devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023? 12 Ay Boyunca Aylık 1833 TL Destek Verilecek. Kimler Alabilecek? Başvuru Formu ve Şartları

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023? 12 Ay Boyunca Aylık 1833 TL Destek Verilecek. Kimler Alabilecek? Başvuru Formu ve Şartları

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023?

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023? 12 Ay Boyunca Aylık 1833 TL Destek Verilecek. Kimler Alabilecek? Başvuru Formu ve Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan Aile Destek programı ile dar gelirli kişilere belli şartlar dahilinde yardımlar yapılmaktadır. Bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan bu projelerde ihtiyaç sahibi olan aileler için Haziran 2022 ile Mayıs 2023 arasındaki süreçte en fazla 12 ay boyunca olmak üzere hane içinde yaşayan kişilerin gelir seviyesine göre belirlenen yardımlar yapılmaktadır.

Bu yardımlar için 4 farklı gelir aralığı dikkate alınarak yardım tutarları belirlenmektedir. Böylece ihtiyaç sahibi kişilerin aylık ödemeler yapılarak gerekli destekleri almaları sağlanmaktadır.

Aile Destek programı için başvuru yapmak istediğinizde bunun için E-devlet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

3294 sayılı bu kanun kapsamında gerekli yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de başvurular kabul için aile destek ödemesi ne kadar 2023 Sorusunun cevabı mera edilmektedir.

Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023
Aile Destek Ödemesi Ne Kadar 2023

Aile Destek Ödemesi Kimler Alabilir?

Dar gelirli haneler için yapılan bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin taşıması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlara uygun olup olmadıını öğrenmek isteyen kişiler aile destek ödemesi kimler alabilir sorusuna cevap aranmaktadır.

Türk vatandaşı olmayan, mavi kart sahibi olan, yurt dışında yerleşim adresine sahip olan, 18 yaşında küçük olan, yaşadığı hane içerisinde memur, muhtar ya da noter olarak çalışan kişi bulunanlar.

Yurt dışında faal olarak çalışanlar, yurt dışı borçlanan ya da özel sandıklar kapsamına giren kişiler bu yardımlardan faydalanamaz ve bu yardımlara başvuru yapamaz.

Bunların dışında cezaevi ya da tutuk evinde mahkûm ya da tutuklu olanlar, yetiştirme ya da bakım kurumlarında bulunanlar, öğrenci yurdunda kalan öğrenciler, zorunlu askerlik görevini gerçekleştiren er ya da erbaş  askerler tarafından yapılan başvurular hane yaklaşımı olarak değerlendirilmemektedir. Bu yüzden bahsi konu kişilerin program kapsamında tutulması kararlaştırılmıştır.

Aile Destek Programı için geçerli sayılacak başvurular büyük bir titizlikle incelenmektedir. Hanenin sahip olduğu sosyal ekonomik durum ve gelir seviyesi belirleme işlemlerinin yapılabilmesi adına ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı devreye girerek 3294 sayılı kanuna göre gerekli tespit işlemleri yapılacaktır.

Bu tespitin yapılmasının ardındaki ödeme döneminde söz konusu destek programlarından yararlanmak mümkün olacaktır. Yapılan tespitlerin ve değerlendirmelerin ardından hak sahibi haneler için kişi başına düşen aylık gelire göre belirlenen şekilde destek tutarları ödemesi yapılacaktır.

Aile Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Aile destek ödemesi başvuruları için uygulanması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları uygulamak oldukça basittir ve kısa süre içerisinde başvurular tamamlanmaktadır.
  • Bunu gerçekleştirmek isteyen kişiler aile destek ödemesi başvurusu nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Eğer aile destek ödemesine başvurmak istiyorsanız bunun için en basit yol E-devlet üzerinden giriş yapmaktır.
  • E-devlet sistemine online olarak TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı“yazmanız gerekmektedir.
  • Burada açılan sayfada yer alan sekmeler üzerinden “yardım başvurularını” yapabilirsiniz.
  • Eğer nasıl yapacağınızı bulamadıysanız ” sosyal yardım başvuru hizmeti ” diye yazarak çıkan sayfa üzerinden başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.

Milyonlarca kişinin başvurma hakkının olduğu Aile Destek Programı için bir diğer yöntem bizzat kendinizin yapacağı başvuru yönteminde bulunmaktadır. Bununla birlikte kayıtlı olduğunuz ikamet adresindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bağlı bulunduğunuz kaymakamlık binalarında yer almaktadır. Bu başvurular sırasında mutlaka kimliğinizi yanınızda götürmeniz ve sizden istenecek evrakları ibraz etmeniz gerekmektedir. Böylece hak sahibi Haneler arasına katılarak bu yardımları almak için gerekli başvuruyu yapabilirsiniz.

Aile Destek Ödemesi Başvuru Formu

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka aile destek ödemesi başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın sosyal yardım başvuru sayfasına açtıktan sonra başvuru formuna tıkladığımızda size bir aydınlatma metni gösterilmektedir.

Burada gerekli bilgileri okuduktan sonra kabul ve beyan ettiğinize dair sizden istenen kutucukları işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonra başvur sekmesine tıkladıktan sonra kimlik bilgilerinizin yer aldığı bir sayfa çıkacaktır.

Burada resmi ikamet adresiniz de gösterilerek bu adreste mi ikamet ediyorsunuz sorusuna cevap vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki sayfada ilk olarak size Aile Destek programına başvurmayı isteyip istemediğiniz sorulmaktadır.

Daha sonraki soruda herhangi bir gelirinizin olup olmadığı sorulmaktadır. Bir sonraki aşamada sizden IBAN numarası istenecektir. Aynı zamanda sosyal yardım alıp almadığınız ya da kirada oturup oturmadığını soruları da sorulmaktadır.

Bir diğer soruda sizin dışınızda ikametinizde başka kişiler olup olmadığı da sorulmaktadır. Eğer eveti işaretlerseniz bu kişilerin kimlik bilgilerini girmeniz ve ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Daha sonra ikamet adresinizdeki kişilerin toplam aylık gelirinin girilmesi gereken bir kutucuk bulunmaktadır. Daha sonraki aşamada ise herhangi bir birikiminiz olup olmadığı size sorulmaktadır.

Bununla birlikte engelli ya da bakıma muhtaç bir bireyin yaşadığınız ikamette olup olmadığı sorulmaktadır. Yaşadığınız adreste bulunan ve zorunlu askerlik hizmetini hala hazırda gerçekleştiren yedek subayı, astsubay, uzman er ya da erbaş, sözleşmeli er hariç olmak üzere bir bireyin olup olmadığı sorulmaktadır.

Aynı zamanda yaşadığınız adreste 65 yaş üstü bireylerin olup olmadığı da sorulmaktadır. Genişletilen kapsam değerinde 0-72 aylık çocuk ya da ilkokul, ortaokul veya lise öğrenimi gören çocuklar olup olmadığını sorulmaktadır.

Ayrıca bu çocukların öksüz ya da yetim olma durumları da sorulmaktadır. 0-2 yaş arası ikiz ya da 3’üz olup olmadığı da sorulmaktadır. Bununla birlikte ikamet adresindeki bireylerin sağlık durumları ile ilgili sorularla sorulmaktadır.

En son en alt kısımda İhtiyaç ve taleplerinizi açıklayabileceğiniz Bir 500 kelimelik metin kısmı bulunmaktadır. Bu şekilde devam eden bilgileri toplayarak gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Ocak Ayında Aile Destek Parası Ne Kadar Yatacak?

Aile destek parasını almaya hak kazanan kişiler bu konu ile ilgili Ocak ayında aile destek parası ne kadar yatacak sorusunu sormaktadır. Bu konu kapsamında hak sahipleri hangi dilimde değerlendirildiklerini ve ne kadar yardım alacaklarını merak etmektedir.

Hanelerdeki kişi başına düşen gelir ortalamasına göre belirlenen tutarlar dahilinde aile destek parası ödenmektedir. Eğer kişi başına düşen aylık gelir aralığı 450 Türk Lirası ve altında ise 1250 Türk Lirası olarak aylık destek tutarı ödemesi yapılacaktır.

Bu tutar 450 Türk Lirası üzerinde ama 911,15 Türk Lirası altında ise yapılacak tutar 1.100 Türk Lirası olacaktır. 911,15 Türk Lirası üzerinde ve 1372,30 Türk Lirası ile altında kişi başına düşen aylık gelir aralığı bulunuyorsa bunun için yapılacak ödeme tutarı 950 Türk Lirası olacaktır.

Eğer kişi başına düşen aylık gelir aralığı 1372,30 Türk Lirası üzerinde ve 1833,45 Türk Lirası altında ise 850 Türk Lirası tutarında aile destek parası yatırılacaktır. Bu ödemeler Aile Destek Programı dahilinde en çok 12 ay boyunca yapılmaktadır.

2023 yılı Haziran ayında son ödeme gerçekleştirilecek bu destek programı daha sonraki Temmuz ayında gerçekleştirildikten sonra bu destek programı sonlandırılacaktır.

Aile Destek Parası için başvurularınızı https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti?yeni=Basvuru tıklayarak yapabilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama için https://turkiye.gov.tr/ashb-gelir-testi-sonucu-sorgulama tıklayabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sitesi için https://www.aile.gov.tr/ tıklayabilirsiniz ya da +90 (312) 705 40 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile Destek Proğramı Başvurusu İçin hemen https://www.devletodemeleri.com/aile-destek-programi/ Tıklayın.

5/5 - (7 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu