devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Aile Destek Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023 Kimler Alabilecek? Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile destek yardımı ne zaman yatacak 2023. SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? SED Yardımı alma şartları nelerdir?

Aile destek yardımı ne zaman yatacak 2023

Sosyal ve yardımlaşma başkanı Derya Yanık 2023 yılının Ocak ayının ilk haftası ödenmesi gereken Aile destek ödemesini, Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan isteği üzerinde 29 Aralık 2022 tarihinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı.

2023 Aile Destek Ödemesinin sonraki ödemesi 2023 Şubat ayının ilk haftası olarak bekleniyor.

Aile Destek Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023
Aile Destek Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi ne demek 2023

SED hizmeti, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak tanımlanır. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylere, çocukların aile ortamından ayrılmadan normal standartlarda yaşamasını mümkün kılan nakdi ve psikolojik yardım yapılması olarak bilinir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanır. Geçimini sağlamakta zorlanan ailelere sağlanan bu destek, çocukların ekonomik anlamda çok daha iyi bir ortamda yaşamasını hedefler.

Devlet tarafından sunulan SED hizmeti için çeşitli kriterler bulunur. Yardım başvurusunda bulunacak bireylerin belirtilen şartları yerine getirmesi gereklidir.

SED başvurusunda bulunan bireylerin başvuru sonuçlarında “SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” gibi bir ibare bulunabilir. Peki ama bu ibare nedir, başvuruda bulunan kişiler neden böyle bir ibare ile karşılaşır?

SED Hizmeti Kapsamı Ne Demek?

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamı, yardımın sunulacağı kişilerin yerine getirmesi gereken şartları da bünyesinde barındırır.

SED Yardımı alma şartları nelerdir?

 • Aile içerisinde çalışan ya da çalışabilecek durumda bulunan bireylerin olmaması
 • Ailede çalışacak olan bireylerin yer almasına rağmen ailenin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında çeşitli sorunlarla karşılaşması
 • Ailenin ekonomik anlamda bir kriz içerisinde yer alarak zor anlar yaşaması
 • Ailede minimum 1 çocuğun bulunması
 • Ailede minimum 1 çocuk ve ebeveyni veya çocuğun bakıcı olarak çalışan kişinin yer alması

SED yardımı çocuk temelli bir yardım programıdır. Bu nedenle aile içerisinde en az 1 çocuğun yer alması gereklidir. SED hizmetinden yararlanacak kişilerin belirtilen şartları yerine getirmesi, ardından ilgili kanallardan başvurularını gerçekleştirmesi gerekir. Başvuru sırasında verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Aksi halde kişi, verilen yardımdan faydalanamayacaktır.

SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek 2023?

SED hizmeti kapsamında başvuranların sıklıkla karşılaştıkları hatalardan biri, SED kayıt bulunamadı ibaresidir. Böyle bir ibarenin ortaya çıkması, yardım başvurusunda bulunan kişinin yardımının onaylanmadığı anlamına gelebilir.

Bunun yanı sıra yardım alan kişi böyle bir hata alıyorsa bu durum, başvurusunun kesildiğini ifade edebilir. Bu tarz durumlarda kişi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını arayarak durum hakkında daha net bilgi sahibi olabilir.

SED yardımı başvurusunda bulunan kişiler, SED yardımı sorgulama ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilir. Başvuru sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapacak kişiler e-devlet hesaplarına giriş yaparak sonuç hakkında bilgi sahibi olabilir.

Bunun yanı sıra ALO 144’ü aramak da olanaklıdır. Başvuru sonucu öğrenmede bir diğer yöntem ise ilçe ya da ildeki Sosyal Hizmet Merkezine bizzat gitmek ya da aramada bulunmaktır. Belirtilen yöntemlerin her biri ile SED yardımı başvuru sonuçlarını öğrenmek olanaklıdır.

SED Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

SED hizmeti, çocuklu ailelere sunulan bir yardım programıdır. Bu nedenle programa başvuracak ailelerin en az 1 çocuk sahibi olması çok önemlidir.

Daha önce belirtilen şartları yerine getiren kişiler, yardım programına başvuruda bulunabilir.

SED Yardım Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir 2023?

 • Ailede engelli birey varsa engelli raporu
 • Aile içerisinde bireylerin tamamının kimlik fotokopisi
 • Aile içerisindeki bireylerin sağlık sorunlarına dair sağlık raporu
 • Ebeveyn adına düzenlenmiş bulunan ikametgâh
 • Çocukların güncel öğrenci belgeleri
 • Ailede çalışacak yaşta olan fakat çalışacak iş bulamayan kişilerin İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi
 • Çalışmakta olan kişilerin iş yeri adresi ve telefon numarası
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Ebeveyne ait Ziraat Bankasından açılmış bulunan hesap cüzdanı
 • İş göremezlik raporu

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belgelerin her biri, SED hizmeti yardım başvurusu kapsamında ebeveynlerden talep edilir. Bu nedenle başvuru sırasında istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma sunulması gereklidir.

SED Yardım Başvurusu Formu 2023

SED yardım programına başvuracak kişilerin başvuru formunu doldurması gerekli bir durumdur. Başvuru sırasında formda yer alan bilgilerin eksiksiz olacak şekilde doldurulması ve bilgilerin herhangi bir hata içermemesi çok önemlidir.

Yardıma başvuruda bulunmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuru gerçekleştirmektir.

Bunun yanı sıra ilgili müdürlüklere dilekçe göndererek başvuruda bulunmak da olanaklıdır. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen anne babalar, e-devlet hesapları üzerinden başvuru gerçekleştirebilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması sonrasında SED hizmeti yardımından yararlanmak olanaklıdır.

SED Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek 2023?

SED başvurusu sonrasında bireyler yardım almaya hak kazanmışlarsa eğer başvuru olumlu değerlendirilmiş demektir. Eğer başvuru sonucunda “SED başvurunuz olumlu değerlendirildi” gibi bir ibareyle karşılaşıyorsanız, belirtilen yardımı almaya hak kazanmışsınızdır.

Aylık olarak banka hesabınıza ilgili yardım tutarı yatırılır. Bunun yanı sıra başvuru sırasında hatalı bilgiler verdiği tespit edilen kişilerin yardım ödemeleri kesintiye uğrayabilir. Peki SED yardımı hangi durumlarda kesilir, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Yardım süresinin dolması
 • Adres değişikliği yapılmakla birlikte değişikliğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirilmemesidir.
 • Ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olmadığının tespit edilmesi

SED yardımı, çeşitli durumlarda kesintiye uğrayabilir. SED hizmeti talep eden fakat yardım ödemelerinin kesildiğini fark eden kişilerin konu hakkında detaylı bilgi alması çok önemlidir.

Belirtilen hususların her biri, yardımın kesilmesinin temel nedenleridir. Yardım ödemelerinin kesintiye uğradığını fark eden kişiler konu ile ilgili bilgi almak adına ilgili kurumlarla iletişim kurabilir. Böylelikle kesintilerin temel nedeni anlaşılmış olacaktır.

Sed yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/sed-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-2023/ Tıklayın.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu