkent kart doğalgaz yardımı ne zaman ödenecek? Mansur Yavaş Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2023 doğalgaz yardımı ne zaman yatacak

İşsizseniz, gelir kaybı yaşıyorsanız ve her hangi bir sosyal güvenceniz bulunmuyorsa yapılan doğalgaz yardımı ile beraber kışın doğalgaz faturasını zorluk çekmeden ödeyebilmeniz mümkün.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu yardımları özellikle çocuklu aileleri düşünerek, kışın çocukların üşememesi adına yapmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı 

Çetin geçecek gibi gözüken kış mevsiminde çoğu Ankaralıların kafasında tek bir soru işareti var. ” Bu sene doğalgaz yardımı olacak mı?Başkent Ankara her haliyle örnek teşkil etmeye devam ediyor. Mansur Yavaş her sene olduğu gibi bu sene değerli vatandaşlarının doğalgaz yardımı yapılması isteğine kayıtsız kalamadı.

Her yardımda olduğu gibi doğalgaz yardımı başvurusunda da gerekli şartlar mevcuttur. Bu şartlar karşılandığı takdirde tabii ki sizde her vatandaşın olduğu gibi sosyal yardım almaya hak kazanabilirsiniz. Doğalgaz yardımı başvurusu ve doğalgaz yardımı sorgulama Ankara Büyükşehir belediyelerinin destek açıklaması ile beraber dar gelirli vatandaşların en çok araştırdığı konularından başını çekmektedir.

Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar ne yazık ki bir çok kişinin faturalarını ödemesinde zorluk yaşamasına neden olmuştur. Bu çağrıya kulak veren Mansur Yavaş doğalgaz yardımı yapacağını belirtmiştir. Bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı ne zaman yatacak, Başkent Kart nedir,

Başkent Kart doğalgaz yardımı ne zaman ödenecek, Başkent Kart doğalgaz yardımı ne zaman ödenecek, Mansur Yavaş Doğalgaz Yardımı Ne Kadar, Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir, Doğalgaz yardımı başvuru şartları, Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru nasıl yapılır? Gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz. Buyurun detaylara birlikte göz atalım.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak

Başkent Kart nedir?

Doğalgaz yardımı almak isteyen Ankaralıların Başkent karta sahip olması gerekir. Başkent kart almak için de bazı belgeler gereklidir.

Başkent Kart Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

 • İlk olarak ise TC kimlik kartının aslını ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi 
 • SGK’ den alınabileceğiniz  gelir belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Mal beyanına ilişkin olan belgeler.

Tüm bu belgelerle Ankara Belediyesine başvuru yapmanız halinde Başkent kart çıkarılmaktadır.

Sizin özel durumlarına bağlı olarak değişik belgelerde teslim etmeniz gerekebilir.  Engelli raporu, eşinizin ölüm belgesi, sağlık raporu Başkent Kartını alınabilmeniz için bu belgelerin eksiksiz şekilde hazır olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kart başvurusu yapılarak doğalgaz yardımı alabilirsiniz. 

Başkent kart doğalgaz yardımı ne zaman ödenecek?

Başvurunuz tamamlandıktan sonra en geç 1 ay içerisinde başvurunuz sonuçlanır. Daha sonra başvurunuz onaylandıktan sonra size en yakın PTT şubesine giderek doğalgaz yardımı indirimini kendinize tanımlatabilirsiniz.

Doğalgaz başvuru sorgulama

Doğalgaz başvuru sonucunu öğrenmek isterseniz direkt Ankara Büyükşehir Belediyesini 0312 507 10 00 hatlı numarasını arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Ya da direkt olarak Ankara Büyükşehir Belediyesini ziyaret edebilirsiniz. Doğalgaz yardımı hakkında kafanıza takılan herhangi bir soru varsa ALO 153 destek hattını arayarak yardım talep edebilirsiniz .

Mansur Yavaş Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Mansur Yavaş Doğalgaz Yardımı Ne Kadar sorusu doğalgaz yardım ödemesini almaya hak edenler tarafından merak edilmektedir. Doğalgaz tüketim desteği 900 TL ila 2.500 TL olarak belirlenmiştir.

Ama size verilen doğalgaz yardımı nakit olarak verilmeyecektir. İndirim hakkınız faturanızı PTT şubelerine ödemek için gittiğiniz takdirde indirim olarak yansıtılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir?

 • Doğalgaz yardımından yararlanmak istiyorsanız  ilk olarak her hangi bir sosyal güvencenizin olmaması gerekir.
 • Maddi durumu kötü olan  ailelere verilen doğalgaz yardımından yararlanır.
 • Hane halkınızın gelirinin asgari ücretin 3 ‘te 1’inden az olması gerekir.
 • Engelli, hasta ve bakıma muhtaç kişiler yardım almaya hak kazanabilir.
 • Her hangi bir sosyal güvencesini bulunmayan, işsiz kalan ve çalışmayan kişiler, eşi vefat etmiş, öksüz veya yetim kişiler de başvurusu halinde sosyal yardım almaya hak kazanabilir.

Başvuranların Dikkatine: Eğer kömür yardımı alıyorsanız doğalgaz yardımına başvuramazsınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz yardımı başvuru şartları 

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvurusu şartları, doğalgaz desteği yardımı almak isteyen Ankaralılar tarafından merak edilmektedir.

Doğalgaz yardımı başvuru şartları arasında maddi zorluk içerisinde olmak ve her hangi bir sosyal güvencenizin bulunmaması gereklidir.

Doğalgaz yardımı başvurusu için gerekli şartlar nelerdir?

 • İkametinizin Ankara İli sınırı içinde olması gerekir.
 • Başvuracak kişinin Başkent Kartı olması gerekir
 • Adres gizliliği kararının olmaması gerekir.
 • Başvuran 18 kişinin yaşından yaşından büyük olması gerekir.
 • Başvuran kişinin T.C. Vatandaşı olması gerekir.
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunursa e-Devletten Sosyal Yardım Başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru nasıl yapılır?

Havaların soğuması ile beraber bir çok Ankaralı doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu araştırmaya başlamıştır. Özellikle geliri düşük kişiler, doğalgaz yardımı sayesinde yüksek gelen faturalarının ödemesinde destek olmaktadır.

Artan ev masraflarının yanında bir de üstüne yakacak giderleri eklenince Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına destek olmak için doğalgaz yardımı vermektedir. Yardım almak isteyen kişileri  belediyeye giderek doğalgaz yardımı başvurusunda bulunabilir.

Doğalgaz tasarrufu etmek için 12 ipucu

Ortalama bir hane yılda yaklaşık 1.300 metreküp (m3) gaz kullanır. Gazın metreküpü başına 4.08 TL bir gaz fiyatı varsayıldığında, bu, 5304 TL’den fazla bir faturayla sonuçlanır.

Gaz tasarrufu yaparsanız, daha iyi bir iklime katkıda bulunursunuz ve enerji faturanızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Doğalgaz faturanızı düşürmek istiyorsanız, önce evinizi yenilemenize gerek yok. Küçük ayarlamalarla bayağı bir miktar tasarruf edebilirsiniz. Özellikle de gaz tüketiminiz fazla dikkat etmiyorsanız gözle görülür bir faydası olacaktır. Neler yapabileceğinizi buyurun beraber inceleyelim.

 • Yalnızca kendi bulunduğunuz yeri ısıtın

Yalnızca bulunduğunuz odaları ısıtıp ve yatak odaları da dahil olmak üzere evin geri kalanında ısıtmayı kapalı bırakın. Isının odadan dışarı çıkmaması için evin kapılarını kapalı tutun.

Bu özellikle koridor kapısında önemlidir: Sıcak hava merdiven boşluğundan kolayca yukarı doğru hareket eder, bu da oturma odasındaki ısıtmanın daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir.

Bonus ipucu:  Kapılar genellikle fark edilmeden açık mı kalıyor? Ardından birkaç liraya bir kapı yayı veya kapı kapatıcı satın alın. Bu, kapıyı otomatik olarak kapatacaktır.
Bonus ipucu:  Yatağınızın üzerine fazladan bir battaniye koyun. Çok soğuk bulursanız, yatağınızı sıcak su şişesi veya elektrikli battaniye ile önceden ısıtın.
 • Termostatı bir derece düşürün ve kalın giysiler giyin

Bir derece küçük bir fark gibi görünse de şimdiden çok fazla yakıt tasarrufu sağlıyor. Sıcak bir süveter, çorap ve terlik giyin ve gerekirse bir battaniye veya sıcak su şişesi alın. Ya da küçük bir elektrikli battaniyesi alıp yatağınızı içine yerleştirin. Bu aynı zamanda ısıtmalı koltukları olan lüks bir arabadaymışsınız gibi hissettirir.

Bonus ipucu: Çok uzun süre hareketsiz oturmayın, aynı zamanda düzenli olarak evin içinde dolaşın veya biraz esneme egzersizleri yapın. Bu seni ısıtır. Düzenli egzersiz zaten sağlığınız için daha iyidir, yani bu bir kazan-kazan durumudur! Evde daha uzun süre aktifseniz (örneğin, küçük işler veya temizlik yaptığınız için), termostat muhtemelen bir derece düşürülebilir.

 • Geceleri termostatı düşük dereceye ayarlayın 

Termostatı gece 15 dereceye ayarlayın. Bunu uyumadan bir saat önce yapın: eviniz bir anda soğumaz. 

Bonus ipucu: Bir saati varsa oda termostatınızda sıcaklık gerilemesini otomatik olarak ayarlayın. Veya unutmamak için uyumadan bir saat önce alarm kurun.

Not: Yerden ısıtmanız var mı? O halde termostatınızı 17 veya 18’in altına ayarlamayın, aksi halde ertesi gün evinizin ısınması çok uzun sürer.

 • Gün içerisinde evde değilseniz termostatı düşük tutun

Zaten evde olmayacaksınız evin neden istiyorsunuz ki? Gün içinde evde değilseniz termostatı 15 derecede bırakın. Evin sabahları ısınması gerekmez.

 • Perdelerinizi gerekirse kısaltır

Perdeler yüzünden çok fazla ısı kaybedilir. Bu, tek camınız varsa kesinlikle geçerlidir, ancak ısı, camda ki çatlaklardan da kaybolur. Perdeler peteğin önünde sallanıyor mu? O zaman onları kısaltın, aksi takdirde ısı odaya düzgün bir şekilde giremeyecektir.

 • Kazanın sıcaklığını düşürün

Kazanınız belli bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Bu genellikle 80 derecedir. Bu kadar yüksek bir sıcaklıkta, yüksek verimli kazanınız daha az verimli çalışır. O zaman eviniz de merkezi ısıtma sıcaklığı 60 hatta belki 50 derece ile sıcak kalacaktır.

Bu sayede ısıtma suyunuz çok ısınmak zorunda kalmaz. Sonuç olarak, yüksek verimli kazan daha verimli yanabilir ve gazdan tasarruf edersiniz. Yalıtımı zayıf olan evlerde kalorifer sıcaklığını 60 dereceye ayarlayabilirsiniz. Dışarısı çok soğuksa, evde yeterince ısınmazsa geçici olarak 70 veya 80 dereceye ayarlayabilirsiniz.

 • Sıcak su için kombinin eco modunu kullanın 

Birçok merkezi ısıtma kazanı, sıcak suyu konfor ayarında ayarlamıştır. Sıcak musluğu açtığınızda kombi aslında her zaman beklemededir. Daha sonra hızlı bir şekilde sıcak suya sahip olursunuz, ancak bu ekstra enerjiye mal olabilir.

Eko modu ile doğalgazdan tasarruf edersiniz: Kombinin sadece sıcak musluğunu açtığınızda suyu ısıtır veya sıcak suyun hangi saatlerde gerekli olduğunu öğrenirsiniz. Kazanınızın kullanım kılavuzunda sıcak su ayarını nasıl yapacağınızı da görebilirsiniz. Veya bakım sırasında yetkiliye sorabilirsiniz.

 • 5 dakikadan fazla duş almayın ve daha seyrek banyo yapın 

Sıcak su kullanımınızın yaklaşık yüzde 80’i duşa veya banyoya gider. Böylece, maksimum 5 dakika duş alırsanız çok tasarruf edebilirsiniz. Ara sıra banyo yaparsanız, bundan da tasarruf edebilirsiniz: Banyo yapmak, 5 dakikalık bir duştan 3 kat daha fazla su harcar. Bu yüzden banyo yapma sayınızı sınırlayın.

Bonus ipucu:  Duşta geçirilen süre her zaman uçup gider mi? Bir duş zamanlayıcısı kullanın, telefonunuzdaki zamanlayıcıyı ayarlayın, beş dakikalık bir şarkı açın veya duşta su geçirmez (spor) bir saat takın.
 • Gaz tüketiminizi takip edin

Ölçmek bilmektir. Her gün aynı saatte sayaç okumalarını not edin veya ücretsiz bir uygulama veya web sitesiyle gaz tüketiminizi takip edin. Çoğu enerji şirketi artık böyle bir uygulama sunuyor. O zaman ne kadar gaz kullandığınızı daha iyi anlayacaksınız.

Ayrıca, hangi ayarlamaların sizi çok kurtaracağını ve bu nedenle kesinlikle devam etmesi gerektiğini hemen görebilirsiniz. Veya kendinize hedefler koyabilirsiniz. Telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama ile daha sonra haftada ne kadar kullanabileceğinizi hesaplanabilirsiniz.

 • Su tasarrufu sağlayan bir duş başlığı alın

Su tasarruflu bir duş başlığı, normal bir duş başlığına göre daha az su geçirir, ancak siz bunu fark etmezsiniz. Jetin eşit derecede güçlü olması için bir miktar hava karıştırılır. Bu şekilde farkında olmadan su ve enerji tasarrufu sağlarsınız.

 • Isıtma borularını zeminin altında veya tavan arasında yalıtın

Kazanınızdan peteklere giden ısıtma borularını yalıtın. Bunu yalnızca ısıtmadığınız yerlerde, örneğin tarama alanı veya tavan arasında yapın. Bu, kazandan ısıtma sistemine giden yolda ısı kaybı olmadığı anlamına gelir. İpucu: Satılık, borunun etrafında kolayca kaydırabileceğiniz hazır plastik köpük tüpler vardır.

 • Duşa ve mutfağa termostatik bir musluk yerleştirin

Duşa termostatik bir mikser takın. Musluk zaten doğru konumda olduğundan, doğru sıcaklığı ayarlarken daha az sıcak su kaybedersiniz. Mutfakta termostatik bir batarya da kullanışlıdır.

5/5 - (23 Oy )

Merve Keser

Sosyal Yardım ve Maddi Yardım Başvuruları Hakkında Son Gelişmeleri Siz Değerli Takipçilerimiz İle Paylaşmaktayım.

4 Yorum

 1. Allah hepinizden razi olsun.bu tür yardımlara vatandaş olarak cok ihtiyaç var.ev kira oğlum ortaokulda okuyor babasıyla ayrıyız,asgari alıyorum.faturalar kira okul yol ihtiyaç derken ay sonu elde birsey kalmıyor .hersey aldı başını gidiyor…o kadar rahatlatıyor ki Belediyemizin bu tür yardımları.Umarım hep birlikte,hep birbirimize bu şekilde destek oluruz

 2. Doğalgaz desetgine ihtiyacım var işsizim maddi durumum yok babam yeni vefat etti evliyim ve evim kira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu