Sosyal Yardım

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Veriliyor? Başvuru Formu

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Veriliyor? Başvuru Formu. Hane başı 2500 TL destek ödemesi başvuru nasıl yapılır? Aile Destek Programı 2024 te ne kadar olacak?

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Veriliyor? Başvuru Formu. Hane başı 2500 TL destek ödemesi başvuru nasıl yapılır? Aile Destek Programı 2024 te ne kadar olacak?

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Kadar Veriliyor Başvuru Formu
Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Kadar Veriliyor Başvuru Formu

Aile Destek Paketi ile birlikte 12 ay boyunca ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak hane bazlı maddi yardım yapılmaktadır. Hane içerisinde yaşayan bireylerin gelir düzeyine bakılarak, ödenecek miktar da ona göre değişecektir.

Aile Destek Paketi Nedir?

Özellikle pandemi sonrasında birçok aile ekonomik anlamda zor günler yaşamaya başlamıştır. Aile destek paketi nedir sorusu ise dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulur. Aile destek paketi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere verilen bir çeşit sosyal yardımdır.

Aile destek paketi ile toplamda 4 milyon haneye aylık 600 liraya kadar yardım yapılmaktadır. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler bu yardıma başvuruda bulunarak ekonomik sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltabilirler.

Aile Destek Paketi Programları Nelerdir?

Aile destek paketi programları nelerdir sorusu da yine dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulur. Çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı çeken ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler, e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bu yardıma başvuruda bulunabilirler.

Aile destek paketi programı kapsamında dar gelirli ailelere üç segmentte ödeme yapılacaktır. Aileler muhtaçlık durumlarına göre 450 TL, 550 TL ve 600 TL sosyal yardımlardan faydalanabilecektir. Bu yardımlar 12 ay süreyle geçerli olup 12 ayın ardından son bulacaktır.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu yardıma başvuruda bulunabilmek için şu aşamaların takip edilmesi gerekir:

  • Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından arama kısmına ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalısınız.
  • Karşınıza gelen ekrandan bakanlığa ait hizmet sayfasına giderek ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.
  • Başvuru ekranında yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan aşamaları tamamladıktan sonra başvurunuz ilgili birimlere iletilecektir.

Aile Destek Paketi Şartları Nelerdir?

Aile destek paketi şartları nelerdir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Herhangi bir yerden gelir elde etmemek
  • Sosyal güvenceye sahip olmamak
  • Hanenin toplam geliri baz alındığında muhtaçlık sınırının altında yaşamak

Yukarıda yer alan şartları sağlayan aileler, aile destek paketinden faydalanabilirler.

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmek için aile destek paketi başvuru formu mutlaka doldurulmalıdır. Bu formda hanenin toplam gelirini ve sosyal güvence durumunu tespit etmeye yönelik birtakım sorular yer alacaktır. Bu soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır.

Başvuru sonucu, başvurunun ardından 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak gönderilir. Bu nedenle iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız şarttır. Başvurunuz onaylandığı takdirde takip eden ay içerisinde yardım tutarını PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Verilecek?

Aile destek paketi ne zaman verilecek sorusu da pek çok yardıma muhtaç vatandaş tarafından sorulmaktadır. Aile destek paketi başvuru sonucu, başvurunun ardından 30 gün içerisinde telefon numaranıza gönderilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan aileler, takip eden ayın ilk 15 günü içerisinde PTT şubelerine giderek yardım tutarını çekebilmektedir.

Aile destek paketi 12 ay süre ile geçerlidir. 12 ay dolduktan sonra yardımın devam edebilmesi için benzer bir pakete başvuruda bulunulabilir. Ancak bu süre içerisinde ekonomik durumda herhangi bir değişimin meydana gelmemesi şarttır.

Aile Destek Paketi Başvurusu Sorgulama

Aile destek paketi başvurusu sorgulama işlemi için yine e-devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasına gitmeli ve başvuru sorgulama ekranına ulaşmalısınız.

Bu ekrana ulaştığınızda geçmiş işlemlerinize dair tüm bilgilendirmeler karşınıza gelecektir. Aynı zamanda ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak da başvuru sorgulaması yapmanız mümkündür.

Aile Destek Paketi Kimlere Verilir?

Aile destek paketi kimlere verilir sorusunun yanıtı aşağıda belirtilmiştir:

  • Herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan dar gelirli ailelere
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere
  • Engelli bireylere ve dul kadınlara
  • 65 yaş üzerinde olan gelirsiz yaşlılara
  • Afetzedelere
  • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere

Sizler de yukarıda yer alan gruplardan herhangi birine dahilseniz, aile destek paketinden faydalanabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile Destek Paketi ne kadar sorusu sorulurken, yapılan açıklamayla birlikte aylık olarak hane bazlı verilecek olmasıyla birlikte, hane içerisindeki gelir düzeyine göre 450, 550 ve 600 TL olarak 3 farklı şekilde verileceği belirtildi.

Hane içindeki gelir 1833 TL den az olursa ödeme o kadar yüksek olacağı belirtildi. Yılık olarak hanelerin gelirlerine göre 5 bin 400 lira ile 7 bin 200 lira arasında ödeme yapılacağı ve bu ödemelerin toplu olarak değil de aylık olarak yapılacağı açıklandı.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu