devlet ödemeleri

Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Anadolu Vakfı bursu kimlere çıkar? ATEG Vakfı burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Anadolu Vakfı bursu karşılıksız mı?

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Anadolu Vakfı belirli dönemlerde ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmak adına burs başvuruları yapmaktadır. Bu burslar ile lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin eğiti, yol, giyim gibi ihtiyaçlarını karşılayarak daha rahat bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir.

Burs başvurusu, Anadolu Vakfı sitesi üzerinden belirlenen dönem aralığında yapılmaktadır. Burs başvurusu duyurular ise Anadolu Vakfı web site ve sosyal medya hesaplarından duyuruları yapılıyor.

Burs başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvuru yapmak için, Anadolu Vakfı web sitesine giriş yaptıktan sonra açılmış olan burs başvurusu sayfası üzerinden ilerleyerek iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, aday bilgileri ve maddi durumu içeren başvuru formunu doldurarak gönderirler.

Ardından Anadolu Vakfının belirlemiş olduğu komisyon ile başvuru yapan adaylar için asıl ve yedek olarak iki adet liste belirlemekte. 

Burs başvuruları bittikten sonra Anadolu Vakfının belirlediği komisyon gelen başvuruları inceleyerek liste oluşturur bu listeyi oluştururken, burs almaya hak kazanan aday ile ön görüşme yapılır. Bu mülakatlar esnasında adaylar kendini tanıtır, hedefleri ve kariyer planı hakkında bilgi verir.

Bu mülakat görüşmesi sırasında adayın verdiği yanıtlara ilişkin değerlendirme ve izlenimlere birlikte karar verilir. Bu mülakatı geçen öğrenciler Başvurusu kabul edilen adaylardan e- posta yolu ile belirli belgeler istenmektedir.

Burs kazanan kişilerden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde belirtilen tarihe kadar Anadolu Vakfı’na posta yoluyla göndermelidir. Aksi takdirde, burs alacak kişi burs alma hakkını kaybeder. Ve yedek listeden başka bir kişiye verilir.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır
Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

Anadolu Vakfı Burs Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak,
 • Yurt içinde lisan eğitimi alıyor olmak, 
 • Devlet üniversitende okuyor olmak,

Anadolu Vakfı bursu için başvuran adayın belirli şartlar taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen kişilerin başvurusu kabul edilmeyecektir. Şartları yerine getiren adayların başvurusu kabul edilerek gerçekten ihtiyaç sahibi kişilerin yardım alması sağlanacaktır. Şartları karşılamıyor olan adayların başvuruları komisyon tarafından elenecektir.

Anadolu Vakfı bu burs ile öğrencilerin yanında olmaya çalışarak onların yükünü hafifletmeye, geçinme zorluğu yaşayan öğrencilerin daha iyi şartlar altında eğitim görmesi için yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Bu sayede öğrenciler geçim derdine düşmeden eğitimlerine devam edebileceklerdir. Ancak şartları karşılayan öğrenciler bu burstan faydalanabilecekledir.

Anadolu Vakfı Kaç TL Burs Veriyor?

Anadolu Vakfından burs almak isteyen öğrenciler gerekli bilgileri doldurduktan sonra, gerekli prosedürü uygulayarak burs almaya hak kazanmıştır. Burs almaya hak kazanan adayların bursları 9 ay boyunca düzenli olarak kendi isimlerine açmış oldukları banka hesabına yatmaya başlayacaktır.

Burs sonuçları her dönem aralık ayının ortasında açıklandığı için, Anadolu Vakfı bursu alan öğrenciler toplu paralarını ocak ayında alacaklardır. Aday ekim ve haziran ayları boyunca burs alacaktır. Anadolu Vakfı bu burs yardımlarını ihtiyaç sahibi kişilere karşılıksız olarak yapmaktadır ancak şartlı hemşirelik bölümü okuyan kişiler bu haktan yararlanamayacaklardır. 

Anadolu Vakfı Burs Kimlere Veriliyor?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak,
 • Yurt içinde lisan eğitimi alıyor olmak,

Anadolu Vakfından burs almak isteyen kişilerin belirli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu sayede gerçekten ihtiyaç sahibi kişiler bu burstan yararlanacaktır.

Burs alabilmek için kişinin ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Anadolu Vakfı bursundan sadece örgün öğretimde, Türkiye’de ve lisans seviyesinde eğitim gören öğrenciler yararlanabileceklerdir.

Açık öğretim, uzaktan öğretim, lise gibi düzeylerde eğitim alan kişilerin başvurusu sayılmayacaktır. Belirlenen komisyon ile birlikte bu şartı taşımayan öğrencilere burs verilmeyecektir. 

Anadolu Vakfı Bursu Karşılıksız Mı?

 • Başvuru sırasında yanlış bilgi vermesi veya beyanda bulunması,
 • Yıllık not ortalamasının 4’lük sistemde 2.0’ın altına düşmesi,
 • Vakıf yönetimi tarafından istenilen bilgi ve belgelerin zamanında iletmemesi,
 • Vakıf tarafından dönemsel talep edilen transkript ve gerekli diğer dokümanlara ilişkin bilgilendirmeyi veya sistem güncellemelerini zamanında yapmaması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Öğrencinin disiplin cezası almış olması,
 • Kesin hükümle mahkûm olması,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Başka bir kurumdan aylık nakit yardımı şeklinde burs alması, (Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredisi hariç) durumları tespit edildiği anda Anadolu Vakfı bursu kesilecektir.

Anadolu Vakfı bursu karşılıksız olarak verilen bir burs türüdür. Burs almaya hak kazanan aday 9 ay boyunca bu burstan faydalanabilmektedir. Burs almaya hak kazanan adayların belirli kurallar ihlalinde bursu kesilebilmektedir.

Burs alan adayın başarıyla devam eden eğitim hayatında bu şartlardan herhangi birini uygulamış olursa bursu kesilecektir. Herhangi bir sorun olmadan ve kural ihlali yapmayan öğrenci burs almaya devam edebilmektedir ve gelecek sene yeniden başvuruda bulunabilirler.

Anadolu Vakfı Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Anadolu Vakfı Bursuna başvuruda bulunan kişi burs sonuçlarını öğrenmek için, başvuru yaptığı site üzerinden yani, Anadolu Vakfı web sitesi üzerinden başvurular sonuçlandıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilgisini ve başvuru yaparken belirlemiş olduğu şifreyi girerek başvuru sonucunu görüntüleyebilirler.

Başvuru sırasında belirlemiş olduğu şifreyi unutan kişiler şifre değiştirme işlemi yaparak sisteme yeniden giriş yapabilirler. Burs başvuru sonuçları, başvurunun duyurusu gibi Anadolu Vakfı web sitesi üzerinden ve Anadolu Vakfına ait sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır. 

2022 – 2023 eğitim öğretim senesi için Anadolu Vakfı burs başvurusu 1 Eylül ile 30 Eylül arasında yapılmıştır. Yeni dönem için başvuru tarihlerini takip etmelisiniz.

Anadolu Vakfı Burs Sonuçları?

Anadolu Vakfı burs sonuçları, web sitesi üzerinden başvuru sırasında yapılan giriş tekrarlanarak öğrenilecektir. Aynı zamanda başvuru yapan adayların iletişim bilgilerine yazmış oldukları iletişim bilgileri baz alınarak oradaki e-posta adresine bilgi verilecektir.

Belirlenen süre içerisinde dönüş sağlamayan adayların başvuruları iptal edilerek yedek listede belirtilen diğer kişiye burs hakkı verilecektir. Anadolu Vakfı vermiş olduğu burs yardımı ile ailelere maddi destek olurken ailesinden okuyan öğrencilerin geçimini rahatlatmıştır. 

Anadolu Vakfı burs başvurusu için linkine https://www.anadoluvakfi.org.tr/form-2#.  tıklayarak, başvuru yapılacak olan web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Anadolu Vakfı burs sonuçlarını sorgulamak için linkine https://www.anadoluvakfi.org.tr/basvuru-sonuc tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

Anadolu Vakfı burs başvurusu hakkında bilgi almak için 0216 578 85 00 numaralı hattı arayarak veya anadoluvakfi@anadolugrubu.com.tr adresini kullanarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

5/5 - (26 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu