Güncel

Altın Nasıl Anlaşılır? Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın Nasıl Anlaşılır? Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Gramı Ne Kadar? Altın Sahte Mi Değil Mi Nasıl Anlarız?

Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın Nasıl Anlaşılır? Yüzyıllardan beri en çok sevilen ziynet eşyalarının yapımında altın kullanılıyor. Saf altını özellikle kadınlar daha çok tercih ediyor. Altın, içinde bulunan saflık miktarına göre değer ve fiyat kazanıyor.

Ama bazı satıcılar, maliyetten düşürmek için, altın miktarını azaltıp, takı aksesuarlarından daha fazla para kazanmayı amaçlıyorlar. Hal böyle olunca da altın alacak kişilerin aklında altın nasıl anlaşılır sorusu oluşmaya başladı.

Eğer siz de altın nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız, bu yazı dizimizde tüm sorularınıza cevap bulabileceksiniz.  Altın alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus, altının üzerinde damga olup olmadığıdır. Eğer alacağınız altının üzerinde damga yoksa bilin ki o altın kesinlikle sahtedir.

Altını test etmenin bir diğer yöntemi ise, altına baskı uygulamaktır. Eğer altın elinizle bastırınca yamuluyorsa, bilin ki o gerçek altındır. Ama eğer altının şeklinde bir değişiklik bulunmuyorsa, elinizde bulunan altın yüzde yüz olarak imitasyon altın olarak tanımlanır.

altin sahte mi değil mi nasıl anlaşılır
altin sahte mi değil mi nasıl anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Bazı altın severler, zaman zaman sahte altınlarla karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden de internette en çok aranan soruların başında sahte altın nasıl anlaşılır başlığı geliyor. Almakta olduğunuz altının sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamak isterseniz yapmanız gereken bir iki basit işlem mevcut.

Örneğin; hiçbir altın mıknatısa yapışmaz, eğer aldığınız ziynet eşyası mıknatıslara yapışıyorsa bilin ki o altın sahtedir.  Sahte altın nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer cevabı ise evde yapılacak küçük bir deney yardımıyla da anlaşılır. Sahip olduğunuz altına bir iki damla sirke damlatın, eğer sirke damlattığınız ziynet eşyasının renginde bir değişme varsa anlayın ki o ziynet eşyası altından değildir. Ama eğer renk değişimi yoksa anlayacaksınız ki sahip olduğunuz ziynet eşyanız saf altındır.

Altın Sahte Mi Değil Mi Nasıl Anlarız?

Sahte altın nasıl anlaşılır sorusuna verilecek diğer cevaplardan bazıları da; altını ateşe yaklaştırmaktır. Eğer ateşe yaklaşan ziynet eşyası şekil değiştirip kötü koku salgılıyorsa bilin ki o gerçek altın değildir.

Ama eğer ziynet eşyanız olduğu gibi kalıyor ve hiçbir şekilde yanık kokusu vermiyorsa bilin ki sahip olduğunuz ziynet eşyası saf altından üretilmiştir.

Sahte altın nasıl anlaşılır sorunuza verilecek diğer cevap ise; herkesin bildiği gibi altının içinde yazan ayarını ve saflığını belgeleyen damgaya dikkatlice bakmaktır. Altın ayarları; 24k, 22k, 18k, 14k ve 8k olarak belirlenmiştir. Bunların dışında olan değerler hiçbir şekilde altına ait olan değerler değildir. Kuyumcular odası ve ayar ölçüm evlerinde yapılacak olan testler de altının gerçekliğini saniyeler içinde sizlere ispatlayabilir.

Altın Gramı Ne Kadar?

Herkesin bildiği gibi, altın fiyatları her gün değişiklik gösteriyor. Bazen altın fiyatları çok düşerken, bazen de birdenbire çok artabiliyor. Bu durumun en temel sebebi ise yatırımcıların tercihleridir diyebiliriz.

Arz- talep dengesi, ekonomiye dair her şeyi etkilediği gibi, altın fiyatlarını da her gün hatta her saat başı etkileyebiliyor. Dünyanın ortak para birimi olan doların da, değer kazanıp kaybetmesi altın fiyatlarını ciddi anlamda etkiliyor. Eğer dolar, Euro para birimine göre değer kazanırsa fiyatları düşer.

Ama dolar Euro para birimi karşısında değer kaybederse altın fiyatları yükselir. Altın fiyatları genelde gram üzerinden ölçülür. İster yatırımlık, ister hediyelik olarak kullanılan altın, ülkemizde en çok tercih edilen ziynet eşyalarının başında geliyor.  Hal böyle olunca da talebi artan altın fiyatları zaman zaman çok fazla artıyor.

Altın gramı ne kadar diye merak eden yatırımcılara kesin bir bilgi verememekle birlikte, sadece bugünün altın alım kapanış fiyatından söz edebiliriz.  Gün kapanışında altın gramı ne kadar sorusuna verilecek en net cevap bulunmamakla birlikte sürekli bu fiyatlar değişiklik gösterir.

5/5 - (8 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu